Start Arrow OgródArrow Rośliny ogrodowe – lipcowa pielęgnacja

Rośliny ogrodowe – lipcowa pielęgnacja

Lipiec to czas, kiedy możemy beztrosko poleniuchować w ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że jest to miesiąc całkowicie wolny od prac ogrodowych. Aby móc w pełni cieszyć się pięknem przyrody, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji roślin w tym okresie.

Wysokie temperatury sprzyjają przesuszeniu roślin, konieczne jest zatem ich regularne podlewanie. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku roślin w pojemnikach, które muszą być nawadniane dwa razy dziennie. Trawniki najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem, zwłaszcza podczas upałów – wówczas parowanie przebiegnie wolniej.

Jeśli wiosną przycinaliśmy krzewy, to właśnie w lipcu możemy zaobserwować, ze powoli zaczynają tracić swój kształt. Konieczne zatem będzie ich ponowne przycięcie. Najlepiej się za to zabrać wieczorem lub w niezbyt słoneczny dzień. W przeciwnym razie świeżo odsłonięte liście mogą ulec poparzeniom słonecznym. Żywopłot przycinamy na kształt trapezu, zaczynając po bokach, a kończąc na szczycie. Należy również przyciąć krzewy owocowe (na przykład porzeczki), zaraz po tym, gdy wydadzą owoce.

Kolejną kwestią dotyczącą drzew i krzewów owocowych jest przerzedzanie ich zawiązków. Dotyczy o w szczególności późnych odmian grusz, jabłoni i brzoskwini. Możemy to zrobić za pomocą sekatora lub ręcznie. Warto też przyjrzeć się kształtowi gałęzi – jeśli uginają się pod ciężarem owoców, należy je podeprzeć za pomocą drewnianych tyczek.

Jeśli planujemy w tym roku siew roślin dwuletnich (na przykład bratków, stokrotek, czy niezapominajek), to początek lipca jest na to ostatnim momentem. Nie jest też za późno na siew niektórych roślin jednorocznych, na przykład groszku pachnącego lub maciejki.

Byliny i rośliny okrywowe które kwitły wiosną (np. rozchodniki lub macierzanka) powinny właśnie teraz zostać przesadzone i rozmnożone przez podział. Byliny kwitnące latem również mogą zostać rozmnożone przez podział, jednak konieczne będzie przycięcie ich pędów po przekwitnięciu. Przy dzieleniu należy zwrócić uwagę na to, by każda z części miała zdrowy i rozwinięty system korzeniowy.

Początek lipca jest tez dobrym czasem na wykopanie cebulek narcyzów oraz hiacyntów. W przypadku tulipanów zabieg ten przeprowadzamy co dwa lata. Po wykopaniu cebule należy oczyścić, a następnie umieścić w przewiewnych pojemnikach. Pomieszczenie, w którym są przechowywane pojemniki powinno być dosyć chłodne – dobrym miejscem jest piwnica.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ogrody latem - jak prawidłowo podlewać rośliny? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-07-18 13:51:16

[...] Rośliny ogrodowe – lipcowa pielęgnacja [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty