Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – majowe sadzenie i siewy

Rośliny Ogrodowe – majowe sadzenie i siewy

Maj to bez wątpienia okres intensywnej pracy w naszych ogrodach. To właśnie teraz możemy  przeprowadzić sadzenie roślin wrażliwych na zimno – w drugiej połowie maja w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki.

Zobacz także: 

Maj jest idealną porą na sadzenie tych spośród drzew i krzewów, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach. Przy wyjmowaniu ich z pojemników należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić bryły korzeniowej. Może do tego dojść, jeśli roślina będzie przesuszona, dlatego nie wolno zapomnieć o podlewaniu – zarówno przed posadzeniem rośliny, jak i później.

 

(Maj jest idealnym momentem na zasadzenie azalii)

Obecny miesiąc jest także idealnym momentem na sadzenie rododendronów oraz azalii. Właśnie teraz możemy też posadzić iglaki. W pierwszej połowie maja możemy zasadzić lwie paszcze, bratki ogrodowe, kocanki i astry chińskie. Niestety, jest już zdecydowanie za późno na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami.

Pod koniec miesiąca natomiast wysadzamy petunie, pelargonie i surfinie, a także sadzonki  kwiatów jednorocznych wrażliwych na zimno. Sadzimy też werbeny, begonie, cynie, szałwię, aksamitki, niecierpki, ślazówki, oraz tytoń.  W maju możemy także wysadzić kwiaty letnie, czyli mieczyki, dalie, pacioreczniki, oraz tygrysówki pawie.

 

(W drugiej połowie miesiąca sadzimy begonie)

Jeśli chodzi natomiast o siewy, to jest to bardzo dobra pora na siewy roślin szybko rosnących. Zaliczają się do nich między innymi nagietki, maciejka, chabry, czarnuszki, czy powoje. Za ich pomocą możemy wypełnić miejsca po przekwitłych wczesnowiosennych roślinach cebulowych.

W pierwszej połowie miesiąc możemy zatem siać nasturcje, łubin, wilec i fasolę wielkokwiatową. Wbrew pozorom nie jest też jeszcze wcale za późno na zasianie groszku pachnącego, słoneczników, maciejki, ostróżki, czy nagietków, zasiane też okazy zakwitną oczywiście później niż te, które zasialiśmy w kwietniu.

(Jeszcze nie jest za późno na zasianie słoneczników)

Druga połowa miesiąca natomiast to czas na sianie roślin dwuletnich, takich jak dzwonki ogrodowe, malwy, goździk brodaty, naparstnica ogrodowa, czy bratek ogrodowy. Możemy wówczas zasiać tez niektóre warzywa – na przykład groszek, fasolę, rzodkiewkę, kabaczki, dynię i cukinię. Aby plony były ciągłe, pamiętajmy, że warzywa powinny by wysiewane partiami  – w odstępach około 10 dni.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

zapachsukcesu.biz Odpowiedz 2012-05-12 16:15:28

Właśnie w tym okresie sadzimy iglaki i zasila je wiosenny deszcze ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty