Start Arrow OgródArrowProjekty i pielęgnacja ogrodówArrow Rośliny ogrodowe – ochrona przed mszycami

Rośliny ogrodowe – ochrona przed mszycami

Jednym z problemów, z jakimi musimy się borykać latem w ogrodach jest walka ze szkodnikami. Największym utrapieniem ogrodników w tym okresie są mszyce. Te niewinnie wyglądające owady mogą zaszkodzić niemal każdej roślinie w ogrodzie, a także roślinom doniczkowym.

Mszyce to owady przedstawiające się dosyć niepozornie – ich ciało ma zaledwie kilka milimetrów długości. Jest bardzo delikatne i często pokryte białawym śluzem. Ich odnóża są długie i cienkie. Zazwyczaj występują całymi skupiskami – koloniami. Zazwyczaj posiadają skrzydła, może się jednak zdarzyć, ze całą kolonia jest ich pozbawiona. Jeśli jednak rozrasta się ona do sporych rozmiarów, pojawiają się uskrzydlone samce, które pomagają przetransportować całe skupisko w bardziej przestronne miejsce.

Roślina zaatakowana przez mszyce przestaje dobrze rosnąć, ponadto jej liście i pędy ulegają zdeformowaniu. Ponadto obecność mszyc sprzyja rozwojowi chorób – dzieje się tak za sprawą miodu spadziowego, który jest przez nie wydzielany. Za jego sprawą rozwijają się bowiem infekcje grzybowe – między innymi szara pleśń – także choroby wirusowe.

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać pojawieniu się mszyc, aniżeli je tępić. Należy zatem dbać o rośliny, plewić grządki i usuwać na bieżąco chwasty. Zadbane rośliny są bowiem dużo bardziej odporne na atak. Dobrym rozwiązaniem jest także hodowla gatunków odpornych na mszyce – w ogrodzie powinna się zatem pojawić mięta, której zapachu owady te nie tolerują.

W skrajnych przypadkach warto użyć silnej chemii, wybierajmy jednak takie środki, które nie zaszkodzą innym owadom. Niektóre z nich bowiem, na przykład biedronki, są naszymi sprzymierzeńcami w walce z mszycami.

Istnieją także tzw. „domowe sposoby” walki z mszycami. Oto kilka z nich:

  • Strumień wody – gdy zauważamy pojawienie się pojedynczych mszyc, może wystarczyć zalanie ich silnym strumieniem wody.
  • Wywar z piołunu i pokrzywy –  po kilka liści z każdej rośli wkładamy do garnka, zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na noc. Tak sporządzonym płynem zalewamy rośliny.
  • Mieszanka wody i mleka – mieszamy oba płyny w proporcji 1:1 i spryskujemy rośliny tak powstałą mieszaniną.
  • Roztwór płynu do naczyń – łyżeczkę płynu rozpuszczamy w pół litra wody i taką mieszanką spryskujemy rośliny.
  • Wywar z tytoniu –  dwie łyżeczki tytoniu zalewamy wrzątkiem (około 0,5 litra), a następnie mieszankę przecedzamy. Powstałym płynem spryskujemy rośliny.
  • Rozcieńczona cola – może się to wydawać zaskakujące, ale cola zmieszana z wodą w stosunku 1:1 świetnie zwalcza mszyce. Mieszanką spryskujemy rośliny.
  • Wywar z czosnku – jeden lub dwa rozgniecione ząbki czosnku zalewamy szklanką zimnej wody, a następnie powstałym wywarem spryskujemy rośliny.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mały ogród warzywny dla początkujących | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-17 14:21:07

[...] Ochrona przed mszycami [...]

Dżdżownice - sprzymierzeńcy ogrodników | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-05 13:19:13

[...] Rośliny Ogrodowe – ochrona przed mszycami [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: projekty i pielęgnacja ogrodów