Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – paprocie w Twoim ogrodzie

Rośliny Ogrodowe – paprocie w Twoim ogrodzie

Noc świętojańska już niedługo – nawet, jeśli nie zamierzamy wybrać się na poszukiwanie kwiatu paproci, warto zastanowić się nad uprawą paproci w swoim ogródku. Wbrew pozorom, do ich uprawy wcale nie jest konieczne całkowicie zacienione stanowisko.

Wymagania glebowe

Zobacz także:

 

stawą uprawy paproci jest odpowiednia gleba. Powinna być przez cały czas wilgotna, musi być także żyzna. Dobrze sprawdzi się w tej roli ziemia próchnicza, ze względu na łatwość trzymania wilgoci. Na wierzchu warto ułożyć mieszankę suchych liści z wiórkami kory – po pewnym czasie powstanie warstwa świeżej próchnicy.

 

(Podstawową kwestią przy uprawie paproci jest odpowiednia gleba)

Co zrobić, jeśli ziemia w naszym ogrodzie nie spełnia tych warunków? Dobrym rozwiązaniem może być usunięcie wierzchniej warstwy gleby (około 30 centymetrów). Torf, piasek i ziemię kompostową mieszamy w proporcjach 2:1:1 i tak sporządzoną mieszanką zastępujemy usuniętą warstwę.

 

Gdy posadzimy rośliny na tak przygotowanym podłożu, warto rozłożyć wokół nich ściółkę z kory. W ten sposób ziemia nie będzie przesychała, a korzenie paproci nie będą się niepotrzebnie nagrzewać. Rośliny te nie powinny być przesadzane zbyt często – warto się z tym wstrzymać do momentu, aż na powierzchni gleby zaczną widoczne być korzenie.

Jaki gatunek wybrać?

Niektóre gatunki paproci całkiem dobrze znoszą duże nasłonecznienie. Warunkiem koniecznym do ich uprawy jest jednak odpowiednia wilgotność gleby. Należą do nich między innymi narecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata), wietlica alpejska (Athyrium distentifolium) i długosz królewski (Osmunda regalis). W cieniu natomiast świetnie sprawdzą się wszelki odmiany niekropnia stopowatego (Adiantum pedatum).

 

(Nie wszystkie gatunki paproci muszą rosnąć w cieniu)

Paprocie bardzo często stosowane sa jako element skalniaka – naczęściej używane do tego celu gatunki to zanokcica skalna (Asplenium trichomanes) oraz zanokcica zielona (Asplenium viride). Jeśli nasz ogród jest dużych rozmiarów, warto wybrać okazałe paprocie, takie jak narecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata), lub narecznica samcza (Dryopteris filix-mas).

 

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród