Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – pnącza na ścianie budynku

Rośliny Ogrodowe – pnącza na ścianie budynku

Pnącza są nie tylko efektowną ozdobą naszego ogrodu. Pełnią one także bardzo ważną funkcję, jeśli chodzi o zabezpieczanie ścian budynku przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Równie dobrze możemy nimi ozdobić ogrodzenie lub altanę. Jeśli zatem chcemy w mgnieniu oka odmienić oblicze naszego ogrodu – oto idealne rozwiązanie.

Zalety pnączy

Zobacz także:

Pnącza mają wiele zalet – sprawiają, że nawet bardzo prosty budynek wygląda elegancko (i nieco tajemniczo). Za ich pomocą możemy też zamaskować ewentualne uszkodzenia elewacji. Dzięki nim wnętrze budynku nie nagrzewa się nadmiernie w lecie i nie wychładza zimą. Ponadto rośliny tego typu czerpią wodę z gruntu, co sprawia, że teren wokół budynku jest skutecznie osuszony. Wbrew obiegowej opinii wcale nie niszczą ścian domu – wręcz przeciwnie, stanowią ich dodatkowe zabezpieczenie.

(Pnącza nadają budynkom charakterystyczny, nieco tajemniczy wygląd)

Sadzenie

Na ogół można spotkać się z podziałem pnączy na wijące się i czepne. Oba rodzaje charakteryzują się wielką siłą wzrostu ze względu na fakt, że nie tracą energii na wytwarzanie łodyg. Pnącza wijące się wykorzystują pędy wierzchołkowe wspinają się po podporze spiralnymi ruchami. Pnącza czepne natomiast posiadają wąsy lub korzenie czepne, które umożliwiają im wspinanie się. Pnącza czepne nie potrzebują dodatkowych podpór, które są niezbędne dla pnączy wijących się.

Aby posadzić pnącze należy w odległości około 30 cm od ściany wykopać dołek o głębokości około 30-50 cm, o szerokości dopasowanej do wielkości bryły korzeniowej. Do ziemi dosypujemy sporą ilość kompostu lub obornika. Należy je posadzić lekko w pozycji nachylonej – części naziemna powinna się kierować do ściany, a podziemna do głębi ogrodu.

(Bluszcz skutecznie zamaskuje ewentualne zniszczenia elewacji)

Większość pnączy nie  ma szczególnie wysokich wymagań, jeśli chodzi o glebę. Jeśli jednak jest ona bardzo niskiej jakości (na przykład wysuszona, lub zawierająca resztki gruzu), wówczas lepiej warto jest dodać do niej więcej kompostu. Można tez wykopać nieco większy dołek i uzupełnić go specjalną ziemią, którą kupimy w sklepie ogrodniczym.

Które pnącza najlepsze na ściany?

Jeśli chcemy posadzić pnącza na tle muru, lub zależy nam na zamaskowaniu niezbyt pięknych ścian budynku, warto wybrać bluszcz o zielonych i pstrych liściach. Efektownie zaprezentuje się tez ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)  i chmiel zwyczajny (Humulus lupulus). Do sadzenia na pergolach i altanach najlepiej nadają się za to winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), który jesienią nabiera pięknego, czerwonego koloru oraz  akebia pięciolistkowa (Akebia quinata ) o ciemnoczerwonych, pachnących cynamonem kwiatach.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty