Start Arrow OgródArrow Rośliny ogrodowe – przeprowadzamy odchwaszczanie

Rośliny ogrodowe – przeprowadzamy odchwaszczanie

Chwasty to kwestia, która spędza sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Mogą pojawić się w różnych miejscach ogrodu – zarówno w ogródku warzywnym, jak i na rabatce kwiatowej czy skalniaku. Jak skutecznie pozbyć się ich raz na zawsze?

Chwasty są niebezpieczne dla roślin uprawnych w wielu względów. Uniemożliwiają im zarówno dostęp do światła, jak i do wody oraz składników mineralnych. Odbija się to na zdrowiu i wyglądzie hodowanych przez nas okazów. Aby do tego nie dopuścić, musimy  regularnie je usuwać, najlepiej gdy są młode – jeszcze zanim zakwitną i wydadzą nasiona.

Najbardziej uporczywym rodzajem chwastów są chwasty wieloletnie, takie jak na przykład skrzyp polny, babka lancetowata i  mniszek pospolity. Ich pędy sięgają najgłębiej, przez co stanowią największe zagrożenie dla roślin ogrodowych. Warto więc zająć się nimi w pierwszej kolejności.

Odchwaszczanie najlepiej przeprowadzić, gdy gleba jest lekko wilgotna. Oto, jak krok po kroku przeprowadzić odchwaszczanie:

  • Przekopujemy glebę na głębokość 11-12 cm. Starajmy się przy tym, aby rozłogi znalazły się na wierzchu, dzięki czemu będą mogły przeschnąć.
  • Przeschnięte rozłogi usuwamy, używając do tego celu wideł. Należy się przy tym starać, by nie porozrywać rozłogów, gdyż może nam to uniemożliwić usunięcie z ziemi wszystkich fragmentów roślin.
  • Wyciągnięte rozłogi pozostawiamy jeszcze na pewien czas do przeschnięcia, a następnie usuwamy z nich resztki ziemi i zagrabiamy. Tak przygotowane rozłogi możemy przeznaczyć na kompost.

 

Osobną kwestię stanowi usuwanie chwastów z trawnika. Tutaj za chwast uznawana jest każda roślina dwuliścienna. Niektóre z nich, na przykład mniszek, mogą zostać usunięte ręcznie – wyciągamy ich korzenie przy pomocy specjalnej łopatki. Inne, takie jak znienawidzony przez  wielu ogrodników mech, są zbyt silne i trzeba użyć innych metod. Dobrym sposobem jest użycie preparatów zawierających w swoim składzie siarczan wapnia. Ewentualnie możemy poddać trawnik wapnowaniu.

Czy ze wszystkimi chwastami należy walczyć? Niekoniecznie. Niektóre z nich, na przykład stokrotki, fiołki polne, czy jaskry, nie są zbyt groźne. Mają za to walor dekoracyjny, poza tym są wabikiem dla owadów, które z kolei przyciągają ptaki do naszego ogrodu.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Ogrodowe - ochrona przed mszycami | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-07-24 14:32:44

[...] Rośliny ogrodowe – przeprowadzamy odchwaszczanie [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty