Start Arrow OgródArrow Rośliny ogrodowe – sadzimy hiacynty

Rośliny ogrodowe – sadzimy hiacynty

Hiacynty to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Zadziwiają szeroką gamą barw, dodatkową zaletą jest niezwykła łatwość ich uprawy. Równie efektownie prezentują się na rabatach, co w ogródkach skalnych, lub jako kwiaty cięte w wazonie.

Hiacynty przywędrowały do nas z Azji Mniejszej. Legenda na temat ich pochodzenia zawarta jest w mitologii greckiej. Głosi ona, że kwiaty powstały z krwi Hyacinthusa, ulubieńca Apolla. Został on śmiertelnie ugodzony dyskiem rzuconym przez Zefira, zazdrosnego o przyjaźń Apolla.

Rozróżniamy trzy gatunki hiacyntów – Hyacinthus orientalis, Hyacinthus litwinowii i Hyacinthus transcaspicus.W Polsce uprawiany jest tylko pierwszy z nich. Gama barw, w których występują hiacynty jest zaskakująco szeroka – możemy spotkać wśró nich kwiaty różowe, czerwone, pomarańczowe, fioletowe, żółte, łososiowe, białe i niebieskie. Ich zapach jest charakterystyczny – niektórzy określają go jako ciężki, a nawet drażniący.

Najbardziej popularne są hiacynty w kolorze niebieskim (na przykład odmiany „Delft Blue” i „Blue Jacket”) oraz różowym („Lady Derby”, „Anna Marie” i „Fondant”). Dużą popularnością cieszą się również żółty „City of Harlem”, purpurowofioletowy „Amethyst” i „Jan Bos” w kolorze karminowym. Rzadkie, a przez to poszukiwane są odmiany o pełnych kwiatach, na przykład jasnoróżowy „Chestnut Flower” lub niebieski „General Köhler”.

Geba na której sadzimy hiacynty powinna charakteryzować się dużą zawartością próchnicy. Rośliny te bardzo źle znoszą podłoże kwaśne. Warto ponadto zadbać o ich odpowiednią ekspozycję na słońce – wówczas znacząco wydłuży się ich czas kwitnienia. Wyrosną jednak także na stanowisku lekko zacienionym.

Jeśli gleba w danym miejscu jest ciężka i gliniasta, warto dodać do niej odrobinę torfu i piasku. W wypadku gleby piaszczystej natomiast warto dodać kompostu lub próchnicy. Ważna zasada głosi, że hiacyntów nie wolno sadzić tam, gdzie wcześniej rosły truskawki, ogórki, lub pomidory.

Najlepszy czas na sadzenie hiacyntów to przełom września i października. Zanim jednak rozpoczniemy tą czynność, przyjrzyjmy się dokładnie cebulom. Odrzućmy te, które wyglądają w jakiś sposób niezdrowo – przebarwione, wysuszone lub pokryte nalotami pleśni. Nie należy też sadzić cebul, które już zaczęły kiełkowanie lub wydzielają nieprzyjemny zapach – z takich cebul z pewnością nie wyrosną zdrowe rośliny.

Cebule hiacyntów powinny być sadzone na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości, zawsze piętką ku dołowi. Odstępy pomiędzy nimi zależą głównie od ich wielkości – przy średnicy powyżej 14 centymetrów odstęp powinien wynosić 18-20 cm, przy średnicy 12-14 cm–15 cm, przy średnicy 10-12 cm – 8 cm, zaś przy średnicy 6-10 cm – 4 cm. Przed umieszczeniem w ziemi cebule warto pokryć środkiem grzybobójczym.

Pamiętajmy o dobrym wyrównaniu powierzchni gleby – w przeciwnym razie zacznie się na niej zbierać woda, która zimą może być bardzo niebezpieczna dla roślin. Zimą warto też dobrze je okryć (na przykład słomą), gdyż cebule hiacyntów bardzo źle znoszą mrozy. Wiosną, gdy tylko kwiaty zaczną rosnąć, należy przeprowadzić nawożenie przy pomocy saletry amonowej. Około 2-3 tygodnie później warto zastosować mieszankę wieloskładnikową.

Hiacynty kwitną w kwietniu i w maju. Po tym okresie cebule mogą pozostać w ziemi. jednak wówczas ich kwiaty będą z każdym kwitnieniem coraz mniej okazałe. Problem ten wyeliminujemy, jeśli cebule będziemy jednak wykopywać i wkopywać ponownie po oczyszczeniu i osuszeniu.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Ogrodowe we wrześniu | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-09 10:15:30

[...] możemy posadzić rośliny cebulowe będące ozdobą naszego ogrodu, czyli m.in. tulipany, krokusy, hiacynty oraz narcyzy. Na początku września należy wykopać i posadzić na nowo cebule [...]

Rośliny Ogrodowe - sadzimy róże | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-04-24 09:06:20

[...] Rośliny ogrodowe – sadzimy hiacynty [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty