Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – sadzimy róże

Rośliny Ogrodowe – sadzimy róże

Termin na sadzenie róż najlepiej wybrać tak, aby zdążyły się one zakorzenić przed zimą. Niektóre źródła podają, że należy to zrobić jesienią, jednak są także zwolennicy sadzenia róż na wiosnę – w marcu lub kwietniu – teraz jest zatem na to ostatni moment.

Zobacz także:

Sadzenie wiosną jest szczególnie korzystne dla róż piennych. Jeśli bowiem posadzimy je jesienią, zabezpieczenie ich przed mrozami będzie wymagało skomplikowanych zabiegów. Jeśli natomiast chodzi róże rosnące w pojemnikach, możemy je sadzić w zasadzie przez cały rok. Ich bryła korzeniowa jest bowiem zwarta i charakteryzuje się wyższą wytrzymałością niż nagi korzeń.

(Róże z powodzeniem można posadzić wiosną)

Wybór stanowiska

Róże najlepiej sadzić w miejscu przewiewnym i nasłonecznionym. Nie powinny być narażone na silne podmuchy wiatru, gdyż ich delikatna konstrukcja sprawia, że są podatne na uszkodzenia. Nie należy ich także sadzić w miejscu zbyt zacienionym, gdyż gleba jest tam zazwyczaj bardzo wilgotna, a to może sprawić, że korzenie zaczną gnić, a cała roślina będzie narażona na wiele chorób.

(Jeśli chcemy, by rośliny były piękne, musimy zapewnić im właściwe warunki wzrostu)

Róże najlepiej reagują na glebę z dużą zawartością próchnicy, dosyć luźną. Jej wartość pH powinna mieścić się w przedziale 6,5 – 7,5. Starajmy się jednak unikać sadzenia róż na terenie, na którym wcześniej rosły. Należy też unikać towarzystwa innych roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym – krzewy powinny być sadzone w sporych odstępach.

Wybór krzewu

Silny krzew rozpoznamy po tym, że jego pąki są dobrze wykształcone, a pędy jasnozielone. Wówczas możemy mieć pewność, że przyjmie się dobrze i będzie się prawidłowo rozwijać. Jeśli gałęzie są grube, a kora ciemnozielona – oznacza to, że krzew jest za stary i nie będzie się dobrze rozwijał. Wiosną pamiętajmy także, że nie należy wybierać krzewów, które wypuścił już liście.

Proces sadzenia

Przed samym posadzeniem krzewu najlepiej jest przekopać całą rabatę na głębokość około 30 cm. Po przekopaniu konieczne będzie nawożenie za pomocą specjalnego nawozu przeznaczonego właśnie dla róż. Możemy także użyć przefermentowanego obornika.

Przed sadzeniem przyjrzyjmy się dokładnie naszemu krzewowi – ewentualne uszkodzone korzenie należy usunąć, a wszystkie pozostałe skrócić do długości 25 cm. W przypadku sadzenia wiosennego usuwanie pędów nie jest konieczne. Zanim przejdziemy do sadzenia, krzew wato namoczyć w wodzie z dodatkiem fungicydów przez około 20 minut. Podstawową kwestią jest niedopuszczenie do przesuszenia krzewu. Bezpośrednio po wyjęciu krzewu z wody przechodzimy do sadzenia.

(Róże najlepiej czują sie na nasłonecznionym stanowisku)

Rozpoczynamy od wykopania dołka na tyle głębokiego, aby korzenie krzewu swobodnie w nim zwisały. Ich rozłożenie powinno być równomierne. Następnie zasypujemy korzenie ziemią, lekko unosząc cały krzew do góry. Dzięki temu przyleganie gleby do korzeni będzie lepsze.

Wracając do głębokości sadzenia krzewu, najlepiej sprawdzić, czy jest właściwa po udeptaniu ziemi i podlaniu wodą. Miejsce tzw. okulizacji krzewu (czyli zaszczepienia pąka odmiany szlachetnej na szyjce korzeniowej, w celu łączenia dobrych cech dwóch gatunków) znajdowało się tuż nad powierzchnią gleby. Po posadzeniu konieczne jest obfite podlanie krzewu.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny, które można sadzić w październiku | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-10-08 13:41:51

[...] październiku możemy jeszcze posadzić róże – to ostatni moment, gdyż przed zimą muszą się one zakorzenić. Zanim przejdziemy do [...]

Pielęgnacja Ogrodu - w zgodzie z naturą | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-08 13:19:18

[...] rozłożą się w kompoście. Dodatkowo, wióry stosuje się jako ściółkę – np. pod iglaki i róże, co utrudnia rozwój chwastów i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia gleby. Podręczne ogrodowe [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród