Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – śliwa w przydomowym sadzie

Rośliny Ogrodowe – śliwa w przydomowym sadzie

Dojrzałe śliwki to jeden z przysmaków drugiej połowy lata. Są nie tylko pyszne, ale i zdrowe, poza tym ich hodowla nie jest zbyt skomplikowana. Warto zatem posadzić śliwę w przydomowym sadzie i cieszyć się smakiem jej owoców prosto z drzewa.

Śliwa (Prunus) to drzewo z rodziny różowatych. Zazwyczaj osiąga ono wysokość około 6-10 m i wydaje owoce o kulistym lub lekko wydłużonym kształcie. Najczęściej śliwki kojarzą się z kolorem fioletowym, jednak występują także odmiany o żółtych, czerwonych, a nawet zielonkawych owocach. Częstym zjawiskiem jest pokrywający owoce delikatny biały nalot. Śliwa kwitnie w kwietniu w maju, a jej kwiaty mają barwę białą.

 

(Nie wszystkie odmiany śliwy mają fioletowe owoce)

Gatunki

Najlepiej do hodowli w ogrodzie nadają się dwa gatunki śliwy:

  • Śliwa domowa (Prunus domestica). Jej wcześniejsze odmiany zbierane są gdy tylko osiągną dojrzałość. Późniejsze natomiast, zwane też śliwkami węgierkami, są najsmaczniejsze, gdy pozostawiamy je możliwie długo na drzewie. Odpowiedni moment na zbiory to ten, w którym skórka owocu koło szypułki zaczyna się marszczyć. Zbiory całego gatunku trwają od początku sierpnia do końca września.
  • Śliwa japońska (Prunus salicina i mieszanki tego gatunku z innymi). Nazwa jest nieco myląca, gdyż drzewo to wywodzi się z Chin. Jej najpopularniejsze odmiany to Shiro i Santa Rosa.

Sadzenie

Jeśli chodzi o warunki glebowe, śliwa nie ma zbyt wysokich wymagań, może być uprawiana nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Najlepszy czas na sadzenie śliw to wczesna wiosna – zanim jednak zaczniemy, warto się upewnić, że przymrozki już na pewno nie powrócą. Warto bowiem pamiętać, że śliwa nie należy do roślin odpornych na mróz.

 

(Kwiaty śliwy są bardzo delikatne i mają białą barwę)

Stanowisko na którym posadzimy śliwę powinno być nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Najlepiej, aby gleba w której posadzimy drzewo była żyzna, próchniczna i lekko wilgotna. Dwa tygodnie przed sadzeniem drzewek należy wykopać w ziemi dołek o średnicy 60 -70 cm, na głębokości 60 cm. Do wykopanej ziemi dodajemy nieco kompostu lub próchnicy ( w stosunku 2:1 i zasypujemy nią drzewko).

Pielęgnacja

Nawożenie śliw zaczynamy dopiero od drugiego roku po posadzeniu i powtarzamy co roku na wiosnę. Możemy do tego celu wykorzystać obornik (2-5 kg na metr kwadratowy) lub kompost (1-2 kg na metr kwadratowy). Gdy drzewo zaczyna owocować, stosujemy nawóz naturalny raz na 3-4 lata wiosną.

 

(Śliwki węgierki najlepiej smakują, gdy pozosawimy ja na drzewie nieco dłużej)

Szkodniki, które najbardziej zagrażają śliwom to owocnica żółtoroga (powoduje opadanie owoców) i owocówka śliwkóweczka (sprawia, że owoce robaczywieją). Jedną z metod walki z nimi jest zakładanie na pnie opasek z falistego papieru, na których gromadzą się owady, a następnie niszczenie ich. Można też zastosować oprysk preparatem chemicznym.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty