Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – tulipany

Rośliny Ogrodowe – tulipany

Trudno wyobrazić sobie wiosenny ogród bez tulipanów. Szeroki wybór odmian i kolorów tych przepięknych kwiatów może przyprawić o zawrót głowy.  Większość z nich swoje piękno pokazuje właśnie teraz – na przełomie kwietnia i maja.

Zobacz także:

Pochodzenie tulipanów do dziś jest kwestią sporną. Niektóre źródła podają, że sprowadził je do Europy Zachodniej w XVI wieku Oghier Ghiselin de Busbecq – ambasador Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I. Druga wersja mówi, że przywiózł je ze Sri Lanki Lopo Vaz de Sampayo – gubernator kolonii portugalskich w Indiach.

 

(Zółte tulipany wyglądają wdzięcznie)

Niezależnie od tego, jak do nas trafiły, jedno jest pewne – są ponadczasowe. Moda na tulipany trwa od kilku stuleci i nic nie wskazuje na to, aby miała przeminąć. W chwili obecnej istnieje około piętnastu tysięcy odmian tulipanów. Przyjęło się, ze hodowcy często nadają im nazwiska znanych osób ( na przykład Hillary Clinton, Diany Ross czy Antonio Vivaldiego).

 

 

(Ilość odmian tulipanów jest olbrzymia)

Tulipany należą do roślin cebulowych. Kwiaty znajdujące się na szczycie łodyg są ich najważniejszym elementem dekoracyjnym. Złożone są trzech zewnętrznych i trzech zewnętrznych płatków. Na każdym z pędów znajduje się od trzech do pięciu liści o eliptycznym kształcie.

 

Kwiaty te występują w bardzo wielu kolorach – zarówno jasnych (biały, kremowy), jak i bardziej intensywnych (żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone i fioletowe). W zasadzie jedyna barwa, w jakiej tulipany nie występują, to kolo niebieski. Bardzo ciekawą odmianą są tzw. tulipany Rembrandta – ich płatki pokryte są kolorowymi smugami. Co ciekawe, odmiana ta powstała całkowicie przypadkowo, na skutek zakażenia wirusem. Oczywiście dzisiaj tulipany Rembrandta są jak najbardziej wolne od wirusów, jednak zachowały oryginalny wygląd.

 

(Tulipany wystepują w bardzo wielu wersjach kolorystycznych)

Sadzenie tulipanów najlepiej przeprowadzić pomiędzy 20 września, a 20 października. Jeśli zrobimy to zbyt późno, cebulki się nie ukorzenią. Cebulki powinny być posadzone bezpośrednio po zakupie – wówczas nie ulegną przesuszeniu. Sadzimy tylko cebule o zdrowym wyglądzie, odrzucamy zwiędłe, chore (na przykład zaatakowane przez zgniliznę lub pleśń), wyschnięte i popękane. Nie nadają się do sadzenia także cebule, które zaczęły już wypuszczać korzenie lub liście. Wybrane sztuki sadzimy na głębokość 2-3 razy większą od ich wysokości, a następnie obficie podlać.

Tulipany są roślinami światłolubnymi. Najlepiej pod ich uprawę nadaje się gleba piaszczysta lub piaszczysto-gliniasta, głęboko spulchniona i wilgotna. Jej odczyn powinien być obojętny. Choć są roślinami odpornymi na zmieniające się warunki atmosferyczne, na zimę najlepiej zabezpieczyć je ściółką z liści.

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jakie prace ogrodowe możemy wykonać późną jesienią? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:14:58

[...] Ukorzeni się ona niezwłocznie po odwilży i szybko zazieleni trawnik. Podobnie jest w przypadku cebulek tulipanów czy krokusów oraz nasion roślin jednorocznych – jeżeli trafią do gleby przed zimą, wcześnie [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty