Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – uprawa kukurydzy

Rośliny Ogrodowe – uprawa kukurydzy

Wakacje mają się powoli ku końcowi i można poczuć zbliżającą się jesień. Jednym z przysmaków kojarzących się z tym właśnie czasem jest gotowana kolba kukurydzy. To warzywo jest nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Stanowi źródło witamin B, C i E; kwasu pantotenowego i selenu oraz błonnika. Warto pokusić się o jego uprawę we własnym ogródku, tym bardziej, że nie jest ona skomplikowana.

Zobacz także:

Kukurydza (Zea mays) pojawiła się w Europie za sprawą Krzysztofa Kolumba, który napotkał ją podczas swojej podróży do Ameryki. Jest to rodzina jednoroczna z grupy traw, osiągająca wysokość do dwóch metrów. Łodyga kukurydzy podzielona jest na tzw. węzły, z których wyrastają liście. Charakterystyczne kolby kukurydzy to żeńskie kwiaty rośliny. Oprócz nich wytwarza ona kwiaty rodzaju męskiego, tak zwane wiechy. W każdej z kolb znajduje się od 1000 do 2500 nasion.

 

(Kukurydza to nic innego, jak żeńskie kwiaty rośliny)

W większości przypadków kukurydza uprawiana jest jako plon główny, zdarza się jednak, że uprawia się ją razem z ogórkami. Nie przyjmie się jednak w miejscu, w którym wcześniej uprawiane były warzywa cebulowe lub rzodkiewka. Uprawa może się także nie udać, gdy podłoże jest podmokłe i ciężkie. Dużo lepiej do siewu kukurydzy nadaje się gleba piaszczysto-gliniasta. Pamiętajmy też, że jest to roślina ciepłolubna – wypuści kiełki już powyżej 8 stopni Celsjusza, najlepsza jednak dla jej wzrostu jest temperatura przekraczająca 25 st. Celsjusza.

 

(Kukurydza zalicza się do rodziny traw)

Siew powinien być przeprowadzany pod koniec maja lub na początku czerwca. Nasiona umieszczamy w simie pogrupowane po 2-3. Odległość pomiędzy grupkami nasion powinna wynosić ok. 10 cm. Powinny one formować rzędy oddalone od siebie o ok. 60 cm. Najlepiej, aby nasiona były umieszczone w ziemi na głębokości ok. 5 cm – jeśli umieścimy je na mniejszej głębokości, mogą zostać wydziobywane przez ptaki. Siewki które wzejdą, powinny być rozmieszczone w odległości ok. 30 cm od siebie. Jeśli tak nie jest, musimy usunąć część z nich.

Jeśli chodzi o konieczne zabiegi pielęgnacyjne, z pewnością zalicza się do nich odchwaszczanie. Należy tez pamiętać o regularnym podlewaniu kukurydzy, szczególnie gdy panuje susza. Roślina potrzebuje wody zwłaszcza, gdy jej kolby kwitną i dorastają. Jeśli chodzi o nawożenie, najwłaściwszy moment to ten, gdy na łodydze pojawi się od sześciu do siedmiu liści. Najlepiej do tego celu zastosować saletrę amonową. Kolby nadają się do zebrania na przełomie sierpnia i września.

(Ziarna kukurydzy są nie tylko pyszne, ale i zdrowe)

Jakie odmiany kukurydzy najlepiej nadają się do uprawy w przydomowym ogródku? Jeśli chodzi o kukurydzę cukrową, wybierzmy odmiany oznaczone symbolem F1 – są to odmiany mieszańcowe. Jeśli zależy nam na tym, aby kolby mogły być przechowywane w niskiej temperaturze, wybierzmy wczesną, słodką odmianę o nazwie Candle. Co do kukurydzy pękającej, najlepiej w amatorskiej uprawie sprawdzi się Perłowa i Płomyk.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród