Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – uprawa pomidorów

Rośliny Ogrodowe – uprawa pomidorów

Pomidor to jedno z najbardziej lubianych warzyw. Świetnie smakuje zarówno na surowo, jak i w roli składnika zup i sosów. Stanowi także niezastąpione źródło witamin. Warto zatem zdecydować się na jego uprawę we własnym ogródku. Oto kilka sposobów na to, jak wyhodować zdrowe i smaczne pomidory.

Zobacz także:

Pomidory równie dobrze rosną w ogrodach, jak i w szklarniach. Są to rośliny lubiące światło, zatem pod ich uprawę należy wybrać stanowisko możliwie nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Jeśli chodzi o glebę, pomidor najlepiej czuje się na tych przepuszczalnych i bogatych w  próchnicę

Przed posadzeniem pomidorów gleba powinna zostać przekopana. Następnym krokiem powinno być przeprowadzenie nawożenia za pomocą kompostu lub obornika. Dozujmy go jednak ostrożnie, gdyż zbyt duża ilość nawozu organicznego sprawia, że psuje się smak pomidorów. Równie negatywny wpływ ma ich zbyt obfite podlewanie.

 

(Pomidory cenione są ze względu na smak i zawartość witamin)

Alternatywą dla nawożenia organicznego może być użycie wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Ważne jest, aby utrzymać odpowiednie proporcje – najwłaściwsza ilość nawozu to około 30-60 g/m2. Po rozłożeniu nawozu mieszamy go z wierzchnią warstwą gruntu. Konieczne jest także spulchnienie gleby w celu jej napowietrzenia. W tak przygotowanej glebie możemy kopać dołki, pamiętając o pozostawieniu pomiędzy nimi odpowiednio dużych odstępów. Odległość pomiędzy dwoma sadzonkami powinna wynosić min. 45 cm, zaś pomiędzy dwoma rzędami – minimum 75 cm.

Ponieważ pomidory pochodzą z krajów o klimacie znacznie cieplejszym niż nasz, zatem w Polsce najpopularniejsze jest uprawianie ich z rozsady w kiełkowniku. Uprawę zaczynamy w lutym, po 4 tygodniach sadzonki z rozsady możemy przenieść do doniczek, a po zakończeniu mrozów przesadzić do gruntu. Zbiór owoców zazwyczaj rozpoczyna się pod koniec lipca i trwa do pierwszych przymrozków.

 

(Zbiór pomidorów trwa od końca lipca do pierwszych przymrozków)

Częstym problemem przy uprawie pomidorów są choroby grzybowe. Ich zapobieganiu sprzyjają proste, domowe sposoby: opryskiwanie wywarem z czosnku lub rozcieńczonym mlekiem. Im dłuższe są pędy pomidorów, tym ważniejsze staje się usuwanie ich dolnych liści, zwłaszcza w przypadku występowania przebarwień.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mały ogród warzywny dla początkujących | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-21 09:04:42

[...] jak uprawiać pomidory [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty