Start Arrow OgródArrow Rośliny ogrodowe – uprawa truskawek

Rośliny ogrodowe – uprawa truskawek

Truskawki to jeden z symboli początku lata. Jeśli w przyszłym roku chcemy cieszyć się smakiem truskawek prosto z krzaka, spróbujmy wyhodować je we własnym ogródku.

Te pyszne, czerwone owoce świetnie smakują zarówno na surowo, jak i w roli składnika dżemów lub konfitur. Są też niezastąpionym źródłem witamin oraz pektyny – substancji odpowiedzialnej między innymi za obniżenie poziomu cholesterolu.

Mało kto wie, że truskawki powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomek amerykańskich: chilijskiej i wirginijskiej. Część jadalna to tzw. owoc rzekomy – powstały przez silne rozrośnięcie dna kwiatowego.

W sklepach możemy znaleźć trzy rodzaje sadzonek truskawek:

  • Sadzonki zielone – sadzone na miejsce stałe zaraz po pobraniu z matecznika. Najlepiej sadzić je wczesną jesienią, by mogły wytworzyć system korzeniowy jeszcze przed nadejściem przymrozków.
  • Sadzonki mrożone – pobierane są z matecznika podczas spoczynku zimowego i przechowywane w chłodniach. Niezależnie od terminu sadzenia, owoce możemy zbierać przez cały okres wegetacyjny, po 8 tygodniach od posadzenia.
  • Sadzonki doniczkowane – jak sama nazwa wskazuje, wcześniej ukorzeniane są w doniczkach, co pozwala im łatwiej przyjąć się w glebie. Niestety, ceny tego typu sadzone są zazwyczaj dosyć wysokie.

Najlepiej do uprawy truskawek nadaje się gleba o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5 – 6,0), gliniasto-piaszczysta i piaszczysto-gliniasta. Najlepszym przedplonem dla truskawek są: groch, rzepak i gorczyca.

Pierwszym krokiem do przygotowania gleby pod uprawę truskawek jest likwidacja chwastów wieloletnich na danym terenie, przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. Warto też przekopać glebę z dodatkiem obornika lub nawozu zielonego. Możemy też zastosować nawóz fosforowy lub sól potasową. 

Przed sadzeniem przyjrzyjmy się dokładnie sadzonkom. Wybierajmy tylko te, które nie posiadają plam na korzeniach i nie są pokryte pleśnią. Sadzimy je w rzędach, pomiędzy którymi pozostawiamy odległość około 70 cm. Odległość pomiędzy pojedynczymi sadzonkami z kolei powinna wynosić około 40-50 cm.

Pielęgnacja truskawek polega głównie na wyeliminowaniu zagrażających im chwastów. Jeśli hodujemy je na niewielkiej powierzchni, wystarczy usuwanie ich ręcznie, na większej zaś konieczne będzie zastosowanie herbicydów.

Aby mieć pewność, że uzyskamy zdrowe i piękne owoce, konieczne jest ściółkowanie gleby słomą. Zabieg ten sprawi, że gleba nie będzie się przegrzewać i zapobiegnie jej nadmiernemu przesuszeniu. Słoma powinna być rozłożona w końcowym okresie kwitnienia truskawek. Po zakończeniu zbiorów mieszamy ja z glebą, dzięki czemu otrzymujemy glebę próchniczą.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mały ogród warzywny dla początkujących | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-17 14:20:50

[...] jak uprawiać truskawki [...]

Rośliny Ogrodowe - rabarbar w Twoim ogrodzie | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-29 09:24:39

[...] Rośliny ogrodowe – uprawa truskawek [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty