Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe w październiku

Rośliny Ogrodowe w październiku

W październikowym ogrodzie można już powoli poczuć zbliżającą się zimę. Choć wciąż jeszcze przydomowy ogródek mieni się kolorami, wystarczy jeden rzut oka na dywany z jesiennych liści, aby przypomnieć sobie, że lato niestety dobiegło końca. Nie oznacza to jednak końca pracy nad naszymi roślinami – wręcz przeciwnie.

Zobacz także:

Bardzo ważną kwestią w październiku jest systematyczne usuwanie opadających liści z trawnika. Możemy to robić przy pomocy grabi w kształcie wachlarza, lub użyć do tego celu specjalnych zbieraczy do liści. Zaprzestajemy nawożenia – pobudzanie trawy do wzrostu przed okresem zimowym nie jest wskazane. Zmniejszamy też częstotliwość koszenia i zabieg ten przeprowadzamy z wyżej podniesionym ostrzem kosiarki.

(Jesienią bardzo ważne jest systematyczne usuwanie liści z trawnika)

Październik to idealny czas na to, by posadzić drzewa i krzewy. Pamiętajmy, by odpowiednio zadbać o sadzonki, zwłaszcza te, które kupujemy z odsłoniętym korzeniem – to znaczy bez bryły ziemi, lub doniczki z ziemią. Natychmiast po przywiezieniu do ogrodu, ich korzenie należy umieścić w płytkim dołku, a następnie przysypać ziemią i podlać. Jeśli sadzonki są bardzo młode, warto ich korzenie, pień, oraz system korzeniowy zabezpieczyć kopczykiem z ziemi o wysokości do 30 cm. Tak młodych drzewek jesienią nie wolno przycinać, gdyż w ten sposób tylko im zaszkodzimy. Należy z tym poczekać do wiosny.

(Jeden rzut oka na jesienne liście może nam przypomnieć, że zima już się zbliża)

Jeśli chodzi o drzewa owocowe – teraz właśnie należy przeprowadzić zbiór owoców późnych odmian jabłek oraz gruszek. Ponadto pamiętajmy o usuwaniu podpór ich gałęzi. Zeschniętych owoców nie wolno pod żadnym pozorem pozostawiać na gałęziach drzew – zazwyczaj od tego bowiem zaczyna się choroba grzybowa. Październik jest też dobrym momentem na bielenie liści drzew, oraz zdejmowanie opasek wyłapujących szkodniki.

Jeśli chodzi o nawożenie drzew i krzewów, to najlepiej wykorzystać do tego celu kompost. Ewentualnie można go zastąpić nawozem fosforowym lub potasowym. Z pewnością nie należy stosować nawozu azotowego – w ten sposób tylko niepotrzebnie sztucznie przedłużymy okres wegetacji i doprowadzimy do sytuacji, kiedy pędy nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy, wskutek czego przemarzną. Nawóz rozkładamy wokół drzewa lub krzewu koliście, tak by pokrył rzut korony – to tam bowiem znajduje się najwięcej aktywnych korzeni pobierających wodę z solami mineralnymi.

(Październikowy ogród też może być pełen barw)

Pamiętajmy, że donice z kwiatami, które były wystawione na wiosnę i lato na taras lub balkon, muszą teraz być bezwzględnie schowane. Dotyczy to w szczególności tych odmian, które źle znoszą przymrozki – zazwyczaj dotyczy to roślin, które rosną na stanowiskach naturalnych w ciepłych krajach. Również w październiku sadzimy większość roślin kwiatów cebulowych, tzn hiacynty, lilie, narcyzy, krokusy kwitnące wiosną, oraz przebiśniegi i tulipany.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty