Start Arrow OgródArrowProjekty i pielęgnacja ogrodówArrow Rośliny Ogrodowe we wrześniu

Rośliny Ogrodowe we wrześniu

Wrzesień to miesiąc, w którym sporo uwagi powinniśmy poświęcić naszym ogrodom. Czy tego bowiem chcemy, czy nie, lato dobiega końca. Czas w związku z tym zacząć przygotowania do sezonu jesienno-zimowego. Ponadto, teraz właśnie jest czas na zbiory wielu gatunków warzyw i owoców.

Mimo, iż wrzesień często bywa pogodny i dość ciepły, słońce z pewnością nie będzie już przygrzewać tak mocno, jak jeszcze miesiąc temu. Noce i poranki bywają już bardzo chłodne, może się zdarzyć, że wystąpią pierwsze przymrozki.

We wrześniu powinniśmy zaprzestać przycinania gałęzi drzew oraz krzewów. W przeciwnym razie opóźnimy ich przygotowania do zimy. Jeśli będziemy nadal je przycinać, będą wciąż wypuszczały młode pędy, które nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy i ulegną przemarznięciu. Przerywamy też nawożenie roślin. W sklepach dostępne są wprawdzie tzw. nawozy jesienne, jednak należy do nich podchodzić z ostrożnością i wybierać tylko te, które nie zawierają azotu.

Wrzesień to czas zbiorów owoców – miedzy innymi jabłek i gruszek. Ważne jest, aby wybrać najwłaściwszy moment. Najlepiej zbiory przeprowadzić od jednego do dwóch tygodni przed osiągnięciem przez owoce pełnej dojrzałości. Możemy być pewni, że moment ten już nastąpił, gdy pierwsze owoce zaczną samoczynnie spadać z drzew. Inne owoce, które zbieramy we wrześniu to jeżyny, wczesne odmiany winogron, oraz późne  średnio późne odmiany śliwek. Jest to też idealny moment na zbiory orzechów włoskich, jednak musimy odczekać, aż spadną one z drzewa.

 

(Owoce z drzew powinny zostać zebrane 1-2 tygodnie przed osiągnięciem przez nie dojrzałości)

Pamiętać należy o zbiorach warzyw ciepłolubych. Pozostawienie ich na dłużej w ogrodzie może im zdecydowanie zaszkodzić, zwłaszcza jeśli wystąpią pierwsze przymrozki. Mowa tu w szczególności o papryce, pomidorach i roślinach dyniowatych – między innymi ogórkach. Czas także rozpocząć zbiory warzyw korzeniowych, takich jak marchew, buraki, seler i pietruszka.

Obecny miesiąc jest też idealnym czasem na sadzenie wielu spośród gatunków roślin. Właśnie teraz możemy posadzić rośliny cebulowe będące ozdobą naszego ogrodu, czyli m.in. tulipany, krokusy, hiacynty oraz narcyzy. Na początku września należy wykopać i posadzić na nowo cebule lilii.

Również wiele spośród roślin dwuletnich (na przykład bratki, niezapominajki, stokrotki, czy malwy) powinno zostać posadzonych właśnie teraz. Przeprowadzamy także sadzenie drzew i krzewów. Dla wielu z nich jest to ostatni moment – na przykład iglaki bez bryły korzeniowej możemy  sadzić i przesadzać tylko do połowy września, później temperatury stają się zbyt niskie.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 2, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ogrody we wrześniu - wielkie jesienne porządki | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-14 13:40:47

[...] Rośliny ogrodowe we wrześniu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: projekty i pielęgnacja ogrodów