Start Arrow OgródArrow Rośliny Ogrodowe – wszystko o aksamitkach

Rośliny Ogrodowe – wszystko o aksamitkach

Większość z nas zdecydowanie woli, gdy jesień jest słoneczna i ciepła. Nasz ogród przedstawia się wtedy wyjątkowo wspaniale i mieni się kolorami. Jeśli umieścimy w nim kwiaty, które kwitną aż do pierwszych przymrozków, utrzymamy ten efekt jak najdłużej. Jednym z takich kwiatów jest aksamitka.

Podstawową zaletą aksamitek jest długość okresu ich kwitnienia. Rozpoczyna się on w lipcu i kończy się wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. Są jednak także inne przyczyny ich niezwykłej popularności, czyli łatwość uprawy, oraz przede wszystkim piękny wygląd i zniewalający zapach.

 

(Aksamitki to nie tylko łatwość uprawy, to także piękny wygląd i zniewalajacy zapach)

Aksamitki to kwiaty „wielofunkcyjne”, które świetnie sprawdzą się w rozmaitych rolach. Razem z innymi jednorocznymi kwiatami mogą tworzyć obramowanie rabat i ścieżek, ponadto równie dobrze sprawdzą się w skrzynkach balkonowych, jak i w wazonach. Często wzbogacają także ogródek skalny.

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, ze aksamitki to kwiaty „bez wymagań”. Jest w tym sporo prawdy – będą pięknie rosły na każdym rodzaju gleby, nawet jeśli jest ona dosyć uboga. Mimo wszystko starajmy się nie uprawiać ich tam, gdzie gleba bogata jest w azot – może to bowiem spowodować ich nienaturalny wzrost i osłabić kwitnienie. Warto też wybrać stanowisko słoneczne. Aksamitki lubią ciepło i dobrze znoszą nawet bardzo wysokie temperatury, susze również nie są dla nich problemem.

 

(Aksamitki wyglądają pięknie, nawet gdy nie poświęcamy im zbyt wiele czasu)

Jeśli chodzi o nawożenie, w okresie wegetacji warto wspomóc je nawozem dla roślin kwitnących. Aksamitek rosnących w gruncie podlewać w zasadzie nie trzeba – zadowolą się wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy susze trwają bardzo długo – wtedy oczywiście należy podać im wodę. Kwiaty rosnące w skrzynkach podlewamy natomiast dwa razy w tygodniu. Rozmnażanie aksamitek zachodzi samoistnie – za sprawą wiatru roznoszącego ich nasiona. Jeśli jednak chcemy uzyskać silniejsze okazy, warto zebrać nasiona z uschniętych kwiatów i wysiać je do gruntu na przełomie maja i czerwca.

Najpopularniejsze rodzaje aksamitek to:

  • Aksamitka wąskolistna – o drobnych liściach i kwiatach – średnica kwiatostanu wynosi zaledwie półtora centymetra. Tworzy efektowne kępy o wysokości sięgającej 30 cm.
  • Aksamitka rozpierzchła – o nieco większych kwiatostanach, których średnica sięga 4 cm. Kwiaty mogą znacząco różnić się od siebie wyglądem – mogą być jedno- lub dwukolorowe, występują w wersji pełnej, półpełnej, lub pojedynczej. Osiągają wysokość około 40 cm.
  • Aksamitka wyniosła – zgodnie z nazwą, przerasta pozostałe rodzaje zarówno jeśli chodzi o wysokość (około jednego metra), jak i pod względem średnicy kwiatostanów (nawet do 15 centymetrów). Kwiaty mogą różnic się od siebie, jeśli chodzi o fakturę płatków – mogą występować w wersji gładkiej, lub pofałdowanej.
Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród