Start Arrow OgródArrow Rośliny w domu: fiołek afrykański w doniczce

Rośliny w domu: fiołek afrykański w doniczce

Fiołek afrykański to bardzo wdzięczna roślina doniczkowa, która pochodzi z Afryki. Sprawdź, jak ją uprawiać i pielęgnować. Oto nasze, sprawdzone wskazówki…

Nie każdy wie, ale fiołek afrykański nie ma wiele wspólnego ze zwykłym fiołkiem. Roślina ta jest bliskim krewnym do skrętnik. Co ciekawe, fiołek afrykański został odkryty w 1893 r. przez Waltera von Saint Paula-Illaire w Afryce Wschodniej.

Roślina tak naprawdę ma niewiele wspólnego ze „zwykłym” fiołkiem.

Wygląd rośliny

Fiołek afrykański posiada mięsiste i ciemnozielone liście, pokryte delikatnym włosiem. Wysokość rośliny sięga do 25 cm. Kwiaty fiołka afrykańskiego zachwycają feerią barw. Można je spotkać w kolorach: błękitu, fioletu, różu, bieli, a także czerwieni. W sprzedaży dostępne są również rośliny o dwukolorowych kwiatach.

Najpopularniejsze barwy kwiatów to fiolet i błękit, jednak występują one także w innych barwach.

Stanowisko

Fiołki afrykańskie powinny stać w miejscu, gdzie światło jest rozproszone. Dobrze rozwijać się będą na parapecie, usytuowanym od wschodniej bądź zachodniej strony. Jeśli roślina będzie narażona na bezpośrednie promienie słoneczne, wówczas na jej liściach mogą pojawić się plamy. Ważne jest, aby co jakiś czas obracać doniczkę, gdyż kwiaty rośliny mogą kierować się do słońca.

Kwiaty rośliny mogą przybrać między innymi różową barwę.

Podlewanie

Podlewając fiołka afrykańskiego, należy pamiętać, aby używać do tego letniej wody. Zimna woda może zaszkodzić roślinie. Najlepiej dostarczać roślinie wodę na podstawkę. Podlewanie dwa razy w tygodniu w zupełności powinno wystarczyć. Zimą natomiast podlewamy roślinę rzadziej.

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego jest stosunkowo łatwe.

Rozmnażanie

Zastanawiasz się jak rozmnożyć roślinę? To proste. Wystarczy odciąć jeden jej liść z ogonkiem (około 2 cm) i wsadzić go do wilgotnego piasku. Następnie należy zakryć listek folią aluminiową. Po kilku miesiącach roślina powinna zakwitnąć.

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 19, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Egzotyczne - skrętnik w doniczce | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-12-31 02:29:25

[...] Nie jest to roślina dobrze znana naszym kraju – pojawiła się u nas stosunkowo niedawno, jednak jej popularność stopniowo wzrasta. Środowiskiem naturalnym skrętnika jest Afryka Południowa. Często kwiat ten bywa mylony ze storczykiem, jednak tak naprawdę dużo bliżej mu do fiołka alpejskiego. [...]

Pelargonie w donicach - kolorowa dekoracja balkonów | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-29 03:39:51

[...] Rośliny egzotyczne – fiołek afrykański w doniczce Fiołek afrykański to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych.... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty