Start Arrow OgródArrowRośliny do domu i ogroduArrow Rośliny w oczku wodnym: sadzimy lilie wodne

Rośliny w oczku wodnym: sadzimy lilie wodne

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, bardzo ważną kwestią jest właściwy dobór roślin, które mogą zostać w nim umieszczone. Niekwestionowaną królową wodnych ogrodów jest lilia wodna. Stanowi ona nie tylko ozdobę, ale też chroni wodne organizmy przed zgubnymi skutkami promieniowania słonecznego.

Lilie wodne bywają także nazywane grzybieniami, bądź nenufarami. Pierwsza wzmianka o nich pojawiła się w mitologii greckiej. Rzekomo miały one wyrosnąć z ciała nimfy, która zmarła wskutek nieszczęśliwej miłości do Heraklesa. Rośliny te inspirowały wielu artystów na przestrzeni dziejów. Wystarczy wspomnieć malarstwo Claude’a Moneta i twórczość Marii Dąbrowskiej, która ich piękno opisała w swojej powieści „Noce i dnie”.

(Płatki kwiatów nenufaru otwierają się rano, aby ponownie stulić się wieczorem)

Nenufary najczęściej  występują w kolorze białym i żółtym. Można także spotkać odmiany różowe, pomarańczowe i czerwone. Ich kwiaty o mięsistych płatkach są sporych rozmiarów – ich średnica wynosi około 25 centymetrów. Zapylane są one przez owady. W dzień kwiaty otwierają się, aby ponownie stulić płatki wieczorem. Do ich zakwitnięcia konieczna jest minimalna temperatura wynosząca 18 stopni Celsjusza.

Kwiaty oprócz efektownego wyglądu charakteryzują się pięknym, subtelnym zapachem. Piękno lilii wodnych jest jednak ulotne – kwitną one zaledwie od trzech do czterech dni. Po upływie tego czasu ich szypułka zaczyna się skręcać, możemy też zaobserwować kształtowanie się owocu. Zostaje on wciągnięty przez wodę, gdzie kończy dojrzewanie.

Sadzenie lilii wodnych powinno się odbywać latem, ewentualnie późną wiosną, jeśli prawdopodobieństwo powrotu przymrozków jest małe. Powinny być one umieszczone w pojemnikach o szerokości 30-35 cm i głębokości wynoszącej kilkanaście centymetrów. Jeśli staw jest bardzo głęboki, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie pojemnika na lekkim podwyższeniu, na przykład na klockach. Pojemnik powinien być umieszczony na głębokości 8-15 cm pod lustrem wody. Gdy roślina osiągnie większe rozmiary, klocki możemy usunąć.

(Nenufary najczęściej występują w kolorze białym. Piękno lilii wodnych jest jednak niestety bardzo krótkotrwałe)

Najbardziej korzystne dla rozwoju lilii wodnych jest podłoże złożone z ziemi ogrodowej, torfu oraz gliny w stosunku 1:1:3. Ewentualnie możemy dodać do niego odrobinę obornika. W okresie wegetacyjnym lilii co sześć tygodni warto przeprowadzać nawożenie zasilające. Polega ono na umieszczeniu w podłożu torebki z nawozem o wolnym działaniu. Jego ilość powinna być jednak niewielka – w przeciwnym razie woda w zbiorniku wodnym może przybrać brzydki odcień.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 11, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: rośliny do domu i ogrodu