Start Arrow OgródArrow Rośliny zimozielone – bukszpan i barwinek

Rośliny zimozielone – bukszpan i barwinek

Gdy nasz ogród pokrywa się puchową kołderką śniegu, bardzo często tęsknimy za zielenią. Oczywiście, rośliny iglaste przez cały rok zachowują piękny, zielony kolor. Niektóre spośród roślin liściastych również mogą jednak przez cały rok być ozdobą ogrodu. Dzisiaj przedstawiamy barwinek i bukszpan.

Barwinek

Zobacz także: 

Ta na pierwszy rzut oka niepozornie wyglądająca roślina zachwyca świeżością przez całą zimę, oraz wczesną wiosną. To jedyny tak odporny na mróz gatunek spośród roślin zimozielonych. Mimo niewielkich rozmiarów jest zaskakująco silny i trwały. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa, ze względu na szybkość wzrostu i rozmnażania się. Inną jego zaletą są skromne wymagania, jeśli chodzi o rodzaj gleby. Jest w stanie rosnąć w zasadzie wszędzie, preferuje jednak lekko kwaśne gleby. Wiele źródeł błędnie klasyfikuje go jako bylinę, podczas gdy w istocie jest to krzewinka.

(Choć pędy barwinka są zielone przez całą zimę, kwiaty możemy zobaczyć dopiero w maju)

Choć możemy cieszyć się nim przez cały rok, to szczególnie uroczo przedstawia się w okresie kwitnienia, który wypada w maju. Kwiaty barwinka są drobne, ich średnica wynosi około 3 cm. Występują w kolorach: fioletowym, purpurowym oraz białym.

Szybkość rozrastania się rośliny jest tak wielka, że może to wręcz stanowić problem. Jeżeli nie wydzielimy dokładnie miejsca dla barwinka, wówczas bardzo szybko może zająć całą dostępną powierzchnię, tworząc gęsty „dywan”. Roślina wypuszcza dwa typy pędów. Pierwsze z nich, od długości około 15 centymetrów pojawiają się bardzo wczesną wiosną. To na nich w okolicach maja pojawiają się kwiaty. Drugi typ pędów pojawia się później. Są dużo dłuższe i przyrastają „pełzając” po ziemi. To właśnie w ten sposób roślina się rozrasta.

Bukszpan

Nazwa ta obejmuje całą grupę roślin, w obrębie której znajduje się kilkadziesiąt gatunków. W Polsce popularnych jest tylko kilka z nich, większość można spotkać jedynie w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym.

Inna, rzadko obecnie używana nazwa tej ozdobnej rośliny to gryszpan. Jej naturalna postać to małych rozmiarów krzew o gęsto rosnących gałęziach. Jego liście są skórzaste i zaokrąglone, o ładnym połysku.

(Bukszpan występuje pod postacią niewielkich krzewów o gęstych gałęziach)

Bukszpan, podobnie jak barwinek, charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością. Niestraszne mu zarówno deszcze i śniegi, jak i susze. Z barwinkiem łączy ją także wysoka zdolność do funkcjonowania w cieniu.

Jest to roślina typowo ozdobna, ze względu na dużą plastyczność popularne jest jej cięcie i formowanie – łatwo można jej nadać ciekawy kształt. Jeśli decydujemy się na jego przycinanie, pamiętajmy, że wówczas potrzebuje on zdecydowanie więcej troski, gdyż zabiegi te znacznie go osłabiają. Ze względu na wysoką odporność często stosuje się bukszpan jako materiał na żywopłot. Wykorzystuje się go również do formowania bonsai. Bardzo wartościowe jest także jego drewno. Łączy w sobie bowiem ładny wygląd i wysoką wytrzymałość.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Podlewanie roślin zimą - warto wiedzieć | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-01-16 23:52:51

[...] największym niebezpieczeństwie podczas zimowych miesięcy znajdują się rośliny zimozielone – zarówno iglaste, jak i liściaste. Z pierwszej grupy dotyczy to w szczególności jodeł, [...]

Formowanie i przycinanie żywopłotu - o czym warto pamiętać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-01 11:41:07

[...] będziemy przycinać żywopłot zależy od tego, czy rośliny są na żywopłoty formowane (np. bukszpan, cis) czy niewymagające strzyżenia (np. żywotnik zachodni, cyprysik [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty