Start Arrow OgródArrow Rośliny zimozielone – które wybrać?

Rośliny zimozielone – które wybrać?

Zimą ogród zazwyczaj pokrywa się kołderką śniegu. Nie zawsze jednak krajobraz za oknem jest tak uroczy. Przykładowo, w tym roku Boże Narodzenie było bardziej białe niż szare. Co możemy zrobić, aby nawet przy braku śniegu nasz ogród przedstawiał się atrakcyjnie? Odpowiedzią mogą być rośliny zimozielone.

Zimozielone rośliny iglaste

Zobacz także:

O tym, jak ważną rolę w wyglądzie naszego ogrodu grają rośliny zimozielone, przekonujemy się jesienią. Wówczas liście drzew zaczynają opadać i potrzebny jest kolorowy akcent, aby uatrakcyjnić wizualnie ogród na nadchodzące miesiące.

Pierwszym skojarzeniem, jeśli chodzi o rośliny zimozielone są oczywiście iglaki. Na białym tle śniegu świetnie prezentują się przede wszystkim jodły, sosny, świerki i jałowiec. To właśnie teraz wyraźnie widać ich piękno, oraz różnice między nimi – zima to czas, kiedy możemy nauczyć się odróżniać sosnę od jodły.

(Zimą rośliny iglaste wysuwają się na pierwszy plan)

Więcej na ten temat:

Iglaste rośliny zimozielone są świetnym składnikiem żywopłotu. Mowa tutaj w szczególności o tujach (inna nazwa to żywotniki). Są nie tylko odporne na mróz – ich dodatkową zaletą jest łatwość pielęgnacji. Ponadto szkodniki dość niechętnie je atakują. Przy tworzeniu żywopłotu można również wykorzystać kolumnowe jałowce, a także cyprysiki.

Nie tylko iglaki

Aby nieco urozmaicić zimowy krajobraz, warto pomyśleć także o odpornych na mróz roślinach liściastych. Zaliczają się do nich między innymi: bukszpan wieczniezielony, kalina sztywnolistna, mahonia pospolita, zimozielone irgi, trzmielina Fortune’a oraz ligustr pospolity. Niektóre z zimozielonych roślin liściastych nadają się na ozdobę ogrodu zimą nie tylko ze względu na kolor liści. Warto wybrać na przykład ognik szkarłatny, który charakteryzuje się obecnością pięknych, koralowych owoców.

(Bukszpan to jednak z najbardziej efektownych roślin zimozielonych)

Perspektywa zasadzenia w ogrodzie wyłącznie roślin zimozielonych może wydawać się kusząca. Któż z nas nie chciałby cieszyć się zielonym ogrodem przez cały rok? Uważajmy jednak – taka aranżacja ogrodu może wyglądać jednolicie i monotonnie.

Zimozielone rośliny na balkonie

Nawet, jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, możemy cieszyć się pięknem roślin zimozielonych. Właściwie wszystkie gatunki odpornych na mróz krzewów i bylin możemy sadzić nie tylko w ogrodzie, ale również w skrzynkach na balkonie. Jedyną przeszkodę może stanowić rozmiar, warto dobrać zatem takie, które nie zajmują zbyt dużo miejsca.

(Bluszcz świetnie prezentuje się w skrzynkach balkonowych)

Aby skrzynki balkonowe wyglądały naprawdę efektownie, warto zróżnicować ich zawartość pod względem kolorystycznym. Przykładowe dobre zestawienie to trzmielina Fortune’a połączona z bluszczem. Trzmielina pokryta jest jasnym wzorkiem, zaś przed zima zmienia kolor na efektowną czerwień. Świetnie komponuje się zatem z zielenią bluszczu. Inny dobry przykład to miedziana turzyca połączona z dąbrówką w odcieniu purpurowym.

Panuje tutaj podobna zasada jak przy planowaniu ogrodu – rośliny zimozielone warto pomieszać z innymi. Wówczas wygląd balkonu będzie inny wiosną i latem niż w pozostałych miesiącach, co wpłynie na jego atrakcyjność. Całość będzie bardziej kolorowa i ciekawsza.

Pamiętajmy także, że większość roślin zimozielonych źle reaguje na zbyt mocne oświetlenie. Warto zatem przeznaczyć dla nich specjalne, zacienione miejsce – na przykład w głębi ogrodu. Od tej zasady są jednak wyjątki. Niektóre z roślin zimozielonych od cienia preferują słońce – na przykład rozchodniki i rojniki. Inne gatunki odporne na działanie promieni słonecznych to: macierzanki, goździki, lawenda lekarska i sporo gatunków traw.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Egzotyczne w domu - hodujemy kaktusy | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:13:06

[...] marnieje (blednie, a obwód jego pędów maleje), oznacza to, że światła jest zbyt mało. Rośliny nie powinny stać przy mocno nasłonecznionym, zamkniętym oknie, gdyż padające przez szybę [...]

Rośliny doniczkowe: difenbachia - popularna ozdoba domu | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:08:42

[...] naturalnym rośliny są brazylijskie lasy tropikalne. Należy do rośliny obrazkowatych Aracae. Wyróżnić można 30 [...]

Tuja szmaragdowa - sadzenie i pielęgnacja | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-13 07:24:00

[...] Rośliny zimozielone – które wybrać? [...]

Brązowienie iglaków – przyczyny i przeciwdziałanie | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-20 15:33:37

[...] Rośliny iglaste stanowią niewątpliwą ozdobę naszych ogrodów. Ich wielką zaletą jest to, że ich zielonym kolorem  możemy się cieszyć przez cały rok – przynajmniej w teorii. W praktyce bardzo często pojawia się zjawisko brązowienia igieł. W skrajnych przypadkach zmieniają barwę na żółtą i odpadają. Co jest tego przyczyną? [...]

Styczeń w ogrodzie | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-03 09:58:50

[...] Styczeń to w naszym klimacie najzimniejszy miesiąc roku. W niektórych częściach kraju temperatura spada czasem nawet do -30 stopni Celsjusza! Spadkowi temperatury dodatkowo nierzadko towarzyszą obfite opady śniegu. Spacerując zimą po ogrodzie, oprócz podziwiania zimowego krajobrazu warto także powoli zacząć myśleć o wiośnie i sprawdzić, jak z mrozem radzą sobie nasze rośliny. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty