Start Arrow OgródArrow Rośliny zimozielone – tuje

Rośliny zimozielone – tuje

Jeśli marzy nam się zimozielony ogród, tuje są bardzo dobrym pomysłem. Przez cały rok zachowują piękny, zielony kolor, przez co świetnie nadają się na żywopłot. Istnieją jednak także drobniejsze odmiany, które możemy posadzić na balkonie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zobacz także: 

Tuje (zwane też żywotnikami) występują w tak wielu odmianach, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Występują w wielu odcieniach i rozmiarach. Niektóre z nich kształtem przypominają kulę, inne stożek. Istnieją odmiany stosunkowo łatwe w uprawie (Smaragd, Spiralis, Columna, Wagneri), innym trzeba poświęcić więcej czasu i uwagi (Brabant). Zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji są tuje, których sadzonki kupujemy z donicy – powinny lepiej się przyjąć niż sadzonki kopane z gruntu, gdyż ich rzadko bywają uszkodzone.

 

(Tuje dostępne są w różnych, także niewielkich, rozmiarach)

Bardzo osób przy zakupie tui popełnia ten sam błąd. Często zwraca się uwagę tylko na jej wysokość, ignorując gęstość. Tymczasem bardzo cienka tuja może nie zagęścić się od dołu, przez co, nawet gdy roślina nieco wyrośnie, nie będzie ładna. Wato wybierać okazy, które charakteryzują się dużą bryłą korzeniową. Jeśli z trudem wyjmujemy ją z pojemnika, a przez otwory widizmy korzenie, wróży to, że roślina będzie dobrze rosła.

Rodzaje tui
Jeśli chcemy, by tuja była łatwa do formowania, warto wybrać na przykład żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). To właśnie ze względu na tę cechę cieszy się on niezwykłą popularnością. Choć jest to roślina zimozielona, zdarza się, ze jesienią  przybiera brunatny odcień. Nie należy jednak się tym martwić – to normalna reakcja na zimno, wiosną zielony kolor powróci. Odcienie zieleni mogą się od siebie różnić w zależności od odmiany. Mogą być zielone, zielonożółte lub złociste.

 

(Lekkie brązowienie to normalna rekacja tui na zimno)

Bardzo ciekawie prezentuje się także żywotnik wschodni (Thuja orientalis). W odróżnieniu od innych tui, odmiana ta posiada szyszki, które nadają jej efektowny wygląd. Niestety ten rodzaj żywotnika nie nadaje się do tworzenia żywopłotów, gdyż źle znosi zagęszczenie. Podobnie jak w przypadku żywotnika zachodniego, brunatnienie na skutek zimna jest całkowicie naturalnym objawem.

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) to największy z gatunków tui. Może osiągać nawet do 15 metrów wysokości! Ponadto charakteryzuje je piękny, ciemnozielony kolor. Warunkiem koniecznym do ich hodowli jest wysoka wilgotność gleby. Dodatkowa zaletą żywotnika olbrzymiego jest niezwykle mocny system korzeniowy. Nawet silne wiatry nie są w stanie go wywrócić, zatem może być hodowany w rozmaitych warunkach klimatycznych. Nie da się tego niestety powiedzieć na przykład o żywotniku zachodnim. Siła jego korzeni jest dużo mniejsza.

 

(Główną zaleta tui jest przepiękny kolor, któy utrzymają przez cały rok)

Sadzenie i pielęgnacja
Glebę podsadzenie tu należy odpowiednio przygotować – nie powinny one rosnąć bezpośrednio w trawie. Zanim posadzimy roślinę, warto usunąć trawę i chwasty z danego fragmentu ziemi. Pamiętajmy, że tuje rozrastają się na boki, nie powinny zatem rosnąć zbyt blisko siebie. Najlepiej zachować odległość około 50 cm pomiędzy poszczególnymi okazami.

Bezpośrednio po posadzeniu tuje warto przyciąć, aby zmobilizować je do wypuszczania nowych pędów. Dotyczy to szczególnie niezbyt gęstych okazów. Jeśli jednak są bardzo gęste możemy spokojnie odczekać rok do pierwszego przycinania.  Pod żadnym pozorem nie powinno się przycinać ich jesienią – wówczas rany mogą się nie zabliźnić przed nadejściem mrozów, wskutek czego roślina może nie przeżyć zimy. Przycinanie żywopłotu formowanego powinniśmy przeprowadzać raz w roku, najlepiej na wiosnę.
UWAGA! Świeżo wypuszczone pędy żywotników są trujące. Nie pozwólmy zatem zbliżać się do nich dzieciom i zwierzętom.

Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu. Należy to robić dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wodę powinniśmy lać na glebę, a nie bezpośrednio na igły. Dodatkowo dobrze na ich rozwój wpłynie ściółkowanie gleby – dzięki temu ograniczymy parowanie wody z gleby.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Krzewy do ogrodu zielone przez cały rok | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-27 09:31:07

[...] Rośliny zimozielone – tuje [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty