Start Arrow OgródArrow Róże w ogrodzie. Kiedy i gdzie sadzić róże w ogrodzie?

Róże w ogrodzie. Kiedy i gdzie sadzić róże w ogrodzie?

Róże kupione w donicach, które znaleźć możemy w sklepach ogrodniczych, mają dobrze wykształcone korzenie, dlatego sadzić je można o dowolnej porze roku. Inaczej z różami z odkrytym systemem korzeniowym – dla nich najlepsza jest jesień, przed pierwszymi przymrozkami. A więc do dzieła. Wrzesień i październik to optymalny czas na sadzenie róż w ogrodzie.

jak sadzic roze w ogrodzie

Róże, zarówno rabatowe, jak i parkowe czy pnące, są prawdziwą dekoracją przydomowych ogrodów.

Kupujemy róże do ogrodu

W sklepach ogrodniczych przez cały rok możemy znaleźć róże w doniczkach. Łatwo jest pielęgnować po zakupie i łatwo przesadzić do gruntu. Róże z odkrytym systemem korzeniowym w sklepach spotkamy najczęściej jesienią. Wymagają one bezzwłocznego posadzenia w ziemi, by nie dopuścić do obsychania rośliny, chyba że korzenie zabezpieczone są jutowym workiem z torfem – te mogą po zakupie poczekać kilka dni, zanim zasadzimy je w ogrodzie. Pamiętać musimy jednak o zapewnieniu im odpowiedniego poziomu wilgoci.

Jakie rodzaje róż ogrodowych mamy do wyboru?

W naszych ogrodach najczęściej stosowane są:

róże rabatowe (róże wielokwiatowe) – to niewielkie około metrowe krzaczki, zachwycające obfitym kwitnieniem. Na jednym pędzie możemy wyhodować kilkadziesiąt kwiatów! Róże rabatowe są prawdziwą ozdobą przydomowych ogrodów. Sadzimy je dosyć gęsto – ok. 6 sztuk na 1mkw.

róże parkowe (róże krzaczaste) – proste w pielęgnacji i odporne na choroby i szkodniki róże parkowe, dostępne są w licznych odmianach, które dopasować można do każdej wielkości czy aranżacji ogrodu. Charakteryzują się silnym wzrostem, obfitym kwitnieniem, a także dekoracyjnymi pędami, liśćmi, owocami, a nawet kolcami. Sadzimy je 1-3 sztuk na 1 mkw.

róże okrywowe (róże drobnokrzaczaste) – wymagają najmniej pielęgnacji i są odporne na mróz, nie muszą więc być zabezpieczane na zimę. Są dostępne w wielu odmianach, formach, kształtach i kolorach. Mają zastosowanie na rabaty, skalniaki, skarpy a także do uprawy w donicach na werandach, tarasach oraz balkonach. Średnio sadzimy po 4 krzewy na 1 mkw, aby uzyskać gęsty różany kobierzec.

róże pnące – osiągają wysokość od 3 do 10 m, są więc idealne na dekorację ścian domów, pergoli czy altan. Kwitną obficie, więc wystarczy posadzić 2-3 sztuki na 1 mkw.

Mamy do wyboru wiele rodzajów i odmian róż.

Mamy do wyboru wiele rodzajów i odmian róż.

Gdzie sadzić róże?

Róże najlepiej sadzić w miejscu przewiewnym i nasłonecznionym. Nie powinny być narażone na silne podmuchy wiatru, gdyż ich delikatna konstrukcja sprawia, że są podatne na uszkodzenia. Nie należy ich także sadzić w miejscu zbyt zacienionym, gdyż gleba jest tam zazwyczaj bardzo wilgotna, a to może sprawić, że korzenie zaczną gnić, a cała roślina będzie narażona na wiele chorób.

Na jakiej glebie sadzić róże?

Róże najlepiej reagują na glebę z dużą zawartością próchnicy, dosyć luźną. Jej wartość pH powinna mieścić się w przedziale 6,5 – 7,5. Starajmy się jednak unikać sadzenia róż na terenie, na którym wcześniej rosły. Należy też unikać towarzystwa innych roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym – krzewy powinny być sadzone w sporych odstępach.

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów.

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów.

Jak sadzić róże w ogrodzie?

Przed samym posadzeniem krzewu najlepiej jest przekopać całą rabatę na głębokość około 30 cm. Po przekopaniu konieczne będzie nawożenie za pomocą specjalnego nawozu przeznaczonego właśnie dla róż. Możemy także użyć przefermentowanego obornika.

Przed sadzeniem przyjrzyjmy się dokładnie naszemu krzewowi – ewentualne uszkodzone korzenie należy usunąć, a wszystkie pozostałe skrócić do długości 25 cm. W przypadku sadzenia wiosennego usuwanie pędów nie jest konieczne. Zanim przejdziemy do sadzenia, krzew wato namoczyć w wodzie z dodatkiem fungicydów przez około 20 minut. Podstawową kwestią jest niedopuszczenie do przesuszenia krzewu. Bezpośrednio po wyjęciu krzewu z wody przechodzimy do sadzenia.

Rozpoczynamy od wykopania dołka na tyle głębokiego, aby korzenie krzewu swobodnie w nim zwisały. Ich rozłożenie powinno być równomierne. Następnie zasypujemy korzenie ziemią, lekko unosząc cały krzew do góry. Dzięki temu przyleganie gleby do korzeni będzie lepsze.

Czy głębokość sadzenia róży jest właściwa możemy sprawdzić po udeptaniu ziemi i podlaniu wodą. Miejsce tzw. okulizacji krzewu (czyli zaszczepienia pąka odmiany szlachetnej na szyjce korzeniowej, w celu łączenia dobrych cech dwóch gatunków) powinno znajdować się tuż nad powierzchnią gleby. Po posadzeniu konieczne jest obfite podlanie krzewu.

Cięcie róż przeprowadzamy raz w roku – na wiosnę. Jesienią usuwamy jedynie martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty.

Cięcie róż przeprowadzamy raz w roku – na wiosnę. Jesienią usuwamy jedynie martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty.

Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Jeżeli zasadzimy róże we wrześniu lub w październiku szybciej się ukorzenią i na wiosnę rozpoczną wcześniej wegetację. Musimy jednak zabezpieczyć je przed zbliżającą się zimą. Każdy krzew powinien zostać okopcowany u nasady, by zabezpieczyć korzenie. W tym celu należy usypać u podstawy kopczyk z ziemi (może ją zastąpić kora, torf lub suche liście) wysokości 20-30 cm. Jeśli kopiec zbudowany jest z materiału podatnego na rozwiewanie to należy go dodatkowo przykryć.

Róże przy podporach, pnące się, powinno się również okryć np. agrowłókniną. Młode, nierozgałęzione „pnącza” można zdjąć ostrożnie z podpory i przykryć stroiszem lub matą słomianą. Róże pienne, o giętkich łodygach rosnące w formie drzewek kopczykuje się tak samo, a dodatkowo ich koronę (po odwiązaniu od podpory) należy delikatnie przygiąć do ziemi i umocować palikami. Związaną koronę również obsypujemy ziemią lub korą.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 24, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty