Start Arrow Budowa domuArrow Rozkład pomieszczeń – jak chcemy mieszkać?

Rozkład pomieszczeń – jak chcemy mieszkać?

Kiedy znamy już wszystkie warunki, jakim odpowiada nasza działka budowlana, możemy zacząć wybierać projekt domu. Dostosowujemy go do wymiarów gruntu, znamy maksymalne gabaryty, jakie zmieszczą się na działce, wiemy także, czy wystarczy miejsca na dobudowę garażu czy pomieszczenia gospodarczego. Teraz czas na rozkład pomieszczeń w naszym nowym domu.

(Plan projektu domu warto skonsultować z całą rodziną)

(Plan projektu domu warto skonsultować z całą rodziną)

Dom na pokolenia

Wybierając projekt domu, warto zastanowić się, kto i kiedy będzie w nim mieszkał. Oczywiste jest, że budujemy dom według naszej obecnej sytuacji rodzinnej, ale można także przewidzieć, jak zmieni się ona przez lata. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy dom przeznaczony będzie na mieszkanie dla rodziny wielopokoleniowej? Czy zamieszkają z nami dziadkowie, czy przewidujemy powiększenie rodziny? Trudno jest ocenić, czy mający obecnie pięć lat syn zechce wprowadzić do domu swoją przyszłą żonę, możemy jednak wybrać taki projekt, który ułatwi rozbudowę domu w przyszłości, jeśli tak się zdarzy.

Zastanówmy się również, czy będziemy chcieli utrzymywać wielki dom, gdy nasze dzieci się usamodzielnią i wyprowadzą. Warto przewidzieć, czy dom będzie można podzielić na dwa odrębne mieszkania – część możemy w przyszłości wynajmować, czy będzie łatwo go sprzedać.

(Wielopokoleniowa rodzina wymaga odpowiedniego podziału pomieszczeń)

(Wielopokoleniowa rodzina wymaga odpowiedniego podziału pomieszczeń)

Pamiętajmy – im prostsza konstrukcja ścian i dachu, tym łatwiejsza ewentualna rozbudowa.

Strony świata

Najlepsze ustawienie domu w stosunku do stron świata to: elewacją frontową na północ (lub północ–południe) a elewacją ogrodową na południe (lub południowy–zachód).

Dom powinien dzielić się na trzy podstawowe strefy. Część oficjalną stanowi komfortowy przedpokój, również wejście do domu powinno być proste i wygodne. Część dzienna to salon oraz kuchnia, czyli pomieszczenia, w których spotykają się wszyscy domownicy. Natomiast część nocna – sypialnie, łazienki, garderoby, znajduje się na poddaszu, jeśli dom takie posiada, bądź jest oddzielona korytarzem od części dziennej w domach parterowych.

(Pokój dzienny z oknami na południe)

(Pokój dzienny z oknami na południe)

Kuchnia – najlepiej, żeby okno skierowane było na północ lub wschód. W kuchni zazwyczaj jest cieplej niż w pozostałej części domu, więc nie musi być ona dodatkowo ogrzewana przez słońce. Warto, żeby z kuchni była możliwość obserwowania wejścia na posesję czy miejsca zabaw naszych dzieci.

Jadalnia – nie powinna mieć okien od strony północnej, pozostałe warianty mają swoje wady i zalety. Warto pomyśleć o roletach czy żaluzjach, które zredukują za dużą ilość światła w przypadku skierowania okien na południe czy na zachód. Okno skierowane na wschód ogranicza ilość światła.

Pokój dzienny
– powinien mieć okna skierowane na południe albo zachód. Zapewnia to największą ilość światła dziennego. Najlepszym rozwiązaniem są jednak okna, które wychodzą na dwie strony świata – zapewnia to nie tylko lepszą wentylację, ale i ładniejsze widoki.

Sypialnia
– powinna mieć okna skierowane na wschód. Pobudka wraz ze słońcem daje optymizm na cały dzień. Najmniej korzystne jest skierowanie okna na zachód, bo w letnie wieczory i nocy w pomieszczeniu może być za gorąco.

Spiżarnia – może nie mieć okna, ale musimy zapewnić w niej doskonałą wentylację.

Pomieszczenie gospodarcze – może mieć okno z każdej strony świata, ale najwięcej światła rozproszonego zapewni okno skierowane na północ lub wschód.

Planując rozkład pomieszczeń w tych częściach domu, weźmy pod uwagę nasze przyzwyczajenia i styl życia. Jeżeli lubimy spędzać czas z rodziną, często zapraszamy gości, wydajemy przyjęcia, pomyślmy o dużym salonie z oknami, przez które najdłużej przedzierać się będzie światło słoneczne. Dobrze, gdy będą one wychodzić na piękny ogród a nie na ruchliwą głośną ulicę.

Jeśli zaś cenimy sobie spokój i ciszę, a każdy z domowników jest indywidualistą, postawmy na wygodne sypialnie, w których znajdzie się miejsce i na wypoczynek, i na rozrywkę, i na pracę.

Mając kilkuosobową rodzinę, wybierzmy projekt z kilkoma mniejszymi łazienkami, zamiast z jednym komfortowym salonem kąpielowym, z którego i tak nikt nie będzie korzystał wystarczająco długo, poganiany przez resztę domowników.

Wielkość pomieszczeń

Przeglądając projekty domów, zwróćmy uwagę nie tylko na liczbę poszczególnych pomieszczeń – np. 3 sypialnie, ale również na ich metraż. Popatrzmy, czy do powierzchni salonu nie jest wliczony aneks kuchenny, a garderoba nie jest po prostu szafą wnękową.

Oczywiście wielkość pomieszczeń jest uzależniona od naszych możliwości – zarówno tych, jakie narzuca nam działka i wielkość domu, jak i finansowych. Przestronne pomieszczenia dają komfort, ale wymagają umeblowania, ogrzania, sprzątania itp.

Uwaga na pułapki

Schody i poddasze – to elementy, które najczęściej przynoszą najwięcej kłopot. Spójrzmy na projekt i postarajmy prześledzić bieg schodów. Czy aby na pewno nie podzielą nam istotnego pomieszczenia na dwie części? A poddasze? Powierzchnia poddasza nie zawsze równa jest powierzchni, którą będziemy mogli użytkować. Jeżeli skosy mają bardzo ostry kąt, to możemy zapomnieć o adaptacji poddasza na pokój dziecka czy gabinet do pracy. Może wystarczy na przeznaczenie go tylko na składzik.

(Uwaga na schody)

(Uwaga na schody)

Pomieszczenia pomocnicze

Spiżarnia, magazyn, składzik, pomieszczenie na kotłownię – o tym warto pamiętać wybierając projekt domu. Zastanówmy się – może w małej przestrzeni z łatwością zmieści się szafa rozdzielcza, a w większej poustawiamy wózki, rowery, atlas do ćwiczeń – pod warunkiem, że pomieszczenie nie znajduje się na poddaszu.

Błędy w projekcie

Na koniec zwróćmy uwagę, jakie są najczęstsze niedoskonałości w projekcie.

a) brak wiatrołapu (który nie wypuszcza ciepła z wnętrza domu i pozwala pozostawić błoto oraz piach poza strefą mieszkalną);

b) rozbudowana i zawikłana komunikacja;

c) zbyt ciasne pomieszczenie gospodarcze (często jedyne w budynku, pozbawionym na dodatek garażu);

d) kuchnia całkowicie otwarta na salon (zobowiązująca do utrzymywania w niej sterylnego porządku);

e) pralnia w wejściowej, gospodarczej strefie budynku (zamiast blisko sypialni);

f) sypialnia rodziców (którzy tam tylko nocują) rozleglejsza niż pokoje dzieci (użytkujących swoją przestrzeń w bardziej urozmaicony sposób).

Niektóre z nich są dyskusyjne – coś, co dla jednego będzie odrzucającą od projektu wadą, dla drugiego okaże się zaletą. Dlatego tak ważne jest przedyskutowanie z rodziną potrzeb, obiektywne spojrzenie na swój styl życia i wyciągnięcie wniosków, które pozwolą nam czuć się w nowowybudowanym domu, jak u siebie.

Marta Hawrylak


Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty