Start Arrow Budowa domuArrow Rozmieszczenie okien

Rozmieszczenie okien

Powierzchnię, jaką powinny zajmować okna w danym pomieszczeniu, określa dokument o warunkach technicznych. Prawidłowe ich rozmieszczenie wpłynie zarówno na komfort naszego użytkowania, jak i oszczędności wynikające z jak najefektywniejszego korzystania ze światła dziennego.

okna_rozmieszczenie

Powierzchnia okien

Powierzchnia okien określana jest w „Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Mimo niedawnych zmian w Prawie Budowlanym, standardowe odległości od granicy działki, w jakich można postawić dom nie uległy zmianie. I tak budynku nadal nie można wybudować w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki, gdy dom jest zwrócony do granicy działki ścianą z otworami okiennymi i drzwiami.

W pomieszczeniach takich jak sypialnie, kuchnie, pokoje dzienne, czyli takie, w których stale przebywamy, powierzchnia okien powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi. W pozostałych miejscach – korytarze, łazienki, pomieszczenia gospodarcze czy techniczne – nie powinna być mniejsza niż 1/12 powierzchni podłogi.

Mimo ciągłych unowocześnień w technice wyrobów okien, pozostają one nadal miejscem, które jest narażone na największe utraty ciepła. Dlatego też powierzchnia maksymalna nie powinna być większa niż 1/6 powierzchni podłogi, choć jej wysokość nie jest określona ustawowo. Wyjątkiem są ściany zwrócona na południe, które mogą być całkowicie przeszklone – takie rozwiązanie spotyka się w domach pasywnych.

Warto wiedzieć, że powierzchnia okien liczymy przy skrzydłach otwartych na oścież, czyli w świetle ościeżnicy.

okna_w_salonie

Okna a strony świata

Pomieszczenia, w którym przewidujemy okna, czyli pokoje dzienne czy salony, powinny być zorientowane w kierunku południowym. Najdłużej bowiem w ciągu dnia będą tam docierały promienie słoneczne. Przeszklone ściany pozwolą nam na większe wykorzystanie ilości ciepła z nich płynących, przez co zmniejszymy zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i oświetlenia.

Należy jednak pamiętać, że latem pomieszczenia od strony południowej mogą się przegrzewać. Warto rozważyć więc montaż rolet zewnętrznych, które ochronią przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych, a zimą przyczynią się do zmniejszenia strat ciepła o średnio 7 – 8%.

Usytuowanie w północnej części domu takich pomieszczeń, jak spiżarnia, wejście, pomieszczenia techniczne czy gospodarcze, uniemożliwi przenikanie doń słońca. W pomieszczeniach tych bowiem nie potrzebujemy ani ogrzewania, ani dużych okien.

ogrod_zimowy

Warto rozważyć również budowę ogrodu zimowego od strony południa. Ogrzewany promieniami słonecznymi nie będzie wymagał dodatkowych nakładów energii, a wybudowany przy ścianie akumulującej ciepło będzie miał wpływ na ogrzanie pomieszczeń sąsiadujących, które również ochroni od wiatru. Przeszklone pomieszczenie korzysta ze światła dziennego, toteż nie będziemy włączać oświetlenia nawet w pochmurny poranek. Dzięki oranżerii możemy zużywać o 10-30 % mniej energii!


Autor: Marta Hawrylak - DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty