Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Różne oblicza podłogi z kafelków

Różne oblicza podłogi z kafelków

Można śmiało powiedzieć, że płytki ceramiczne to najwygodniejszy sposób pokrycia podłogi. Są one nie tylko szybkie w ułożeniu, ale także łatwe w późniejszym utrzymaniu w czystości. Jeszcze niedawno stosowano je głównie w łazience, dziś dzięki powyższym zaletom używa się ich również w innych częściach domu. Dają też dużo więcej możliwości kolorystycznych niż klasyczna podłoga z drewna. Jak wybrać kafelki, aby komponował się z nimi ogólny wystrój wnętrza? To wcale nie takie trudne zadanie.

Podłoga w kuchni

Kuchenna podłoga jest klasycznym miejscem zastosowania kafelków. Jeśli chodzi o całą aranżację wnętrza, to możliwości kolorystyczne są nieograniczone. Polacy coraz chętniej eksperymentują z kolorowym wyposażeniem kuchni, jednak w wielu domach wciąż spotyka się meble kuchenne w bardziej tradycyjnych odcieniach, najczęściejbrązowe.

Jakie kafelki dobrać do takiego wnętrza? Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami w kwestii mebli, zapewne trudno namówić nas na eksperymenty z kolorem podłogi. I słusznie. Jeśli już wybraliśmy klasyczną konwencję, to lepiej się jej trzymać. Ciemny brąz z reguły nie lubi kontrastowych kolorów. Dobierzmy zatem brązowe, ewentualnie beżowe płytki ceramiczne. Czy takie wnętrze będzie nudne? Niekoniecznie. Zamiast kafelków w jednakowym kolorze wybierzmy te w różnych odcieniach brązu. Będą wyglądały ciekawie, jeśli połączymy ze sobą różne wielkości i kształty płytek. Zamiast jednolitego koloru dobrze sprawdzą się delikatne wzory, na przykład imitujące korę drzewa lub skórę zwierzęcia. W ten sposób otrzymamy podłogę dopasowaną do koloru mebli, ale nie dająca uczucia monotonii.

(Brązowe płytki na podłodze – dobre tło dla mebli w tym samym kolorze.)

Nieco trudniej sytuacja przedstawia się, gdy zdecydowaliśmy się na jasne meble w kuchni. O ile w przypadku koloru białego możemy śmiało dobrać kolorową podłogę, o tyle gdy mamy do czynienia z wciąż popularnym beżem, jest to ryzykowne. Lepiej dobrać podobny do koloru mebli kolor kafelków. Również tutaj możemy wprowadzić delikatny wzór na kafelkach, aby przełamać monotonię. Nie jest to jednak wcale banalne zestawienie. Kremowe meble i kafelki w duecie prezentują się ponadczasowo i elegancko.

Jeżeli chcemy jednak wprowadzić tutaj trochę koloru, to lepiej zmienić kolor ścian niż podłogi. Dobrze sprawdzi się na przykład pomarańcz, który zdecydowanie doda ciepła w tak zaaranżowanym wnętrzu.

(Klasyczny zestaw: jasne kafelki i jasne meble.)

A jak dobrać kafelki, jeśli aranżacja kuchni ma być kolorowa? Wbrew pozorom to najprostsze zadanie. Jeśli nie mamy określonych preferencji kolorystycznych, dobierzmy płytki w takich kolorach, jakie już w naszej kuchni występują. Nie ryzykujmy z nowymi połączeniami. Przyjrzyjmy się odcieniom mebli i ścian, dobierając kafelki w takich właśnie tonacjach. Rozwiązanie to w szczególności sprawdza się, gdy wystrój kuchni jest jasny, pastelowy. Jednolita podłoga sprawiłaby, że wnętrze wyglądałoby nieciekawie. Kafelki w kontrastowym kolorze również nie wchodzą w grę – kompletnie zaburzyłyby harmonię wnętrza. Zatem kolorowe kafelki w pastelowych odcieniach są w tym wypadku pójściem na kompromis. Takie rozwiązanie prezentuje się lekko i niebanalnie.

(Pastelowe wnętrze kuchni pozwala na użycie pasteli również na podłodze.)

Podłoga w przedpokoju

Przedpokój to kolejne pomieszczenie, w którym często stosowana jest podłoga z kafelków. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, ze względu na zanieczyszczenia z zewnątrz wnoszone na butach domowników. Ciągłe pranie dywanika umieszczonego w przedpokoju jest uciążliwe, więc warto ze względów estetycznych i praktycznych wypróbować kafelki. W przedpokoju zazwyczaj liczba mebli jest niewielka, więc to podłoga może być elementem dominującym. Postarajmy się więc, by nie była nudna i jednolita.

Zazwyczaj w takich sytuacjach rolę elementu ożywiającego stanowi dywanik. W wypadku podłogi z kafelków również możemy zastosować takie rozwiązanie. Wystarczy, ze wybierzemy dwa kolory płytek. Ciekawie będą się prezentowały, jeżeli podłogi wyłożymy jasnymi kafelkami, natomiast w centralnej części ułożymy wzór z płytek o ciemniejszym odcieniu. Możemy też pozwolić sobie na zastosowanie różnej wielkości kafelków. Wtedy dobierzmy raczej spokojne, neutralne kolory, na przykład jasnobrązowy i kremowy. Taki zestaw optycznie „wypełni” pustkę w przedpokoju i będzie dobrze komponował się z większością kolorów ścian.

(Dwukolorowa podłoga z jasnych kafelków – pomysł na podłogę w przedpokoju.)

Jak widać, wybór płytek ceramicznych do pomieszczenia to wcale nie takie trudne zadanie. Warto jednak dobrze przemyśleć tę kwestię. Lepiej postawić na sprawdzone, klasyczne rozwiązania niż eksperymentować z kolorami. Źle dobrane kafelki będą bowiem przez długie lata męczyć nasz wzrok i powodować problem przy doborze nowych elementów do wnętrza.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

domartstyl-pl Odpowiedz 2012-09-18 14:26:44

ostatnia z propozycji bardzo ciekawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie