Start Arrow OgródArrow Różnorodna pelargonia: odmiany pelargonii rabatowych i na taras

Różnorodna pelargonia: odmiany pelargonii rabatowych i na taras

Pelargonia jest powszechnie znana jako ciepłolubna roślina rabatowa i balkonowa o pięknych czerwonych i białych kwiatach. Tymczasem jest to niezwykły okaz flory, który szczyci się imponującą różnorodnością kolorów i kształtów liści, kwiatów i rozmiarów. Obok pelargonii w naszych narodowych barwach, występują różowe, w kolorze fuksji, fiołka, lawendy, moreli, pomarańczy, kremu czy odmiany dwukolorowe. Mamy pelargonie bluszczolistne i rabatowe oraz  wielkokwiatowe i pachnące. Pelargonie dostępne w Europie można podzielić na różne grupy, z których każda obejmuje wiele odmian. Większość z nich należy do pelargonii rabatowych, czyli ogrodowych oraz bluszczolistnych – zwisających. Dodatkowo, istnieją odmiany, które stanowią połączenie różnych grup.

Pelargonie rabatowe: kwitnące piękności na tarasy i balkony

Pelargonie rabatowe są najbardziej powszechne. Mają lekko okrągławe, omszone liście i łodygi oraz liczne drobne kwiaty o dużych, prawie kulistych kwiatostanach w bogatej kolorystyce. Mogą być małe i zwarte, o zdrewniałych pędach u podstawy. Jedną z cech tych pelargonii są liście, które mają charakterystyczny brązowy pierścień. Ze względu na obfite kwitnienie przez całe lato są bardzo popularne do sadzenia w skrzynkach i donicach na balkonach i tarasach, a także na kwietnikach i rabatach, w ogrodach i parkach na całym świecie.

fot. Pelargonium for Europe

fot. Pelargonium for Europe

Pelargonie bluszczolistne: kolorowe kaskady kwiatów

Pelargonie bluszczolistne, czyli zwisające mają woskowe, lśniące liście i nieco wrzecionowate łodygi. Są równie popularne jak pelargonie rabatowe. Mogą dorosnąć do 150 cm długości i niczym bluszcz rozlewać się kaskadą kwiatów z wiszących koszy, skrzynek balkonowych i doniczek. Pelargonie rabatowe wymagają regularnego obrywania zwiędniętych, zżółkłych liści, w przypadku bluszczolistnych odbywa się to samoistnie. Są idealne dla osób, które kochają otaczać się pięknymi roślinami, niemających jednocześnie czasu na ich pielęgnację. Bluszczolistne występują w podobnej palecie kolorystycznej jak pelargonie rabatowe.

Pelargonie bluszczolistne, fot.  Pelargonium for Europe

fot. Pelargonium for Europe

Odmiany międzygatunkowe: ciekawe krzyżówki

Mieszańce pelargonii stanowią głównie krzyżówki pelargonii bluszczolistnej i rabatowej, z których niektóre zachowują pionowy wzrost, a niektóre mają zwisające pędy, przypominające bluszcz. Te stosunkowo nowe odmiany zyskują popularność już od kilku lat,  ze względu na wiele pozytywnych cech: obficie kwitną, są wytrzymałe na niesprzyjające warunki atmosferyczne i niezwykle wszechstronne. Mogą być sadzone nie tylko w skrzynkach balkonowych i donicach, ale również na kwietnikach i w ogrodach.

fot. Pelargonium for Europe.

fot. Pelargonium for Europe

Pelargonie o niezwykłych liściach

Wśród pelargonii występują odmiany, które nie tyko mają piękne kwiaty, ale również finezyjne liście. Ich kolory mają różne odcienie od zielonych i żółtych po brązowe a nawet białe. Wiele z nich obsypana jest delikatnymi kwiatami. Ze względu na bogactwo kolorów liści pięknie współgrają z pelargoniami bluszczolistnymi czy innymi letnimi kwiatami. Większość odmian o tych niezwykłych liściach należy do pelargonii rabatowych, ale również do bluszczolistnych i pachnących.

fot. Pelargonium for Europe

fot. Pelargonium for Europe

Pelargonia wielkokwiatowa: królowa domu i piękności

Pelargonia wielokwiatowa charakteryzuje się dużymi kwiatostanami o intensywnych kolorach z ciemnym środkiem, który czyni ją królową wśród pelargonii. W XVII wieku w Anglii była uprawiana jako roślina pokojowa, obecnie równie chętnie wykorzystywana jest do dekoracji wnętrz. Wybierając stanowisko na zewnątrz, należy wybrać miejsce osłonięte przed wiatrem i deszczem. Pelargonie wielkokwiatowe mają duże, lekko owłosione liście i duże kwiaty. Podobnie jak inne gatunki mogą zimować w chłodnym, jasnym miejscu w domu.

fot. Pelargonium for Europe.

fot. Pelargonium for Europe.

Pelargonia pachnąca: roślina uniwersalna

W ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej popularne stają się pelargonie o pachnących liściach. W porównaniu do pelargonii rabatowych i bluszczolistnych mają stosunkowo niewielkie i mniej efektowne kwiaty. Ale przy najmniejszym podmuchu lub delikatnym dotyku, ich liście uwalniają intensywny aromat. Pachnące pelargonie doniczkowe mogą zawierać szereg różnych aromatów – bzu, brzoskwiń, cytryn i pomarańczy, mięty, kokosa a nawet coli i czekolady. Różnią się w zależności od składu olejków wytworzonych w liściach rośliny. W naturze oleje te służą do ochrony roślin przed szkodnikami i pasożytami. Dlatego stawiając pelargonie na parapecie można skutecznie odstraszyć komary i inne owady. W kuchni pachnące pelargonie również znajdują zastosowanie: ich liście i kwiaty są jadalne i nadają wspaniały aromat potrawom mięsnym, sałatkom i deserom. Wysuszone liście można wykorzystać do pachnących mieszanek (woreczków zapachowych). Pięknie kwitną nie tylko we wnętrzach, ale też na balkonie lub tarasie.

Do pelargonii pachnących należy Pelargonium crispum, która charakteryzuje się wyjątkowo obfitym kwitnieniem i pięknymi, dwukolorowymi kwiatami z ciemnym środkiem. Jest idealną rośliną balkonową oraz ogrodową. Jest gatunkiem niskim i zwartym (20 – 30 cm), jednak jej bogata kolorystyka i kształty sprawiają, że wpisuje się w aktualne trendy. Zimą, podobnie jak inne pelargonie preferuje chłodne i jasne stanowisko.

fot. Pelargonium for Europe

fot. Pelargonium for Europe

Pelargonie dostępne w Europie stanowią tylko niewielki procent pelargonii na świecie. Do tej pory zarejestrowano ponad 1000 odmian i około 280 gatunków dzikich. W samej Afryce Południowej, w kraju pelargonii występuje ich aż 250.

Następna »

Autor: Pelargonium for Europe

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 15, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty