Start Arrow Budowa domuArrow Ruch budowlany w 2015. Zgłoszenie budowy domu coraz częstsze

Ruch budowlany w 2015. Zgłoszenie budowy domu coraz częstsze

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował dane dotyczące ruchu budowlanego w Polsce w 2015 roku. Z opracowania wynika, że w stosunku do 2014 roku spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę. W związku z nowelizacją ustawy Prawo budowlane, pojawiły się jednak zgłoszenia budowy domów jednorodzinnych.

Ruch budowlany w 2015. Zgłoszenie budowy domu coraz częstsze

Ruch budowlany w 2015. Zgłoszenie budowy domu coraz częstsze

W 2015 roku wydano 183766 pozwoleń na budowę dla 209687 obiektów, co oznacza niewielki spadek (o 4,9%) w stosunku do roku 2014 oraz do wcześniejszych lat. Zauważyć jednak należy, że w przypadku domów jednorodzinnych w 2015 r. wydano ogółem  75058 pozwoleń, co stanowi 40,8 %  ogólnej  liczby  pozwoleń. Jest  to  o  1810  pozwoleń (o  2,5%) więcej  niż w 2014 r. i o 16 pozwoleń więcej niż w 2013 r.

Dane dotyczące pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych sumują jednak wydane pozwolenia i zgłoszenia, których dokonano po wprowadzonej w połowie ubiegłego roku nowelizacji. Od 28 czerwca 2015 roku zniesiono bowiem obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę dla niektórych domów jednorodzinnych – ich budowę wystarczy zgłosić do urzędu dołączając m.in. projekt budowlany.

Według danych GUNB, liczba zgłoszeń budowy domów jednorodzinnych w drugim półroczu  ubiegłego  roku  wyniosła  4868.

Zgłoszenie budowy – jakie domy można budować na podstawie zgłoszenia?

Przypomnijmy, że obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę został zniesiony dla domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się na działce, na której zostały zaprojektowane. Oznacza to, że budowany dom nie będzie uciążliwy dla sąsiadów i nie wpłynie na ich nieruchomość. Określenie obszaru oddziaływania jest nowym obowiązkiem projektanta. Budowa, której dotyczy zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia, musi być zgłoszona od urzędu wraz z załączeniem projektu budowlanego.

Jeżeli jednak budynek powoduje ograniczenia w sposobie zagospodarowania bądź użytkowania sąsiednich działek, wtedy obszar oddziaływania nie mieści się w całości na działce stanowiącej teren inwestycji i pozwolenie jest niezbędne. Pozwolenie będzie nam potrzebne także wtedy, gdy planujemy domy dwurodzinne, czyli popularne bliźniaki czy domy w zabudowie szeregowej.

Nowelizacja miała na celu uproszczenie i skrócenie procedur związanych z budową domów. Budowę domu będzie można rozpocząć po 30 dniach, jeśli starosta nie wniesie sprzeciwu. Zniesiony został również obowiązek zawiadomienia nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy na co najmniej 7 dni przed terminem. Inwestor nie musi również czekać na uprawomocnienie się dotychczas wymaganej zgody na budowę. Wszystko to skróciło czas oczekiwania na rozpoczęcie budowy domu nawet o kilka miesięcy!

Nowe prawo budowlane przewiduje jednak, że inwestor zamiast dokonania zgłoszenia budowy domu może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli uzna, że to rozwiązanie jest dla niego bardziej korzystne.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 9, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty