Start Arrow OgródArrow Rumianek: pospolite zioło, które warto uprawiać w ogrodzie. Uprawa rumianku

Rumianek: pospolite zioło, które warto uprawiać w ogrodzie. Uprawa rumianku

Rumianek nie ma wysokich wymagań, dlatego często spotkać go można dziko rosnącego na łąkach czy przydrożach. Często też pojawia się na przydomowych rabatach jako niechciany chwast. Jednak z uwagi na jego wyjątkowe właściwości lecznicze i urok, jaki bez wątpienia dodają mu białe kwiatki, warto uprawiać rumianek w ogrodzie, tym bardziej, że uprawa rumianku nie jest trudna.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to popularna roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, ale od wieków dziko rośnie w całej Europie oraz w części Azji. Rumianek w ogrodzie uprawiany jest jako roślina lecznicza, dziko rosnący uznawany jest za chwast.

Rumianek wyrasta do ok. 60 cm wysokości. Szybko sam się rozsiewa, należy więc stale kontrolować rabaty, by nie zachwaścił sąsiednich rzędów. Rumianek pospolity charakteryzuje się pachnącymi, zebranymi w koszyczek kwiatkami: białymi języczkami, które w miarę przekwitania odginają się w dół i żółtymi, skupionymi w środku.

Rumianek w ogrodzie uprawiany jest jako roślina zielna i lecznicza.

Rumianek pospolity: właściwości rumianku

Rumianek stosuje się jako napar na wiele dolegliwości. Jego cenne składniki mają właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Okład z rumianku wspomaga leczenie ran, oparzeń, także słonecznych, pomaga również złagodzić objawy alergii skórnej. Rumianek można stosować także jako kompres na zbolałe plecy czy nogi.

Picie naparu z rumianku uspokaja i łagodzi nerwy, działa rozluźniająco i rozkurczowo. Napar z rumianku stosuje się również do inhalacji w stanach zapalnych dróg oddechowych. Rumianek ma także zastosowanie w kosmetyce i aromatoterapii, dzięki zawartości olejków eterycznych.

Napar z rumianku pomaga na wiele dolegliwości.

Rumianek pospolity: uprawa rumianku w ogrodzie

Jak wspomnieliśmy, rumianek nie jest rośliną trudną w uprawie. Toleruje większość gleb, również tych ubogich w składniki, nie lubi jedynie podmokłego, mocno gliniastego podłoża. Rumianek wysiewa się w słonecznych i ciepłych miejscach we wrześniu, nie zasypując nasion tylko lekko je posypując. Wzrasta już po 2-3 tygodniach, w czasie których nasiona należy lekko podlewać. Między grządkami (rumianek wysiewamy w rzędach w odstępie 40 cm) podłoże powinno być odchwaszczone i spulchnione – dokładne pielenie należy powtórzyć wiosną.

Rumianek: kiedy zbierać i suszyć kwiaty rumianku?

Rumianek kwitnie od maja do października. W pierwszych miesiącach warto roślinę wzmacniać nawozem azotowym. Zbiór rumianku, czyli jego koszyczków kwiatowych, należy przeprowadzić zanim kwiatki zaczną odginać się w dół. Warto to robić stopniowo, na początku kwitnienia.

Zebrane kwiaty rumianku suszymy w zacienionym, suchym i przewiewnym miejscu.

Rumianek łatwo się rozsiewa, warto więc kontrolować jego uprawę.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 24, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty