Start Arrow OgródArrow Rumianek pospolity: uprawa, pielęgnacja, właściwości

Rumianek pospolity: uprawa, pielęgnacja, właściwości

Rumianek pospolity (łac. „Matricaria chamomilla”) to bardzo popularne zioło, które z powodzeniem wykorzystywane jest w ziołolecznictwie. Jak je uprawiać i pielęgnować? O tym poniżej… Poznaj właściwości tej rośliny i stosuj go na co dzień!

Uprawa i pielęgnacja rośliny 

Rumianek pospolity rośnie na łąkach oraz przy drogach. Ma więc niewielkie wymagania uprawowe. Chcąc jednak, aby ta roślina była wartościowa i bogata w składniki odżywcze, należy zadbać o jej właściwe warunki uprawy. 

Stanowisko i podłoże 

Rumianek pospolity lubi słoneczne stanowiska, które nie są zbyt wilgotne. Nie ma specjalnych wymagań, co do podłoża. Doskonale radzi sobie w podłożu ubogim w składniki pokarmowe. Pamiętać jednak należy, aby unikać gleb gliniastych i podmokłych. 

Nawożenie i podlewanie 

Od wiosny zaleca się nawożenie rośliny nawozami bogatymi w azot oraz nawozami organicznymi. Nie należy podlewać rumianka obficie. Czynność tę wykonujemy, kiedy temperatura jest bardzo wysoka. 

Sadzenie rośliny 

Roślinę sieje się bezpośrednio do gruntu we wrześniu oraz w październiku. Zanim jednak to zrobimy, należy odpowiednio przygotować podłoże. Pamiętaj, aby odchwaścić i spulchnić glebę. 

Właściwości rumianku pospolitego 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rumianek to bardzo popularne zioło, które wykazuje szereg właściwości leczniczych. Posiada właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe oraz przeciwbakteryjne. Doskonale radzi sobie przy skurczach żołądka oraz w stanach zapalnych jelit. Zewnętrznie zaś rumianek stosuje się w stanach zapalnych skóry, przy oparzeniach i alergiach skórnych. 

Ekstrakt z rumianku to składnik wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów – tylko blond, ponieważ ma silne właściwości rozjaśniające. Nadaje połysk i elastyczność włosom oraz ułatwia ich układanie. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 8, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród