Start Arrow Budowa domuArrow Rustykalny styl pomysłem na dom na wsi

Rustykalny styl pomysłem na dom na wsi

Wiadomości z rynku

Coraz więcej osób rozpoczynających budowę domu decyduje się na opuszczenie miasta i powrót do tradycyjnych rozwiązań. Ten trend znajduje wyraz nie tylko w popularności działek wiejskich, ale również w architekturze powstających na nich budynków.

Wieś jako miejsce zamieszkania przeżywa swoisty renesans. Według najnowszych statystyk GUS dotyczących liczby mieszkańców Polski, w zeszłym roku z miast uciekło 49 tys. mieszkańców. Trend nie jest zresztą nowy – od 2000 r. polskie miasta skurczyły się o ponad 330 tys. osób. W tym kontekście nie dziwi rosnące zainteresowanie odwołującym się do tradycji stylem rustykalnym. Dominują w nim nieskomplikowane bryły oparte na mocnych, kamiennych fundamentach. Duże znaczenie ma również prostota, funkcjonalność oraz wykorzystanie naturalnych materiałów.

(Mimo że styl rustykalny niezmiennie nawiązuje do przeszłości, wciąż ewoluuje. Na jego potrzeby adaptuje się ciekawe elementy architektoniczne i technologie pozwalające na oszczędną eksploatację budynku. Dzięki temu udaje się łączyć tradycję i nowoczesność. fot. MS więcej niż OKNA)

Jakimi jeszcze cechami wyróżnia się współczesna wiejska architektura?

 • Cztery ściany

W zakresie wyboru budulca i sposobu ocieplenia ścian panuje duża dowolność. W pełni tradycyjne rozwiązania rzadko spełniają współczesne wymagania termiczne. Z równym powodzeniem można więc zastosować nowoczesne, energooszczędne materiały i nadać im rustykalnych cech w ramach prac wykończeniowych.

W zależności od miejsca, w którym ma stanąć dom, elewację można ozdobić szalówką drewnianą przywodzącą na myśl tradycyjne domy góralskie lub mieszanym ręcznie cementowo-wapiennym tynkiem wykorzystywanym dawniej np. na Mazowszu. Jest jednak kilka elementów, które powtarzają się w wiejskich budynkach niezależnie od regionu.

Po pierwsze – stolarka drewniana. Trudno wyobrazić sobie dom rustykalny z popularnymi w miejskich budynkach ramami z PVC. W czasach, do których ma odwoływać się ten trend, nikt nie słyszał przecież o polichlorku winylu. Okna z naturalnych materiałów są więc intuicyjnym dopełnieniem wiejskiej stylistyki. Inną cechą charakterystyczną rustykalnej stolarki otworowej są ozdobne listwy dzielące szklane powierzchnie.

Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA:
Dawniej szprosy były powszechnie używane ze względu na małą dostępność dużych tafli szkła. Dziś stosuje się je, by wizualnie nawiązać do budynków z tamtych czasów. Zmieniła się jednak technologia. Mając na uwadze izolacyjność termiczną, nie dzielimy szyby. Naklejamy na nią listwy imitujące podział tafli na mniejsze części.

(Okna drewniane są intuicyjnym dopełnieniem wiejskiej stylistyki. fot. MS więcej niż OKNA)

Kolejnym powtarzalnym w tradycyjnych domach całej Polski motywem są kamienne cokoły. W stylu rustykalnym wykonuje się je z piaskowca lub innych grubo łamanych kamieni. Ze względu na nieregularny kształt materiału, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by był cofnięty o 2-3 centymetry względem elewacji i umożliwiał swobodny spływ deszczówki. Jego wysokość powinna być uzależniona od warunków klimatycznych regionu. By chronić ścianę przed standardowymi opadami, wystarczy 30-40 cm. Tam, gdzie często zalega śnieg, warto by cokół mierzył metr i więcej.

 • Rustykalny dach

Również dach domu odwołującego się do wiejskiej stylistyki podlega podobnym regułom dotyczącym stylistyki. Tu także kluczowe są tradycyjne materiały i prostota. Do pokrycia stosuje strzechę bądź gonty – najczęściej z osikowego bądź modrzewiowego drewna. Dopuszcza się jednak nieco większą dowolność form. Akceptowalne są na przykład elementy wzbogacające klasyczną dwuspadową konstrukcję.

Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA:
W wiejskim budownictwie dach był bardzo prostą strukturą, bez dodatkowych doświetleń. Dziś często urozmaica się go przy pomocy lukarn i wolich oczek. Tego typu rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o  nachyleniu dachu przekraczającym 45°, w których wysokość ścianek kolankowych wynosi co najmniej 1 m.

Mimo że styl rustykalny niezmiennie nawiązuje do przeszłości, wciąż ewoluuje. Na jego potrzeby adaptuje się ciekawe elementy architektoniczne i technologie pozwalające na oszczędną eksploatację budynku. Dzięki temu udaje się łączyć tradycję i nowoczesność.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645