Start Arrow Budowa domuArrow Rysy na szybie – jak im zaradzić?

Rysy na szybie – jak im zaradzić?

Nowe i nie porysowane okna są wizytówką naszych mieszkań i domów. Aby utrzymać ten stan trzeba jednak włożyć odrobinę wysiłku i pracy.

Warto więc poznać sposoby, które przyczynią się do utrzymania okien w czystości i zapobiegną ich zniszczeniu.

Nieodłącznym elementem zadbanego wnętrza są czyste okna. Zwracamy na nie szczególną uwagę w okresie przedświątecznym lub przed najważniejszymi uroczystościami rodzinnymi. Są w końcu świadectwem dbałości gospodarzy o własny dom!

Niestety częste mycie szyb przy zastosowaniu niewłaściwych środków chemicznych sprawia, że pojawiają się na nich rysy, które z upływem czasu bardzo wpływają na ich estetykę. Warto więc przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że dłużej będziemy cieszyć się wyglądem naszych okien, zwłaszcza że zakup nowych lub wymiana skrzydła to rozwiązania kosztowne.

mycie okien

Bez rozkręcania – bez kłopotu

Jeszcze do niedawna każdy z nas męczył się z oknami z rozkręcanymi ramami, które trzeba było myć z czterech stron. Dodatkowo, przy braku dobrych środków chemicznych trzeba było chwytać się domowych sposobów czyszczenia, które często powodowały trwałe zarysowania szyb (pogięte gazety!). Na szczęście nowocześni producenci okien wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i stosują szyby zespolone, co sprawia, że nie męczymy się z kłopotliwym rozkręcaniem i skręcaniem okien. Ogranicza to w dużym stopniu ilość pracy i eliminuje ryzyko zarysowań od wewnętrznej strony szyb.

Podstawy w pielęgnacji okien

Aby nie porysować delikatnej powierzchni szkła, nie wolno stosować żrących środków do usuwania zanieczyszczeń. Należy unikać chloru oraz wszelkiego rodzaju silnych środków chemicznych tworzonych na bazie rozpuszczalnika, które mogą uszkodzić warstwę ochronną okna. Do tych polecanych przez producentów okien zaliczamy spraye, pianki czy płyny, które nie rozmazują się na szybach i są w stanie bez kłopotliwego „szorowania” rozpuścić i usunąć brud (tłuszcz, kurz, sadzę). Dobrym posunięciem jest też stosowanie środków rozpuszczalnych w wodzie – doradza Stanisław Niedojadło, specjalista ds. produktu w firmie OKNOPLAST-Kraków – Dobierając materiał, którym rozprowadzimy po szybie środek chemiczny, a następnie wytrzemy go do sucha, trzeba wziąć pod uwagę jego fakturę. Unikać należy materiałów chropowatych, z twardymi szwami czy też o szorstkich włóknach. Pamiętajmy, aby był on czysty i miękki, ponieważ dzięki temu dłużej będziemy mogli cieszyć się wyglądem okien i zmniejszymy liczbę zarysowań.

Gdy czyszczenie nie pomaga…

Jeżeli doprowadzimy do powstania rys to musimy liczyć się z faktem, że bardzo trudno będzie się ich pozbyć. Można je zniwelować przez polerowanie szyb specjalną pastą, jednak jest to zajęcie pracochłonne. Jeżeli jest to niemożliwe, firma Oknoplast-Kraków rekomenduje wymianę szyby, która może być dokonana przez współpracującą z firmą ekipą montażową. Pamiętajmy jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest właściwa pielęgnacja i dbałość o okna, która pozwoli cieszyć się nimi przez wiele lat.

Autor: OKNOPLAST-Kraków

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mazi Odpowiedz 2018-02-28 14:05:34

Hejka, kiedyś miałem porysowaną szybę w samochodzie, taki mały odprysk po kamieniu. Zleciłem to firmie która się tym zajęła i akurat byłem przy tym jak mi to robili to sobie wszystko podpaczyłem. Później oczywiście już sobie samemu polerowałem używając odpowiedniej nakładki na polerkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu