Start Arrow OgródArrow Sadzenie i rozmnażanie roślin we wrześniu

Sadzenie i rozmnażanie roślin we wrześniu

Jesień jest idealnym czasem na wykonywanie wielu prac ogrodowych. Należą do nich między innymi sadzenie i rozmnażanie roślin. Powinniśmy to zrobić zanim wystąpią pierwsze przymrozki, czyli najlepiej we wrześniu. Warto do tego przystąpić teraz również z innego względu. Producenci bardzo dobrze wiedzą, jakie są korzyści z wykonywania tego typu prac jesienią, zatem mamy w tym czasie do czynienia z największym wyborem sadzonek.

Co najlepiej posadzić w ogrodzie we wrześniu? Po pierwsze – wiosenne kwiaty. Jeśli zależy nam, aby ogród zamienił się kolorami zaraz po skończonej zimie, właśnie teraz jest najlepszy czas, by o to zadbać. Zasadźmy zatem krokusy, przebiśniegi, zawilce, hiacynty, narcyzy i tulipany – wszystkie z nich to rośliny cebulowe.

 

(Za sadzenie roślin warto zabrać się przed pierwszymi przymrozkami)

Przyjrzyjmy się koniecznie cebulom – do sadzenia nadają się jedynie największe, nieuszkodzone okazy, bez wyrastających z nich liści bądź korzeni. Sadźmy je na głębokości odpowiadającej mniej więcej ich trzykrotnej wysokości, piętką ku dołowi. Posadzone cebule musimy obficie podlewać. Gdy pojawią się pierwsze mrozy, trzeba koniecznie zabezpieczyć cebule, okrywając je – najlepiej korą lub torfem. Pamiętajmy również, że im wcześniej roślina zakwita, tym wcześniej powinna być posadzona.

Również we wrześniu warto posadzić drzewa oraz krzewy owocowe. Wówczas korzenie roślin zdążą się zregenerować zanim nastaną mrozy. Gdy wiosna zawita będą więc w pełni gotowe do okresu wzrostu. Oczywiście, możemy to zrobić także wiosną, jednak wówczas należy się spieszyć. Musimy posadzić rośliny, zanim rozpocznie się pączkowanie – w przeciwnym razie mogą one uschnąć. Jeśli zatem wolimy pracować spokojnie, posadźmy rośliny jesienią.

Producenci sadzonek oferują nam wiele udogodnień. Możemy zakupić sadzonki drzew i krzewów w pudełkach, gotowe do posadzenia praktycznie przez cały okres od wiosny do jesieni. Niestety, ich ceny często bywają zawrotne. Tymczasem we wrześniu możemy sadzić wszystkie drzewa i krzewy, również te z odsłoniętym korzeniem, które są zdecydowanie tańsze.

W obecnym miesiącu warto także przeprowadzić rozmnażanie roślin. Dotyczy to głównie traw ozdobnych, oraz bylin które kwitły wiosną i latem. W ich wypadku robimy to metodą dzielenia i przesadzania. Przykładowo, sprawdza się ona w wypadku macierzanki, barwinków, astrów alpejskich, żagwinu, rogownicy, oraz fiołków motylkowatych i wonnych, a także niektórych roślin użytkowych – na przykład cząbru, lubczyka i rabarbaru.

Inna metoda rozmnażania polega na pobieraniu sadzonek roślin, a następnie ich ukorzenianiu. Stosujemy ją w przypadku krzewów wiecznie zielonych oraz innych – na przykład berberysów lub bukszpanu. Wczesną jesienią sadzonki zdrewniałe możemy także pobierać od krzewów owocowych, takich jak porzeczka lub agrest.

Wrześniowa pogoda, mimo nadchodzącej wielkimi krokami jesieni, nadal jest łaskawa. Wykorzystajmy zatem urok tego miesiąca, kiedy prace ogrodowe wciąż jeszcze mogą być przyjemnością. Wysiłek w to włożony docenimy wiosną, kiedy w naszym ogrodzie pojawią się wspaniałe kolory i zapachy.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty