Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Sala kinowa w domu

Sala kinowa w domu

Specjalna sala kinowa to luksus, na który mogą sobie pozwolić właściciele domów lub przestrzennych apartamentów.

Gorzej z mieszkańcami bloków, ale i tam mieszkają przecież audiofile, których nie przeraża fakt rezygnacji z – wydawać się mogło – niezbędnego pomieszczenia, na rzecz stworzenia warunków, którymi nie mogą się pochwalić prowincjonalne kina.

Sala kinowa czy kino w salonie? Decyzję podejmijmy jak najszybciej.

Sala kinowa czy kino w salonie? Decyzję podejmijmy jak najszybciej.

Decyzję o budowie specjalnej sali kinowej powinniśmy podjąć jak najwcześniej. W czasie projektowania pomieszczenia będzie można bowiem wprowadzić zmiany, które wpłyną na jakość obrazu i dźwięku!

Najbardziej przystosowanymi pomieszczeniami do budowy sali kinowej są piwnica i strych. Nie są to miejsca reprezentacyjne i łatwo dopasować je do wymogów pokoju TV.

Projekt

Z punktu widzenia akustyki pokój musi zapewniać korzystne rozchodzenie się fal dźwiękowych, nie tworząc tzw. fal stojących. Ich powstawaniu sprzyja rozmieszczenie równoległe ścian i sufitu. Zatem, żeby uniknąć niepożądanych efektów akustycznych, projekt pomieszczenia powinien przewidywać nierównoległe rozmieszczenie ścian i sufitu bądź chociażby zaokrąglone narożniki, bo tam kumulują się fale stojące. Poddasze jest zatem idealne do stworzenia takich warunków. Pochyłe ściany uniemożliwiają powstawanie nieprawidłowych dźwięków akustycznych. Piwnica natomiast to miejsce do łatwej adaptacji, więc i tu zrezygnowanie z prostopadłościennego pomieszczenia nie jest trudne. Ponadto w piwnicy nie ma zwykle okien bądź są niewielkie, więc konieczne zaciemnienie sali mamy ułatwione.

Ciemne, szczelne i z dobrą akustyką - tak powinno wyglądać pomieszczenie na salę kinową.

Ciemne, szczelne i z dobrą akustyką - tak powinno wyglądać pomieszczenie na salę kinową. (fot. Klinika Dźwięku)

Akustyka jest bardzo ważna w pokoju multimedialnym, zatem powinniśmy również zwrócić uwagę z czego zbudujemy ściany w tym pokoju, a także czym je pokryjemy (tylko farba, czy boazeria, tapeta). „Gołe” ściany niekorzystnie wpływają na akustykę, dlatego zaleca się stosowanie wykończeń boazerią, gobelinami, dodatkami na ścianach. Dobrze również wykorzystywać płaskie powierzchnie różnego rodzaju półek. Musimy także zwrócić uwagę na podłogę. Najlepiej jest pokryć ją puszystym dywanem o grubości nawet 10 mm. Oprócz wytłumienia niepożądanych efektów wewnątrz pomieszczenia, pozwoli to zahamować przenikanie dźwięków do innych pomieszczeń, jeżeli salę kinową mamy na poddaszu.

Okablowanie

Na temat okablowania krąży wiele mitów, niektórzy twierdzą że nie ma ono wpływu na jakość dźwięku a inni są przekonani, że to od kabli właśnie zależy brzmienie danego zestawu. Różnice owszem są, ale słyszalne tylko w bardzo dobrych a zarazem drogich systemach audio. Tam gdzie technika stoi na najwyższym poziomie i zaczynają nabierać znaczenia coraz to mniejsze szczegóły.

Oczywiście lepiej kupić firmowe okablowanie wraz ze sprzętem bądź zdecydować się na zakup w profesjonalnych salonach audio/video (choć tam uważajmy na miłych sprzedawców, którzy przekonywać nas będą o konieczności zakupu najdroższego kabla z ich magazynu) niż zaopatrywać się na straganach z pozłacanymi przewodami.

Projektując schemat okablowania naszej sali kinowej, musimy wiedzieć, gdzie będą stały poszczególne elementy kina domowego. Rozmieszczenie kabli, mocowań głośników, projektora czy plazmy oraz umiejscowienie gniazdek powinniśmy przemyśleć już na etapie stanu surowego. Umożliwi nam to ukrycie okablowania pod parkietem i listwami.

Plan rozmieszczenia sprzetu zagwarantuje nam możliwość ukrycia okablowania.

Plan rozmieszczenia sprzetu zagwarantuje nam możliwość ukrycia okablowania. (fot. Klinika Dźwięku)

Ściany

Kiedy mamy położone już okablowanie, czas zająć się ścianami, podłogą i sufitem w naszym pokoju. Najważniejsza jest izolacja i akustyka, ale nie zapominajmy również o potrzebie przebywania w pomieszczeniach wyjątkowo estetycznych, dopasowanych do funkcji i naszego gustu.

Ściany i stropy pomieszczenia powinny być więc wyposażone w okładziny posiadające wysoką izolacyjność akustyczną. To zabezpieczy przed przenoszeniem się dźwięku do innych części domu. Pokrycia akustyczne skutecznie eliminują negatywne czynniki, jakie posiada każda zamknięta przestrzeń.

Ściany pomieszczenia przeznaczonego do projekcji powinny być matowe, pomalowane w kolorze ciemnym. Sprawi to, że światło emitowane przez projektor wizyjny nie będzie się odbijało. Pokrycia dźwiękochłonne (np. pikowane, aksamitne) na tych ścianach oraz na suficie bardzo często spełniają też funkcję dekoracyjną, nadając wnętrzu niepowtarzalny wygląd.

Oświetlenie

Oświetlenie to bardzo ważny element w aranżacji sali kinowej. Buduje ono nastrój, wpływa na estetykę wnętrza, a także na komfort (lub jego brak) oglądania filmów. Światło dzienne zdecydowanie utrudnia właściwy odbiór obrazu, dlatego tak ważne jest całkowite jego wyeliminowanie z pomieszczenia. Wspomnieliśmy, że dobrym rozwiązaniem jest budowa kina domowego w piwnicy, gdzie nie ma okien, ale jeżeli już nasze pomieszczenie je posiada, powinniśmy starannie przysłonić je grubymi, ciemnymi kotarami lub roletami, wewnętrznymi lub zewnętrznymi. To da nam pewność, że promienie słońca nie wedrą się na sale, a odbiór filmu będzie komfortowy.

Ważne jest również wyeliminowanie zjawiska kontrastu pomiędzy ekranem a pozostałą częścią pomieszczenia. W tym celu możemy zastosować dyskretne oświetlenie, rozpraszające zmrok. Najlepsze są naścienne kinkiety o niewielkiej mocy, światło przypodłogowe lub punkty świetlne zainstalowane w ścianie czy suficie. Rząd punktowych lampek umieszczonych wzdłuż linii ściany – tak jak w kinie, wygląda bardzo efektownie również w ciągu dnia.

Wentylacja

Jeżeli w naszej sali wszystkie okna są szczelnie zasłonięte, a izolacja akustyczna ścian przeprowadzona prawidłowo, konieczna jest instalacja wentylacyjna, której zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim komfortu mikroklimatu (świeże powietrze, temperatura, wilgotność). Wentylacja odprowadza również ciepło od osób przebywających w środku. Przy realizacji kina domowego należy stosować wentylację o poziomie hałasu max 30 dBA rozprowadzającą powietrze równomierne w całym pomieszczeniu, by uniknąć wygenerowania takiego hałasu, który utrudniałby nam oglądanie filmu.

Meble

Komfort w kinie zapewniają wygodne fotele z podstawkami na napoje. W naszej prywatnej sali również powinniśmy dobrać odpowiednie meble, by seansy filmowe przynosiły wyczekiwany relaks.

Odpowiednio dobrane meble zapewnią komfort podczas seansu.

Odpowiednio dobrane meble zapewnią komfort podczas seansu. (fot. Mebla Italia)

W centrum sali kinowej znajdują się fotele. Mogą być rozkładane, ręcznie bądź automatycznie, ze specjalnymi podnóżkami, podgrzewane i wzbogacone o specjalne efekty. Dla pełnego komfortu wybierajmy te wykonane z najlepszych materiałów i zaprojektowane według zasad ergonomii.

Kino domowe w przeznaczonej do tego sali jest dużym wydatkiem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na budowę zgodną z powyższymi zasadami, możemy być pewni, że przyniesie to oczekiwany efekt – odpoczynek, zabawę, relaks dla nas, dla naszej rodziny i przyjaciół.


Autor: Marta Hawrylak - DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza