Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Samodzielne odnawianie parkietu: jak uniknąć błędów podczas olejowania podłogi?

Samodzielne odnawianie parkietu: jak uniknąć błędów podczas olejowania podłogi?

Odpowiednia warstwa ochronna pozwala zachować właściwości techniczne i dekoracyjne podłóg drewnianych przez wiele lat. W tym celu stosowane są systemy impregnujące i powłokowe. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest olej, ceniony przez użytkowników przede wszystkim za naturalny efekt. Akademia Techniczna PPG Deco radzi, jak uniknąć najpowszechniejszych błędów podczas olejowania podłóg.

Najczęstsze potknięcia związane są z grubością aplikowanej powłoki i nieumiejętnym zbieraniem nadmiaru produktu. Ważne są także warunki sezonowania drewna i gładkość powierzchni przyszykowanej pod aplikację. 

Najczęstsze potknięcia związane są z grubością aplikowanej powłoki i nieumiejętnym zbieraniem nadmiaru produktu. Ważne są także warunki sezonowania drewna i gładkość powierzchni przyszykowanej pod aplikację.

Przygotowanie posadzki 

Przed olejowaniem parkiet musi zostać wyszlifowany równomiernie na całej powierzchni. Pozwoli to uniknąć różnic w chłonności drewna. Brak staranności na tym etapie może  skutkować nieestetycznymi różnicami w połysku podłogi po wyschnięciu warstwy ochronnej oraz niejednakowym wybarwianiu się drewna wraz z upływem czasu.

Odpowiednia warstwa produktu 

Zbyt oszczędnie nałożony olej nie pozwala drewnu się nasycić. Skutkuje to gorszymi parametrami powłoki, małą odpornością na wodę i zabrudzenia. W przypadku olejów barwionych mogą także wystąpić różnice w strefowym nasyceniu drewna kolorem. Natomiast zbyt grubo nałożony produkt tworzy powłokę przypominającą lakierową, jednak pozbawioną jej właściwości – nieodporną na zabrudzenia i zarysowania. Drewno takie wygląda sztucznie i traci efekt dekoracyjny.

Kolejnym częstym błędem jest zbyt późno zebrany nadmiar oleju – gdy produkt zdążył już przeschnąć. Skutkuje to, tak jak w przypadku zbyt grubej warstwy produktu, sztucznie wyglądającą i łatwo rysującą się powłoką. Natomiast olej zebrany zbyt wcześnie, zanim częściowo wchłonie się w drewno, sprawia, że maszyna polerska będzie się zapychać i przez to chlapać olejem. Tak powstałe zacieki i ślady są mocno widoczne i negatywnie wpływają na wygląd całej podłogi.

Nierównomiernie rozprowadzony olej

Jeśli olej zostanie rozprowadzony nierównomiernie, a jego nadmiar nie będzie zebrany, mogą powstać różnice w kolorze drewna. Aby tego uniknąć, należy usunąć nadmiar oleju, który nie został wchłonięty w drewno przed rozpoczęciem podsychania powierzchniowego.

Warunki aplikacji

Wpływ na wygląd podłogi mają też warunki sezonowania drewna i aplikacji oleju. Aklimatyzacja desek litych do nowych warunków panujących w pomieszczeniu zajmuje około tygodnia. Podczas nakładania warstwy olejowej powinna być zachowana odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Konieczne jest także zapewnienie stałego dostępu świeżego powietrza, ponieważ olej utwardza się poprzez oksydację – reagując z tlenem. W przeciwnym razie czas wysychania i utwardzania się oleju znacznie się wydłuży.

Zabezpieczenie ścian 

Olej to wyrób tłusty i pozbycie się go ze ścian pomalowanych klasyczną farbą będzie problematyczne. Dlatego przede wszystkim należy dołożyć wszelkich starań, aby do tego nie doszło. W tym celu ściany zabezpieczamy folią typu antychlap (w ofercie ma ją np. Dekoral Gold), która łączy w sobie właściwości taśmy samoprzylepnej i folii. Dzięki właściwościom antystatycznym świetnie przylega do ściany. Jeśli jednak dojdzie do zachlapania ściany, zabrudzenia można częściowo usunąć za pomocą gąbki namoczonej w wodzie z detergentem. Gdy efekt nie będzie zadowalający, tłuste plamy trzeba odciąć specjalną farbą izolującą, np. Dekoral Renostyl Plus, i ponownie pomalować.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 2, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie