Start Arrow Wiadomości Arrow Santiago Calatrava – czarodziej architektury

Santiago Calatrava – czarodziej architektury

Architektura łączy w sobie wszystkie rodzaje sztuki – tak brzmi motto Santiago Calatravy, hiszpańskiego architekta, rzeźbiarza i inżyniera budownictwa. I rzeczywiście, projekty budynków jego autorstwa są prawdziwymi dziełami sztuki. Trudno je pomylić z jakimikolwiek innymi budowlami.

Calatrava urodził się 28 lipca 1951 w Benimàmet. Obecnie miasto to stanowi część Walencji, gdzie w późniejszych latach studiował architekturę. W 1981 r. obronił doktorat na Politechnice Federalnej w Zurychu. O jego pracach mówi się, że są kontynuacją nurtu modernizmu w budownictwie hiszpańskim.

Dworzec Estaçăo do Oriente

Jednym z najbardziej znanych projektów Calatravy jest dworzec w Lizbonie – Estaçăo do Oriente. Powstał z myślą o ułatwieniu komunikacji przy wystawie EXPO w 1998 roku. Prace nad budynkiem trwały od 1993 roku. W zasadzie nie jest to pojedynczy dworzec, raczej gigantyczny węzeł komunikacyjny. W jego skład wchodzą bowiem dworce: kolejowy i autobusowy, a także stacja metra.

Dach dworca pokrywa „ażurowa” konstrukcja stalowa o imponującej powierzchni 19 metrów kwadratowych. Rozpostarty jest na kilkudziesięciu kolumnach o wysokości około dwudziestu metrów – cała konstrukcja przywodzi na myśl pajęczą sieć. Poniżej znajdują się cztery perony. Olbrzymia, wyniosła konstrukcja budynku szczególnie pięknie prezentuje się nocą, gdy jest podświetlona.

 

(Estaçăo do Oriente)

Wieża telekomunikacyjna na wzgórzu Montjuïc

Dworzec w Lizbonie nie był pierwszą realizacją według projekt Calatravy, związaną z konkretnym wydarzeniem. Wieżę telekomunikacyjną na wzgórzu Montjuïc wzniesiono z myślą o usprawnieniu transmisji z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Budowa trwała trzy lata – prace rozpoczęto w 1989 roku. Wieża służy nie tylko do transmitowania sygnału, pełni także rolę ozdobną. Konstrukcja o wysokości 136 m stoi bowiem na terenie Parku Olimpijskiego i stanowi jego piękne, majestatyczne zwieńczenie.

Inne nazwy wieży to „Torre Telefónica” i „Torre Calatrava”. Kształt budowli jest niezwykle charakterystyczny. Symbolizuje ona atletę niosącego znicz olimpijski. Mało kto wie o tym, że budowla pełni jeszcze jedną, dodatkową funkcję – jest gigantycznym (choć niezbyt praktycznym) zegarem słonecznym. Podstawa wieży pokryta jest mozaiką z połamanych kafelków. Stanowi to hołd dla Antonio Gaudiego, którym inspirował się Calatrava. Mozaiki tego typu były bowiem jedną z ulubionych technik Gaudiego.

 

(Wieża na wzgórzu Montjuïc)

HSB Turning Torso

Ten położony w Malmö wieżowiec stanowi drugi pod względem wysokości obiekt mieszkalny w Europie. Ustępuje jedynie moskiewskiemu Pałacowi Triumfu. Składa się z dziewięciu brył zbudowanych na planie pięciokąta. Są ustawione jedna na drugiej, a każda z nich odrobinę przesunięta w stosunku do poniższej. Całość daje wrażenie, że budynek „skręca” – stąd pochodzi zatem jego nazwa.

Wysokość wynosząca 190 m czyni Turning Torso jednym z 25 najwyższych budynków Europy. Co ciekawe, nie znajduje on się jednak pośród 500 najwyższych budynków świata. Wieżowiec liczy sobie 54 piętra. Dwie najniżej położone części przeznaczone zostały na powierzchnie biurowe. Pozostałe moduły zajęte są przez mieszkania prywatne – ich łączna liczba to 147. Dwa najwyższe piętra budynku przeznaczono na sale konferencyjne. Jako budynek przeznaczony na pomieszczenia mieszkalne, Turning Torso nie posiada punktu widokowego. W sąsiednim budynku można jednak odwiedzić wystawę poświęconą wieżowcowi.

 

(Turning Torso)

Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji

Ten olbrzymi kompleks budynków jest określany także mianem „dzielnicy przyszłości”. Jego powierzchnia wynosi 350 000 m². Na terenie kompleksu znajdują się między innymi: delfinarium i największe w Europie oceanarium, restauracje, muzea oraz kino IMAX. Otwarcie miasteczka miało miejsce 16 kwietnia 1998, zaś jego ostatnia część zaprezentowana została 9 października 2005.

Najbardziej znaną częścią Ciutat de les Arts i les Ciències (tak brzmi w oryginale nazwa kompleksu) jest Muzeum Nauki. Mieści się ono w budynku o powierzchni 40 000 metrów kwadratowych. Inspiracją dla jego kształtu był szkielet wieloryba. Uroczyste otwarcie odbyło się 13 listopada 2000.Tematyka muzeum jest bardzo szeroka – obejmuje ona zarówno szerokie dziedziny nauki (na przykład ciało człowieka), jak i dużo węższe (biometria, zmiany klimatyczne).

 

(Muzeum Nauki w Walencji)

Prace Calatravy często porównywane są do prac Félixa Candeli oraz Antonio Gaudiego – innych przedstawicieli modernizmu w hiszpańskim budownictwie. Calatrava inspiracje czerpie także z natury – między innymi anatomii człowieka (Turning Torso) lub zwierzęcia (Muzeum Sztuki w Walencji).

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 8, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty