Start Arrow WnętrzaArrow Sauna w naszym domu

Sauna w naszym domu

Kąpiel parowa, najbardziej zbliżona do współczesnej sauny, znana była od wieków. Już dawno nasi przodkowie zauważyli, że właściwie przegrzane ciało staje się odporniejsze na przeziębienia, reumatyzm i inne choroby.

Zobacz także: 

Z wykopalisk archeologicznych wiadomo, że Scytowie zamieszkujący tereny na północ od Morza Czarnego od VII w. p.n.e. do pierwszych wieków naszej ery mieli paleniska, które swą budową i wielkością odpowiadały późniejszym paleniskom stosowanym w dymnych łaźniach parowych.

(Luksus przebywania w saunie możemy przenieść do domowego zacisza, fot. Jacuzzi)

Kąpiel ta została rozpowszechniona na terenach zamieszkałych przez Słowian i we wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Właśnie z surowym klimatem zimnej Skandynawii kojarzy się sauna. Według danych statystycznych w Finlandii 1 sauna przypada na 4 osoby. Około 90% fińskich domów jest w nie wyposażone, a Fin nie wyobraża sobie życia bez sauny.

Około I w. p.n.e. zwyczaj gorących kąpieli dotarł do Rzymu. Kąpiele te odbywały się w tzw. termach rzymskich. To właśnie lubujący się w luksusie Rzymianie stworzyli system doprowadzania do łaźni gorącej i zimnej wody, ogrzewanej przez paleniska usytuowane pod kamienną posadzką budynku. Gorące powietrze dopływało do pomieszczeń przez otwory w ich ścianach.

Rzymianie mieli obowiązujący rytuał korzystania z łaźni: najpierw nacierali ciała gorącym olejem, potem odbywali serię intensywnych ćwiczeń i dopiero po ich zakończeniu korzystali z łaźni suchej lub parowej. Gorące powietrze lub para oczyszczały skórę z oleju i potu lepiej niż współczesne peelingi.

W Polsce bardzo prymitywne sauny występowały już w X w. Dziś mają ją wszystkie szanujące się hotele i obiekty sportowe, uzdrowiska. Ale na ten wyrafinowany relaks przy nie zawsze wysokim nakładzie finansowym, coraz częściej decydują się mieszkańcy domów jednorodzinnych, a nawet mieszkań.

Saunę najprościej określić jako pomieszczenie z drewna, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność – w zależności od rodzaju sauny, – w którym spędza się od kilku do kilkudziesięciu minut. Na cały kompleks sauny składa się jednak kilka innych elementów, o których należy pamiętać podczas budowania sauny we własnym domu.

(Sauna daje nam możliwość wypoczynku fizycznego i psychicznego, fot. Duravit)

Nie tylko kabina

Jeśli chcemy urządzić funkcjonalną i wygodną saunę, musimy wziąć pod uwagę cały ciąg czynności, które składają się ten rodzaj relaksu. Potrzebujemy więc:

  • Szatnia – do sauny wchodzimy owinięci ręcznikiem, zatem potrzebujemy miejsca, gdzie zrzucimy odzież. Jeżeli ogranicza nas miejsce, powinniśmy pomyśleć chociażby o półce z wieszakiem na szlafrok.
  • Kąpiel – czyste i wilgotne ciało ułatwia pocenie się. Dlatego przed wejściem do kabiny zalecane jest wzięcie prysznica, zmycie makijażu. Jednak nie jest konieczny montaż natrysku przy saunie – wystarczy zwykła domowa łazienka, z której przeniesiemy się do sauny.
  • Kabinakabina to zamknięte, dobrze izolowane pomieszczenie, jednak nie zaleca się instalowania sauny w pomieszczeniu ze wszystkimi czterema murowanymi ścianami. Kabina może mieć dowolne wymiary, choć nie powinna być za mała. Jeżeli nie mamy do wykorzystania zbyt dużej wolnej powierzchni, możemy urządzić „saunę siedzącą”, jednak dla pełnego relaksu, które wymaga pozycji leżącej, warto by chociażby jeden bok sauny powinien mieć nie mniej niż dwa metry. Przeciętnie sauna powinna pozwalać na jednoczesny pobyt w niej średniej wielkości rodziny (3 osoby). Dlatego wymiary domowej sauny to najczęściej 200 x 160 cm lub 200 x 200 cm i wysokości minimum 200 cm. Wysokość domowej sauny powinna wynosić co najmniej dwa metry.
  • Schłodzenie – idealnym rozwiązaniem jest domowy lub przydomowy basen. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na takie schłodzenie ciała, wystarczy wziąć prysznic. Jedna uwaga – musi być on ruchomy, gdyż po saunie ciało chłodzimy od nóg do głowy!
  • Odpoczynek – barek z zimnymi napojami, leżanka, fotelik i mały stolik. Krótka drzemka po skorzystaniu z sauny jest bardzo wskazana.

Myśląc o prywatnej saunie, najlepiej jeszcze na etapie projektu domu, musimy uwzględnić w planach powyższe pomieszczenia. Niezbędnym warunkiem, jaki musi spełniać pomieszczenie, w którym ma być sauna, jest wentylacja oraz doprowadzenie zasilania do pieca. Pomieszczenia najlepiej projektować w kolorach ciepłych: beże, brązy piaskowe, z użyciem naturalnych materiałów – drewno, kamień cegła, zieleń. W przypadku gdy chcemy zainstalować saunę w już urządzonym domu, należy rozważyć możliwość przeznaczenia na saunę jednego z pokojów.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-10-14 13:39:29

Napiszcie coś na temat saun na podczerwień. To rozwiązanie jest aktualnie najciekawsze jeśli chodzi o sauny. Mogę wam powiedzieć na podstawie testowania we własnym domu IRM-SH200, że chyba lepszego rozwiązania nie ma. Nie musiałem przygotowywać żadnego dodatkowego pomieszczenia, wystarczyło podłączyć do gniazdka 220V i wszystko działało. Z saunami konwencjonalnymi było znacznie trudniej. Zatem jeśli chodzi o sauny to zdecydowanie polecam do warunków domowych saunę na podczerwień!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza