Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Schody Drewniane – jak zabezpieczyć: olej czy lakier?

Schody Drewniane – jak zabezpieczyć: olej czy lakier?

Schody wewnętrzne możemy wykonać i wykończyć różnymi materiałami. Schody drewniane nadal pozostają jednym z częściej stosowanych rozwiązań, z uwagi na ich urodę, możliwości konstrukcyjne i łatwość montażu. Aby jednak schody cieszyły nas przez lata i stanowiły wizytówkę naszego domu, szczególnie jeśli znajdują się w reprezentacyjnej jego części, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone. Co wybrać? Lakier czy olej do drewna?

Drewniane elementy we wnętrzu są pełne uroku, pamiętajmy jednak, że aby długo cieszyły nasze oczy należy o nie odpowiednio dbać. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o schody wewnętrzne, codziennie poddawane bardzo intensywnej eksploatacji.

Drewniane schody najczęściej wykonane są z buku, jesionu, dębu, klonu, modrzewia. Coraz popularniejsze, choć oczywiście droższe, są również gatunki drewna egzotycznego, np: merbau, teak czy jatoba. Tanie schody drewniane wykonamy z sosny lub ze świerku. Drewno takie nie powinno być jednak stosowany, gdy nasze schody są bardzo często eksploatowane, np. jeśli mamy schody w salonie, które łączą obie kondygnacje.

Choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, zwykle poruszamy się po schodach w ten sam sposób, najmocniej eksploatując ten sam fragment stopnia.

Bez względu na to, jaki gatunek drewna wybierzemy, wewnętrzne schody drewniane możemy zabezpieczyć na dwa sposoby, stosując olej lub lakier. Zanim wybierzemy jedną z metod, warto zapoznać się z ich charakterystyką, gdyż każda z nich posiada swoje wady i zalety, a także właściwości, które nadają powierzchni schodów nie zawsze oczekiwany przez nas efekt.

Aby schody cieszyły nas przez lata i stanowiły wizytówkę naszego domu, szczególnie jeśli znajdują się w reprezentacyjnej jego części, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone.

Lakierowanie drewna

Drewno pokryte warstwą lakieru jest odporne na promienie UV, a ewentualne zabrudzenia na jego powierzchni są dużo łatwiejsze do usunięcia.  Trwałość powłoki stworzonej przy pomocy lakieru wynosi od kilku do kilkunastu lat. Wadą lakieru jest to, że odnowienie fragmentu konstrukcji wymaga położenia warstwy lakieru na całej powierzchni.

Bardzo ważny jest jednak wybór odpowiedniego lakieru do drewna – wybierzmy taki, który jest odporny na ścieranie i można go wykorzystać do powierzchni mocno eksploatowanych.

Na rynku dostępne są dwa typy lakierów – rozpuszczalnikowy oraz wodny. Pierwszy typ jest tworzony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, zaś drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak i lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak i połyskującym, tworząc na powierzchni schodów oczekiwaną powłokę. Lakier połyskujący jest zdecydowanie bardziej efektowny i pasuje do eleganckich, nowoczesnych wnętrz, należy jednak pamiętać, że wszelkie zarysowania i niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie.

Schody drewniane pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Dużo zależy jednak od sposobu ich wykończenia.

Olejowanie drewna

W odróżnieniu od lakierów,  oleje do drewna zabezpieczają powierzchnię nie od zewnątrz, a od środka, nie tworzą więc na stopniach charakterystycznej dla lakierów powłoki. Jest to więc dobra propozycja dla osób, które wysoko cenią naturalny wygląd drewna. Olejowane schody drewniane są cieplejsze, a w dotyku również zachowują szlachetność naturalnego surowca. Idealne są więc do wnętrza urządzonego w stylu klasycznym czy rustykalnym.

Brak powłoki na powierzchni drewna, nie oznacza to jednak, że ochrona jaką zapewniają jest mniej skuteczna. Przeciwnie – świetnie chronią zarówno przed wilgocią, jak i brudem. Dodatkową zaletą olejowania jest fakt, że ewentualne zarysowania powierzchni drewna są dużo mniej widoczne niż na powierzchni, która została polakierowana.

Jeśli jednak się pojawią, powierzchnię wystarczy ponownie przetrzeć olejem, by zniknęły, odnawiając nawet niewielki fragment.

Niestety, aby olejowanie było skuteczne, należy je regularnie powtarzać, przeprowadzając remont schodów co 6 czy 12 miesięcy.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 25, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-01-23 15:36:20

No właśnie - mamy schody drewniane od Prudlika, wyglądają genialnie, ale czy powinniśmy je jakoś specjalnie zabezpieczyć? Proszę o rady - po roku schody nie mają żadnych widocznych śladów, a użytkujemy je dosyć systematycznie.

Schody wewnętrzne w domu | Schody zewnętrzne | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-16 10:13:45

[...] się na schody drewniane, należy wykorzystać drewno o dużej twardości. Do gatunków, które warto stosować zaliczymy [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.