Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Schody Dywanowe – minimalizm i elegancja

Schody Dywanowe – minimalizm i elegancja

Co to są schody dywanowe? Ich prosta konstrukcja sprawia wrażenie dywanu spływającego po niewidocznych stopniach. To świetne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu w nowoczesnych wnętrzach.

Co to są schody dywanowe?

Schody wewnętrzne zazwyczaj mają belkę nośną, tzw. policzek, w którą wsuwane są stopnie lub nasadzane na nią i które przenoszą większość obciążeń.

Zobacz także:

Natomiast schody dywanowe charakteryzują się brakiem policzków, które zastąpione są przez stopnie i podstopnie, pełniące rolę konstrukcyjną. Taka konstrukcja samonośna bez belek lub płyty nośnej sprawia wrażenie dywanu spływającego po niewidocznych stopniach – stąd popularna nazwa.

(Schody dywanowe to wyraz nowoczesności, minimalizmu. fot. schody Otto, firmy Rintal)

Montaż schodów

Schody dywanowe montuje się bolcami do elementów nośnych (np. ścian), kotwi do posadzki i stropu, zaś stopnie z podstopniami łączy za pomocą specjalnych śrub monterskich. Stopnie i podstopnie muszą być masywne, by konstrukcja uzyskała odpowiednią sztywność. Dlatego schody dywanowe powstają pod konkretne zamówienie inwestora. Projekty schodów przewidują bowiem konkretne jego potrzeby i parametry pomieszczenia, w którym schody będą montowane.

(Takie schody w swojej oszczędnej i delikatnej formie przypominają dywan spływający po niewidocznych stopniach. fot. schody Otto, firmy Rintal)

Rodzaje schodów

Co istotne, schody dywanowe mogą być zaprojektowane zarówno jako biegi proste, jak i zabiegowe lub wachlarzowe. Schemat możliwych biegów schodów można dopasować do wnętrza i oczekiwań klienta.

(Schematy możliwych biegów schodów. rys. Rintal)

Aranżacje wnętrz

Warto zwrócić uwagę na minimalistyczną formę schodów dywanowych. Rezygnując z bogatego, często przesadzonej kształtu schodów wewnętrznych, otrzymujemy proste schody wewnętrzne o wyjątkowej elegancji, a wysokiej jakości i urody materiały, z których są wykonane, rekompensują brak fantazyjnych form.

(Wykonanie, projekt i montaż schodów wymaga dużych umiejętności i warszatu. fot. schody Otto, firmy Rintal)

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się minimalizmem i surowością wykończenia. Schody dywanowe idealne są właśnie do takich pomieszczeń. Nowoczesny charakter podkreślony jest zazwyczaj przez balustrady ze szkła hartowanego lub stali szlachetnej. Same schody wykonane zaś są najczęściej z mozaiki bukowej lub innych gatunków drewna: rodzimych i egzotycznych.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Schody w domach jednorodzinnych | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-22 09:23:26

[...]    Schody wewnętrzne w projekcie – wygoda i bezpieczeństwo Schody Dywanowe – minimalizm i elegancja Schody do małych i dużych wnętrz Schody – kręcone czy proste? Schody [...]

Płytki na schody wewnętrzne | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-06 16:23:47

[...] to element, bez którego komunikacja pionowa w budynku byłaby... więcej    Schody Dywanowe – minimalizm i elegancja Schody do małych i dużych wnętrz Schody – kręcone czy proste? Czym [...]

Schody wewnętrzne w domu | Schody zewnętrzne | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-17 11:59:30

[...] Schody Dywanowe – minimalizm i elegancja Co to są schody dywanowe? Ich prosta konstrukcja sprawia wrażenie dywanu spływającego... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.