Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Schody w salonie – zalety i wady

Schody w salonie – zalety i wady

Schody wewnętrzne to często problem dla osób wybierających projekty domów z poddaszem lub piętrowe. Są trudne do pokonania dla osób starszych i nie zawsze bezpieczne dla dzieci, a na dodatek zabierają sporo powierzchni użytkowej.

Jeżeli jednak nie chcemy budować domów parterowych, warto wybrać takie schody wewnętrzne, które będą jak najbardziej funkcjonalne i wykończyć je w taki sposób, żeby nie stanowiły zagrożenia dla domowników.

Schody w salonie

Schody wewnętrzne dotychczas były chowane w klatkach schodowych. Jednak nowoczesne domy proponują coraz częściej schody w salonie, gdzie stają się ich ozdobą i głównym elementem wystroju wnętrza. Niekiedy także bywają dużym utrudnieniem aranżacyjnym i zmniejszają poczucie komfortu odpoczywania w pokoju dziennym.

Poznajmy wady i zalety schodów w salonie. Warto je przeanalizować, zanim wybierzemy konkretne projekty domów.

Zalety schodów w salonie

 • Po pierwsze – oszczędność miejsca.

Schody w salonie oszczędzają powierzchnię użytkową, która konieczna byłaby na zabudowaną klatkę schodową. Dlatego często takie rozwiązanie mają małe domy jednorodzinne.

 • Po drugie – większy salon.

Nie musimy budować dużego przedpokoju, w którym klatka schodowa czy schody byłyby umieszczone. Choć schody zajmują powierzchnię salonu, to może być on większy kosztem powierzchni przedpokoju. Zwykle przecież zależy nam bardziej na przestronnym pokoju dziennym niż holu.

 • Po trzecie – zagospodarowanie miejsca pod schodami.

Możemy dużo łatwiej wykorzystać miejsce pod schodami. Możemy ustawić tam mebel, postawić biblioteczkę czy nawet wbudować telewizor.

 • Po czwarte – oryginalna aranżacja wnętrza.

Nowoczesne schody, np. szklane schody czy schody drewniane z egzotycznych gatunków drewna, ozdobne czy designerskie poręcze i balustrady mogą stać się oryginalną dekoracją wnętrza. Na szerszych stopniach możemy również wyeksponować inne dekoracje i dodatki, np. wazony czy donice. Schody jako trójwymiarowy element wnętrza często przesądzają o charakterze całego pomieszczenia.

 • Po piąte – harmonijny wystrój.

Jest mnóstwo sposobów na wykończenie schodów, które można dobrać do każdej aranżacji wnętrza. Czy będą to płytki ceramiczne, drewno czy właśnie hartowane szkło, będą komponować się z wybranymi w tym samym stylu elementami wyposażenia.

 • Po szóste – wnętrza typu loft.

Schody w salonie powodują, że obie kondygnacje wydają się być całością. Dla zwolenników przestronnych wnętrz, przypominających coraz modniejsze lofty to zdecydowana zaleta.

 • Po siódme – miejsce dla wszystkich.

Salon ze schodami integruje domowników, staje się centralnym, otwartym miejscem, do którego każdy ma łatwy dostęp.

 • Po ósme – łatwa przeprowadzka.

Brak ścian klatki schodowej ułatwia przenoszenie mebli czy innych dużych gabarytów z jednej kondygnacji na drugą. W klatce schodowej nie zawsze zmieści się kanapa czy stara, nierozkręcana drewniana komoda.

Wady schodów w salonie

 • Po pierwsze – brak intymności.

Wspomniana wyżej integracja domowników nie zawsze jest przez nas oczekiwana. Wszystko zależy od naszego stylu życia.

 • Po drugie – brak spokoju.

Schody w salonie są komunikacją między kondygnacjami, zatem salon nie może być raczej miejscem wypoczynku czy popołudniowej drzemki.

 • Po trzecie – brak prywatności.

W salonie często przyjmujemy gości, o różnych porach. Domownik chcący wieczorem zejść po szklankę wody do kuchni na parterze, nie będzie czuł się komfortowo paradując po domu w piżamie, jeśli np. rodzice zorganizowali w salonie przyjęcie.

 • Po czwarte – brak izolacji.

Otwarte połączenie kondygnacji nie sprzyja izolacji akustycznej. Dźwięki z salonu czy połączonej z nim kuchni docierają z łatwością do sypialni na piętrze.

 • Po piąte – wysokie koszty.

Staranne wykończenie schodów, pasujące do stylu, jaki ma ogólna aranżacja wnętrza, jest trudniejsze i bardziej kosztowne niż budowa schodów zamkniętych w klatce schodowej, które nie stanowią elementu wystroju.

 • Po szóste – konieczny porządek.

Na schodach musi panować porządek. Na klatce schodowej często domownicy składają przedmioty, które prędzej a czasem później wynoszą na górę, np. kosz z wypranymi ubraniami czy gazety. Jeżeli schody są w salonie nie można pozwolić sobie na taki komfort, gdyż składowane rzeczy zrobią w salonie bałagan.

Schody wewnętrzne zgodne z prawem

Bez względu na to, gdzie usytuowane będą schody wewnętrzne i z czego będą zbudowane, muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa i komfortu chodzenia po nich.

 • Po pierwsze – wymiary schodów.

Minimalna szerokość stopni wynosi 80 cm, wysokość 16,5-17 cm, a głębokość – 26-30 cm.

 • Po drugie – bezpieczeństwo.

Warto zastosować wygodne poręcze, które dadzą domownikom poczucie bezpieczeństwa (szczególnie tym najmłodszym) i pamiętać o balustradzie na piętrze.

 • Po trzecie – brak poślizgu.

Należy pamiętać o antypoślizgowej okładzinie, dzięki której unikniemy niebezpiecznych upadków ze schodów.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jakie wymiary powinny mieć wygodne schody wewnętrzne? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-27 15:39:09

[...] Schody w salonie – zalety i wady Schody wewnętrzne to często problem dla osób wybierających projekty domów z poddaszem lub piętrowe. ...więcej [...]

Schody w salonie - lekkie schody ażurowe: galeria | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-20 10:07:02

[...] Dźwięki z salonu czy połączonej z nim kuchni docierają z łatwością do sypialni na piętrze. Poznaj więcej zalet i wad schodów w salonie AKPC_IDS += [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Oprawa stołowa BALANZA

 • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

 • Lampa wisząca Wire Black 5pł.