Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Schody w salonie. Zobacz, jak wkomponować schody w aranżację wnętrza

Schody w salonie. Zobacz, jak wkomponować schody w aranżację wnętrza

Projekty domów z poddaszem czy piętrowe są chętnie budowane przez kilkuosobowe rodziny, pragnące funkcjonalnego i czytelnego układu wnętrza. Głośna strefa dzienna jest oddzielona od intymnej i prywatnej strefy sypialnianej, na którą prowadzą umieszczone niekiedy w salonie schody wewnętrzne. Zobacz projekty domów prezentujące ciekawe pomysły na usytuowanie schodów wewnętrznych.

Schody w projektach domów

Bez względu na to, gdzie usytuowane będą schody wewnętrzne i z czego będą zbudowane, muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa i komfortu chodzenia po nich. W domach jednorodzinnych bieg schodów mieści zazwyczaj 3-17 stopni. Jeżeli jest ich więcej, koniecznym okazać może się spocznik.

Wielkość schodów dostosowuje się do przeciętnego kroku człowieka. Najlepsza szerokość stopni to ok. 29-30 cm, zaś wysokość – 15-17 cm. Poruszanie się po schodach węższych niż 25 cm i wyższych niż 19 cm może być znacznie utrudnione.

Szerokość całej konstrukcji schodów nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Szerokość wynosząca 110 cm pozwoli minąć się dwóm osobom poruszającym się w przeciwległych kierunkach.

Schody w salonie

Schody w salonie mają wiele zalet, usytuowanie ich w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu w domu wiąże się także z kilkoma trudnościami. Wkomponowanie schodów w aranżację wnętrza wymaga niekiedy kosztownego wykończenia stopni. Szklane stopnie, idealne do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych, czy kamienne wykończenia we wnętrzach klasycznych mogą znacznie podwyższyć koszty urządzania wnętrza.

Na schodach w salonie powinien panować porządek, nie mogą być one miejscem na składowanie różnych gadżetów czy elementów wyposażenia. To wymaga od domowników systematycznych porządków, które pomogą zachować reprezentacyjny i gościnny charakter salonu.

Schody w salonie nie zapewnią również takiej intymności domownikom, jak te usytuowanie w oddzielnej klatce schodowej. Głosy z salonu czy kuchni mogą dochodzić do sypialni czy pokoi dziecięcych. Również goście, którzy zostają na noc w salonie nie będą mogli czuć się zupełnie komfortowo, gdy domownicy rano schodzić będą do swoich zajęć.

Niemniej schody w salonie coraz chętniej stosowane są z uwagi na ciekawe możliwości aranżacyjne. Schody w salonie imponująco wyglądają we wnętrzach z antresolą, która zachwyca w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych. Popularne stają się otwarte przestrzenie na parterze, łączące funkcję wielu pomieszczeń, gdzie trudno wydzielić miejsce na osobną klatkę schodową. Ale brak wydzielonego miejsca na klatkę schodową to również oszczędność miejsca powierzchni użytkowej, na co zwraca uwagę coraz większa liczba inwestorów. Salon może być większy kosztem przedpokoju, z którego można zrezygnować.

Salon ze schodami integruje domowników, staje się centralnym, otwartym miejscem, do którego każdy ma łatwy dostęp, powodują, że obie kondygnacje wydają się być całością.

Schody w projektach domów – zdjęcia

Projekty wnętrz, które zostały opracowane dla większości projektów gotowych dostępnych na naszych stronach, prezentują ciekawe rozwiązania na usytuowanie i wykończenie schodów wewnętrznych. Zobacz naszą galerię i wybierz rozwiązanie idealne dla swojej rodziny.

Duży salon z jadalnią i otwartą kuchnią oraz efektownie wykończoną ścianą kominkową, w domu z poddaszem dla 4-5 osobowej rodziny.

Projekt HR MODRZEW A z garażem CE

Salon z kominkiem w centralnym punkcie pokoju, z otwartą kuchnią, z przeszkleniami z wyjściem na taras, nad którym zaprojektowano pustkę z antresolą, w domu parterowym z możliwością adaptacji poddasza.

Projekt HR BARTEK A z wiatą garażową CE

Przestronna, jasna część dzienna z centralnie usytuowanym kominkiem, z dwoma wyjściami na dwa tarasy, w niedużym domu z poddaszem dla 2-5 osobowej rodziny.

Projekt HR JAGÓDKA paliwo stałe wersja C z podwójnym gar CE

Nowoczesne wnętrze, łączące salon z otwartą kuchnią i jadalnią, z wyjściem na taras w tradycyjnym, ale współcześnie urządzonym domu dworku z poddaszem.

Projekt Mój Dom Krokus CE

Duży salon z kominkiem i wyjściem na taras w przestronnym domu parterowym z możliwością adaptacji poddasza.

Projekt HR OLIWKA paliwo stałe wersja B z podwójnym gar. CE

Nowoczesny salon z efektowną ścianą z kamienia i kominkiem, w domu z poddaszem dla 4 osobowej rodziny.

Projekt HR SCARLET wersja B CE

Nowoczesny salon z kominkiem i widokiem na ogród, z przeszklonymi, narożnymi drzwiami prowadzącymi na częściowo zadaszony taras, w nowoczesnej rezydencji o atrakcyjnej, intrygującej bryle.

Projekt HR CARMEN MAGDALENA wersja A CE

Jasny, przestronny salon z kominkiem i miejscem na jadalnię, w domu parterowym z możliwością adaptacji poddasza.

Projekt HR ARABELLA wersja A z piwnicą CE

Nowocześnie urządzony salon z ciekawie wyeksponowanym kominkiem, z rodzinną jadalnią i kuchnią, w dziennej strefie na parterze domu z poddaszem dla 4-5 osobowej rodziny.

Projekt FA Oliwier CE

Atrakcyjny, przestronny salon z przejściem do jadalni i dużej, otwartej kuchni w domu z poddaszem dla 4-6 osobowej rodziny.

Projekt FA Amadeusz CE

Antresola powiększająca przestrzeń parteru w domu jednorodzinnym.

Projekt DD Galatea I-G CE

Bardzo efektowny salon w stylu loftowym z otwartą kuchnią i dużymi przeszkleniami, w loftowej części dziennej nowoczesnego domu z atrakcyjną antresolą.

Projekt DZW Rodzinny 2 CE

Schody nowoczesne w eleganckim i wyjątkowo atrakcyjnym domu z poddaszem.

Projekt CPT KONCEPT 14 CE

Salon z unikalnym charakterem dzięki zastosowaniu antresoli i wyeksponowaniu klatki schodowej, prowadzącej na użytkowe poddasze.

Projekt HR DAGMARA paliwo stałe wersja A z poj. garażem CE

Jasny salon, wypełniony światłem i przestrzenią dzięki antresoli, w domu z poddaszem dla kilkuosobowej rodziny.

Projekt MT Onyks NF40 CE

Nowoczesna kuchnia z wyjściem do ogrodu, przy salonie, z którym tworzy przestronną strefę dzienną na parterze domu z poddaszem o współczesnej architekturze.

Projekt MT Len paliwo stałe CE

Przestronny, wypełniony światłem salon z wyjściem do oranżerii, w atrakcyjnym domu z poddaszem przeznaczonym dla kilkuosobowej rodziny (wersja 2).

Projekt MT Lara 3 paliwo stałe CE

Jednoprzestrzenna strefa dzienna, z kominkiem oraz miejscem na bar przy kuchni w domu parterowym dla kilkuosobowej rodziny.

Projekt KR ABSTRAKCJA P Z GARAŻEM CE

Przestronny salon, z dużą jadalnią, kominkiem i przejściem do kuchni w strefie dziennej na parterze domu z nieużytkowym poddaszem, z możliwością jego adaptacji.

Projekt HR GIENIA energo+ wersja C bez garażu strop Teriva CE

Nowoczesny salon, połączony z jadalnią i kuchnią, z widokiem na ogród z ciekawie zaaranżowanym tarasem, w domu z poddaszem dla ludzi ceniących nowoczesność i proste formy w architekturze.

Projekt SD Alcudia A CE

Przestronny salon, wypełniony światłem dzięki efektownym oknom panoramicznym, połączony z jadalnią i aneksem kuchennym, tworzącymi strefę dzienną na parterze niewielkiego domu z poddaszem.

Projekt CPT Koncept 18 CE

Jednobiegowe schody wzdłuż przeszklonego holu w domu dla prawdziwych koneserów nowoczesności.

Projekt CPT KONCEPT 13 CE

Nowoczesny salon, w strefie dziennej łączącej salon, kuchnię i jadalnię, z narożnym oknem wychodzącym na ogromny taras, w domu energooszczędnym o bardzo nowoczesnej architekturze.

Projekt CPT Koncept 30

Nowoczesny salon z jadalnią i kuchnią z funkcjonalną wyspą, w przestronnej strefie dziennej z dużymi przeszkleniami, w domu z poddaszem, przeznaczonym dla 4-5 osobowej rodziny

Projekt AC Neo II G1 ENERGO CE

Kuchnia w jednoprzestrzennej strefie dziennej na parterze domu piętrowego, połączona z jadalnią i salonem z kominkiem oraz schodami, prowadzącymi na piętro

Projekt SD HAVANA B CE

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Wizualizacje: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 10, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

  • Lampa Wisząca Pobo Ecru

  • Lampa podłogowa Ekelund