Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Schody wewnętrzne w domu. Projekty schodów pięknych i funkcjonalnych

Schody wewnętrzne w domu. Projekty schodów pięknych i funkcjonalnych

Schody są jednym z kluczowych elementów architektury domu, który powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również dekorować i nadawać wyjątkowości aranżowanej przestrzeni. Pomysłowo zaprojektowane schody mogą stanowić jeden z największych atutów domu i stać się jego znakiem rozpoznawczym.

schowy wewnetrzne, schody w domu

fot. Dreamstime

Wymiary schodów

Zanim przystąpimy do wyboru materiałów i popuścimy wodze fantazji na temat formy wizualnej naszych schodów musimy pamiętać, że w dużej mierze o ich wyglądzie i formie będzie decydować matematyka. Powinniśmy zadbać o to, żeby były one przede wszystkim wygodne i funkcjonalne dla domowników.

Katarzyna Koszałka z Pracowni Projektowej mDom (www.mdom.pl):
Aby tak się stało, to bieg powinien mieć min. ok. 80 cm szerokości. Najlepiej, aby miał od 105 do 115 cm. Czym szersze, teatralne schody tym większy komfort ich codziennego użytkowania. Naturalną rzeczą jest, że wszystkie stopnie powinny być dokładnie tej samej wysokości. Nawet kilkumilimetrowa różnica będzie niezwykle uciążliwa w korzystaniu z nich. Zwyczajowo przyjmuje się, że optymalna wysokość stopni schodów to 15 cm, a szerokość to 32 cm, ale oczywiście powinny być one dostosowane do oczekiwań właścicieli.

schody w domu, schody wewnetrzne

fot. Pracownia mDom

Jeżeli chodzi o kształt schodów to wszystko zależy przede wszystkim od architektury budynku, charakteru wystroju oraz stylu życia domowników. Do wyboru mamy schody jednobiegowe proste, zabiegowe, dwubiegowe, na planie koła czy kwadratu.

Katarzyna Koszałka z Pracowni Projektowej mDom (www.mdom.pl):
Przykładowo we wnętrzach loftowych bardzo dobrze prezentować się będą żeliwne schody kręcone w stylu wiktoriańskim. Należy jednak pamiętać, że takie schody maja zazwyczaj ograniczone wymiary, co może utrudniać codzienną komunikację po nich, o przeprowadzce nie wspominając.

schody wewnetrzne, schody w domu

fot. Pracownia mDom

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w polskich domach są schody żelbetowe, które wykonuje się jeszcze na etapie robót stanu surowego. Coraz większą popularnością cieszą się schody gotowe – o stalowej konstrukcji, wykonane w całości na zamówienie lub składane z prefabrykatów. Mają tą zaletę, że pozostawiają więcej przestrzeni we wnętrzu i pozwalają na pomysłowe zagospodarowanie miejsca pod schodami.

schody wewnetrzne

fot. Pracownia mDom

Wykończenie schodów wewnętrznych

Kolejnym etapem w projektowaniu wymarzonych schodów jest wybór zastosowanego materiału wykończeniowego. W Polsce nadal największą popularnością cieszą się schody z naturalnego drewna.

Katarzyna Koszałka z Pracowni Projektowej mDom (www.mdom.pl):
Jeżeli myślimy o zastosowaniu do wykończenia schodów drewna, najlepiej sprawdzi się to pochodzące z  krajowych drzew liściastych, takich jak dąb czy jesion. Kamienne wykończenie schodów stosuje się głównie w reprezentacyjnych wnętrzach typu pałacowego. Natomiast zupełnie na polskim rynku nie przyjęło się obkładanie schodów wykładziną dywanową, rozwiązanie tak popularne na Wyspach Brytyjskich.

schody w domu

fot. Dreamstime

Ciekawy efekt dekoracyjny możemy uzyskać, łącząc ze sobą różne materiały, takie jak stal nierdzewną, szkło czy kamień. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru i dobrego smaku. Katarzyna Koszałka zwraca uwagę, że „pięknie zaprojektowane schody mogą przybrać formę ciekawej, wielkoformatowej rzeźby, nadającej wnętrzom charakteru. Z kolei nadmiar zdobień i zastosowanych materiałów skutkować może poczuciem chaosu i groteskowego eklektyzmu.” Bardzo ciekawym rozwiązaniem są lekkie w odbiorze, drewniane stopnie, bezpośrednio kotwione do ściany za pomocą stalowej konstrukcji. Ich dużą zaletą jest to, że nie dzielą optycznie wnętrza i nie zabierają światła. Pod względem funkcjonalności nie ustępują tradycyjnym klatkom schodowym. Takie rozwiązanie wymaga jednak specjalistycznego projektu konstrukcyjnego, dobrania odpowiednich przekrojów stalowych elementów, sposobu bezpiecznego montażu balustrady itd.

Balustrada – punkt podparcia

Niezwykle ważnym elementem schodów jest balustrada. Jej forma rzutuje zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę wnętrza.

balustrada, schody wewnetrzne

fot. Pracownia mDom

Katarzyna Koszałka z Pracowni Projektowej mDom (www.mdom.pl):
Innego kształtu balustrady wymagają wnętrza utrzymane w stylu dawnej rezydencji, a innego nowoczesne przestrzenie w duchu surowego minimalizmu. We wnętrzach klasycznych w balustradzie mile widziane są secesyjne elementy zdobnicze, kute formy czy drewniane, toczone tralki. Pojawiają się także nowe materiały wykończeniowe, jak chociażby pochwyt wykończony naturalną skórą czy biżuteryjne zdobienia kryształami. We wnętrzach współczesnych balustrada przyjmuje zazwyczaj formę przeźroczystej tafli szklanej lub ażurowych prętów. Balustrada powinna mieć wysokość min. 90 cm, choć zdarza się, że świadomie decydujemy się na odstępstwo od tej reguły, jeśli wpływa to znacznie na estetykę.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 20, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Edi80 Odpowiedz 2016-02-09 19:13:21

My mamy piękną balustradę w secesyjnym stylu zrobioną przez DB- Ogrodzenia. Wahaliśmy się pomiędzy drewnianą a metalową, ale jednak metal jest bardziej elegancki i trwały, więc wybraliśmy tak i z tego wyboru jesteśmy bardzo zadowoleni, bo wygląda to świetnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie