Schody wewnętrzne są pierwszoplanowym elementem architektury przestrzeni domowej. W ciągu ostatnich lat ponownie nabrały szczególnego wymiaru – pełniąc swą funkcję użytkową stały się jednocześnie elementem kompozycji wnętrza i jego dekoracją. Różnorodne kształty stopni i balustrad, a także materiały, z których są one wykonane pozwalają tworzyć we wnętrzu niezwykle oryginalne formy.
O roli schodów wewnętrznych, ich projekcie i budowie, a także o ich wpływie na kreowanie przestrzenie w domach mówi arch. Jacek Niezgoda z pracowni projektowej ARTDESIGN – architektura wnętrz
Wybór formy i kształtu
Schody wewnętrzne możemy podzielić ze względu na kształt widziany w rzucie oraz na zastosowaną konstrukcję.
Podział schodów ze względu na kształt obejmuje schody proste:
- schody jednobiegowe,
- schody dwubiegowe podzielone spocznikiem
- schody zabiegowe.
Na planie koła możemy rozróżnić schody kręte umocowane do wspólnego wewnętrznego słupa lub schody policzkowe z tzw. duszą pośrodku.
Schody żelbetowe
Najczęściej spotykanymi są schody o konstrukcji żelbetowej – pełne, wykonywane na etapie budowy budynku. Opierają się na dwóch kondygnacjach i mogą być zrealizowane jako zamknięte w klatce schodowej, przylegające do ściany lub mogą po prostu stanowić wolnostojącą formę.
Schody w domu wykonane w tej technologii mogą sprawiać wrażenie ciężkich i mało efektownych, jednak dzięki odpowiedniej oprawie plastycznej i dobrze dobranym materiałom mogą szybko zmienić swój wygląd.
Schody żelbetowe-wspornikowe
Układ wyrastających ze ściany, przyklejonych stopni to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych schodów, szczególnie w przestronnych salonach.
Schody żelbetowe – wspornikowe – rzadko spotykane, a mające szczególne walory wizualne – charakteryzują się jednostronnym umocowaniem, każdego stopnia oddzielnie do przylegającej ściany. Tak zaprojektowane dają duże możliwości nowoczesnych aranżacji. Są lekkie w formie i bardzo efektownie prezentują się w otwartych wnętrzach.
Schody wspornikowe
Schody wspornikowe powinny być przewidziane na etapie projektowania domu. Proste stopnie obudowane drewnem lub kamieniem stanowią oryginalny element przestrzeni. Doskonale harmonizują z nowoczesnym wzornictwem mebli i elementów wyposażenia.
Schody wspornikowe mogą być realizowane również w postaci schodów krętych, na planie koła, wokół dominującego słupa, z którym powiązane są wsparte na nim stopnie. Zaletą takiego rozwiązania jest niewielka przestrzeń, którą należy przeznaczyć na budowę wygodnych schodów. Dodatkowym elementem dopełniającym tę formę jest gięta poręcz, odpowiadająca kształtowi schodów, drewniana lub stalowa.
Schody ażurowe
Zwolennicy lekkich wizualnie konstrukcji mogą zdecydować się na schody ażurowe – policzkowe. Charakterystycznym elementem takiego rozwiązania są belki prowadzące wzdłuż biegu schodów, do których z kolei dowiązane się stopnie.
Jeżeli konstrukcja przylega do ściany to policzek może występować tylko po jednej stronie. Zarys schodów w ten sposób projektowanych może być różnorodny, ograniczony jedynie poprzez możliwości kształtowania materiału belek policzkowych.
Policzki zazwyczaj wykonywane są z drewna. W przypadku schodów na planie koła, elementami konstrukcyjnymi są belki stalowe, obudowane po kształcie zafornirowaną sklejką dając efekt giętego drewna. W nowoczesnych rozwiązaniach policzki mają postać stalowych pasów – lakierowanych proszkowo lub wykonanych ze stali nierdzewnej.
Schody na belce
Najlżejszą wizualnie konstrukcją są schody oparte na jednej „prowadzącej belce” umiejscowionej centralnie w osi poszczególnych stopni. Odpowiednio wykonane schody w domu oraz dobrze dobrane materiały wykończeniowe sprawiają, ze schody niejako wyrastają z płaszczyzny podłogi.
Taka forma sprawdza się we wnętrzach otwartych gdzie przenikające przez stopnie światło nadaje konstrukcji dodatkowej lekkości i stwarza we wnętrzu wrażenie większej przestronności.
NA NASTĘPNEJ STRONIE:
WYMIARY SCHODÓW WEWNĘTRZNYCH
A ERGONOMIA UŻYTKOWANIA
Dodaj komentarz