Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Schody wewnętrzne w projekcie – wygoda i bezpieczeństwo

Schody wewnętrzne w projekcie – wygoda i bezpieczeństwo

Schody to element, bez którego komunikacja pionowa w budynku byłaby niemożliwa. Ich zaprojektowanie to prawdziwa sztuka – każdy błąd może nas sporo kosztować, jeśli chodzi o komfort, a nawet bezpieczeństwo użytkowania. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, aby schody wewnętrzne były ergonomiczne i nie stanowiły zagrożenia?

Rodzaje schodów jakie wyróżniamy uzależnione są od tego, jakie kryterium przyjmiemy za główne. Możemy więc podzielić je na grupy ze względu na:

  • rolę – schody główne (do przemieszczania się pomiędzy piętrami budynku), piwniczne, strychowe, gospodarcze, ewakuacyjne
  • zastosowany materiał – żelbetowe, drewniane
  • ognioodporność – ogniotrwałe i nieogniotrwałe
  • kształt – proste, zwykłe, łamane, kręte, trójbiegowe, zabiegowe i wachlarzowe
  • liczbę biegów – jedno-, dwu- i trójbiegowe

(Schody nawet o nowoczesnej konstrukcji powinny być wygodne i bezpieczne. fot. archiwum DOM.pl)

Wymiary schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne składają się ze stopni. Każdy stopień zaś posiada płaszczyznę pionową (zwaną też przednóżkiem lub podstopnicą) i poziomą (czyli podnóżek lub stopnicę). Aby określić wielkość stopnia konieczne jest podanie jego wymiarów, czyli wysokości i szerokości.

Grupę stopni ustawionych w szeregu określa się mianem biegu schodów. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych liczba schodów w biegu zawiera się w przedziale 3-17. Często konstrukcja składa się z kilku biegów oddzielonych od siebie tzw. spocznikami.

Aby mieszkańcy domu mogli wygodnie poruszać się po schodach konieczne jest dostosowanie ich wielkości do przeciętnego kroku człowieka. Wysokość i szerokość poszczególnych stopni są ze sobą powiązane. Aby sprawdzić, czy schody wewnętrzne są ergonomiczne, najlepiej obliczyć wartość 2 h + s, gdzie h to wysokość stopnia, a s – jego szerokość. Jeśli wynik zawiera się w przedziale 60- 65 cm, oznacza to, że schody są wygodne do poruszania się. Wzrost wysokości poszczególnych stopni wiąże się ze zmniejszeniem ich szerokości (i odwrotnie).

Najlepsza szerokość stopni to ok. 29-30 cm, zaś wysokość – 15-17 cm. Poruszanie się po schodach węższych niż 25 cm i wyższych niż 19 cm może być znacznie utrudnione.

Ważną kwestią jest też odpowiednie dobranie szerokości całej konstrukcji. Aby dwie osoby idące w przeciwnych kierunkach mogły się swobodnie minąć, konieczna jest szerokość wynosząca około 110 cm. Nie powinna ona wynosić mniej niż 80 cm.

(Oznaczenie schodów w projekcie domu - projekt AC Czesława II - Pracownia Archipelag)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-11-19 10:53:47

U nas mamy schody drewniane od firmy Prudlik. Nie wyobrażam sobie teraz, aby na tym miejscu, mogło się znaleźć inne rozwiązanie. Schody drewniane moim zdaniem po prostu optymalnie pasują do każdego wnętrza i będę stanowiły jego ozdobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie