Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Schody z balustradą czy bez? Ciekawe pomysły z polskich domów

Schody z balustradą czy bez? Ciekawe pomysły z polskich domów

Balustrada to nie tylko praktyczna część schodów, ale często także dekoracyjny element aranżacji wnętrza. Mimo to miłośnicy nowoczesnego wystroju decydują się jednak na schody bez balustrady udowadniając, że i takie rozwiązanie wygląda niezwykle efektownie. Czy balustrada jest zbędnym dodatkiem czy obowiązkowym elementem schodów w domu? Wszystko zależy od gustu i potrzeb mieszkańców…

Schody z balustradą

Zwolennicy tradycyjnych aranżacji decydują się na schody wewnętrzne z balustradą. Zapewnia ona bezpieczeństwo i poprawia komfort poruszania się po schodach, dlatego często to rozwiązanie wybierane jest przez rodziny z dziećmi czy starszych domowników. Mają jednak oni ogrom możliwości aranżacyjnej przestrzeni – balustrady to dziś bardzo efektowny i dekoracyjny element wnętrza. Dopasować je można do każdego stylu aranżacyjnego. Niektóre rozwiązania są naprawdę zaskakujące!

fot. Rintal Polska

Schody z balustradą, fot. Rintal Polska

Jednym z takich przykładów jest balustrada wykonana z zamkniętych profili prostokątnych, spawanych, a następnie malowanych proszkowo. Taka konstrukcja, dla wzmocnienia efektu wizualnego, może być wypełniona rurkami lub płaskownikami – uformowanymi w fantazyjne, geometryczne kształty.

fot. Rintal Polska

Schody z balustradą, fot. Rintal Polska

Co, gdy schody mają stanąć w bardziej tradycyjnych wnętrzach? Wtedy warto zdecydować się na balustradę, która będzie uzupełnieniem, a nie wyróżnikiem konstrukcji. Świetnym przykładem takiego rozwiązania są schody jednobelkowe, czyli takie, których konstrukcją nośną dla stopni jest jedna, osiowo umieszczona belka. Uzupełnieniem jest utrzymana w tym samym kolorze balustrada z kilkoma rzędami poziomych rurek lub stalowych profili.

fot. Rintal Polska

Schody z balustradą, fot. Rintal Polska

Nie w każdym domu jest miejsce na schody zabiegowe. Wtedy warto pomyśleć o schodach kręconych i spiralnych, w których balustrada jest już obowiązkowa. Szukając ciekawych pomysłów, swoją uwagę trzeba zwrócić ku balustradom łączącym stalowe, poziome rurki z drewnianymi, pionowymi tralkami. Taka konstrukcja doda wnętrzu świeżości, podkreślając lekki i nowoczesny charakter schodów.

Schody bez balustrady

Alternatywą do tradycyjnych rozwiązań są schody bez balustrady, na które decydują się miłośnicy nowoczesnego minimalizmu. 

Decydując się na model bez balustrady, warto wziąć pod uwagę przynajmniej dwa rozwiązania, których wspólną cechą jest ukryta, metalowa konstrukcja oparta na stopniach montowanych bezpośrednio do ściany nośnej budynku.

Pierwszym pomysłem są schody pozbawione podstopnic, dzięki czemu uzyskują bardzo lekką, ażurową formę.

fot. Rintal Polska

Schody bez balustrady, fot. Rintal Polska

Alternatywą są schody z podstopnicami sprawiającymi wrażenie spływającego z piętra dywanu. Obie konstrukcje, pozbawione stelaży i balustrad, eksponują wyłącznie stopnie. Stanowią bezprecedensowe rozwiązania do bardzo nowoczesnych i młodych duchem wnętrz.

fot. Rintal Polska

Schody bez balustrady, fot. Rintal Polska

Ciekawy kompromis: pochwyty naścienne

Osobom szukającym kompromisu pomiędzy tradycyjnymi a nowoczesnymi rozwiązaniami z pewnością przypadnie do gustu rozwiązanie oparte na pochwytach naściennych. Dzięki niemu zachowamy minimalistyczny charakter schodów, ale zwiększymy komfort podczas pokonywania kondygnacji.

fot. Rintal Polska

Schody z pochwytem naściennym, fot. Rintal Polska

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 10, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

modnestol Odpowiedz 2018-12-28 12:57:28

Wszystko zależy jakie to są schody . Do schodów kreconych raczej zawsze bym dawał barierkę. Jak w domu są małe dzieci to też. Te na zdjęciach prezentują sie bardzo ładnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie