Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Ściana nad blatem – czym wykończyć?

Ściana nad blatem – czym wykończyć?

Nowoczesne kuchnie są nie tylko funkcjonalne i ergonomiczne, ale również estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Trudnym miejscem w wykańczaniu ścian kuchni jest przestrzeń między blatem roboczym a szafkami wiszącymi. Czym ją wykończyć?

Do wyboru mamy wiele rozwiązań: płytki ceramiczne, farby czy nawet tapety. Projekty kuchni nowoczesnych stosują również dostępne w wielu kolorach panele ścienne. Ważne, by kupując wybrany produkt, zwrocić uwagę na jego właściwości, odpowiednie do tak eksploatowanego i narażonego na wzmożony poziom wilgoci pomieszczenia, jakim jest kuchnia.

Płytki ceramiczne i gresowe

Nadal najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym do wykańczania ścian w kuchni są płytki ceramiczne. Ich parametry wytrzymałościowe nie muszą być tak wysokie, jak np. płytek przeznaczonych na podłogę w kuchni, ale powinny się charakteryzować odpornością na wilgoć i łatwością czyszczenia. Muszą być również odporne na środki chemiczne i detergenty, które często stosowane są podczas porządków w kuchni.

Aranżacja wnętrza kuchni jest łatwa do zaplanowania dzięki dostępności płytek w wielu kolorach i wzorach. Możemy również pofantazjować z ich układaniem, stosując dekory lub układając płytki w formie mozaiki.

(Płytki ceramiczne to nadal najpopularniejszy sposób wykańczania ścian w kuchni)

Farby do kuchni

Farby do wnętrz to najprostszy sposób na wykończenie wierzchniej powierzchni. Kolorystyka może być dobrana do każdej aranżacji, pasować lub artystycznie kontrastować z meblami kuchnennymi.

Ściany w kuchni są jednak narażone na wilgoć, która powstaje z pary wodnej będącej efektem codziennych prac, jakie w kuchni wykonujemy. Niebezpieczeństwo zabrudzeń, szczególnie na fragmencie ściany graniczącej z płytą grzejną czy kuchenką, stanowi pryskający tłuszcz z patelni czy garnków. Farby szorowalne i zmywalne to produkty przeznaczone właśnie do kuchni (bardzo często już na opakowaniu znajdziemy informację, że jest to „Farba kuchnia-łazienka”). Są to farby lateksowe, które nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem częstych zabrudzeń i częstego czyszczenia powierzchni.

Zobacz, jak rozpoznać farby szorowalne i zmywalne

Tapety

Tapety w kuchni nie spotykają się jeszcze z takim zaufaniem domowników, jak płytki ceramiczne czy farby. Jednak wybierając odpowiedni produkt, ściany w kuchni również możemy nimi pokryć.

Ściany w kuchni najlepiej pokryć tapetami winylowymi. Można je myć i szorować, bez obaw, że ulegną odbarwieniom czy uszkodzeniom mechanicznym. Ważne jest również, że winyl nie blokuje przepuszczania pary wodnej, czyli pozwala ścianom „oddychać”.

Remont kuchni w starym mieszkaniu często wymaga wyrównania ścian. Tapety winylowe ze spienionego PVC posiadają dodatkową gąbczastą warstwę, które maskuje nierówności, pęknięcia i ubytki.

W kuchni możemy również wykorzystać tapety z włókna szklanego, występujące w wielu fakturach, które dodatkowo pokrywa się warstwą farby, nadając jej oczekiwany kolor.

Panele ścienne

Nowoczesne projekty kuchni stosują bardzo ciekawe rozwiązanie, którym są panele ścienne. Możemy wybrać zarówno panele drewniane, czyli popularną boazerię lub laminat, który charakteryzuje kuchnie w stylu nowoczesnym, minimalistycznym.

Boazeria na ścianie w kuchni musi być wykonana z drewna twardego i odpornego na wilgoć, dlatego najczęściej wybiera się tu egzotyczne gatunki drewna. Wysokowytrzymały laminat jest natomiast odporny na brud, tłuszcz i wilgoć i bardzo prosty do utrzymania w czystości. Takie panele ścienne występują w wielu kolorach, które dobrać można do każdego wystroju. Ponadto dostępne są produktydwustronne, mające wzór na jednej stronie, na drugiej zaś pozostają gładkie.

(Błyszczący laminat to wyznacznik nowoczesności w kuchni)

To, jakie wykończenie ścian w kuchni wybierzemy zależy od naszych upodobań i projektu. Pamiętajmy, by estetyka szła w parze z wysokimi parametrami.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

DecoMania Odpowiedz 2011-11-07 01:17:37

można również wykorzystać szkło do kuchni zadrukowane cyfrowo zdjęciem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny