Start Arrow Budowa domuArrow Ściana trójwarstwowa – jak wentylować?

Ściana trójwarstwowa – jak wentylować?

Ściana nośna w połączeniu ze ścianą osłonową i materiałem izolacyjnym tworzy tak zwaną ścianę trójwarstwową. Współczynniki przenikania ciepła, którymi charakteryzuje się taka konstrukcja są optymalne. Warunkiem koniecznym jest jednak odpowiednia wentylacja. O tym, co można zrobić, aby przebiegała prawidłowo mówi Krzysztof Omilian – ekspert z firmy Röben.

Wilgoć może przenikać do takiej ściany z dwóch kierunków – z zewnątrz i od wewnątrz. Przyczyną zawilgoceń od zewnątrz są opady atmosferyczne, zaś od wewnątrz – para pochodząca z wnętrza. Zjawisko to nasila się zimą, kiedy różnica pomiędzy temperaturą na dworze, a temperaturą w domu jest znacząca. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, wówczas para wodna skrapla się między warstwami ściany. Miejsce to określa się mianem „punktu rosy”.

(Ściana składająca się z trzech warstw, fot. Röben)

Jakie mogą być zawilgocenia materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych? Z pewnością spowoduje to spadek właściwości termoizolacyjnych. Inną konsekwencją może być szybsze postępowanie korozji biologicznej ściany. Dzięki prawidłowej wentylacji woda szybko odparuje i negatywne skutki zostaną zminimalizowane. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest szczelina powietrzna w ścianie trójwarstwowej. Powinna mieć ona szerokość około 2-4 cm. Powinna być przeprowadzona od punktu na wysokości mniej więcej 30 cm od fundamentów, do punktu znajdującego się pod samym dachem.

Kolejnym ważnym elementem są otwory wentylacyjne na górze i na dole warstwy osłonowej. Rolę tę pełnią puste spoiny, których łączna powierzchnia powinna wynosić 350-750 mm2/m2. Ewentualnie można do tego celu wykorzystać specjalne puszki, dzięki którym przepływ powietrza ze szczeliny na zewnątrz i w kierunku przeciwnym jest ułatwiony. Szczelina powietrzna w niektórych miejscach musi siłą rzeczy zostać przerwana – na przykład tam, gdzie znajdują się okna. W takim wypadku otwory powietrzne muszą się także znaleźć nad i pod miejscem przerwania ciągłości. W ten sposób wentylacja  może się odbywać swobodnie na całej długości ściany.

Występowanie szczeliny, lub jej brak, nie niesie za sobą żadnych konsekwencji od strony konstrukcyjnej. Powinno się jednak o niej pamiętać, ze względu na kwestię wentylacji. Bez szczeliny nie będziemy w stanie odprowadzić wody z „punktu rosy”. W ten sposób woda skumuluje się we wnętrzu, tymczasem dzięki szczelinie i odpowiednio ulokowanym kapinosom będzie można ją odprowadzić na zewnątrz.

Czy istnieją inne metody wentylacji oprócz stosowania szczeliny? Istnieją materiały izolacyjne, które nie wymagają wentylacji – na przykład styropian lub wełna. Na rynku można także spotkać specjalne materiały służące do budowy ścian trójwarstwowych bez szczeliny powietrznej. Charakteryzują się one niską nasiąkliwością i wysoką odpornością na wilgoć. Stosujące je, warto jednak zapoznać się z zaleceniami producenta i upewnić się, czy rzeczywiście obecność szczeliny jest niewymagana. Niektórzy z nich doradzają bowiem jej pozostawienie, w celu lepszego wykorzystania parametrów danego materiału.

Warto pamiętać o tym, ze wilgoć ma bardzo negatywny wpływ na ścianę osłonową. Jej występowanie może szczególnie źle wpłynąć na spoiny. Dlatego też, jeśli zależy nam na estetycznej elewacji, która długa zachowa ładny wygląd, koniecznie zadbajmy o właściwe odprowadzanie wilgoci.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu