Start Arrow Budowa domuArrow Ścianka kolankowa a wysokość pomieszczeń na poddaszu

Ścianka kolankowa a wysokość pomieszczeń na poddaszu

Domy z poddaszem nie tracą na popularności. Lubimy je ze względu na urokliwy charakter dworku, jaki przedstawiają, a także ciekawą aranżację, jaką umożliwia rozdzielenie stref dziennej i nocnej na dwóch kondygnacjach. Ale jeśli aranżacja wnętrz na poddaszu ma przewidywać pomieszczenia mieszkalne, musimy sprawdzić, jaką wysokość ma ścianka kolankowa.

Ścianką kolankową nazywamy zewnętrzną ścianę poddasza, która usytuowana jest na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Na niej opiera się cała konstrukcja więźby dachowej. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji.

(fot. archiwum DOM.pl)

Od tego, jaką wysokość ma ścianka kolankowa w dużej mierze zależy aranżacja poddasza. Wysokość ścianki kolankowej wyznaczana jest przez architekta w oparciu o przeznaczenie poddasza, szerokość budynku, typ dachu i jego kąt nachylenia.

Najczęściej w przypadku poddasza nieużytkowego ścianka kolankowa nie wynosi więcej niż 70 cm, gdy poddasze jest użytkowe – najczęściej ma ok. 1 m wysokości.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
PRZYKŁADOWE ARANŻACJE I WYMIARY

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników