Start Arrow Budowa domuArrow Ścianka kolankowa w projekcie

Ścianka kolankowa w projekcie

Projekty domów z poddaszem są nadal bardzo popularne i chętnie wybierane przez inwestorów, których czeka budowa domu. Klasyczne dworki wymagają wymurowania istotnego elementu jakim jest ścianka kolankowa. Od tego, czy mamy poddasze użytkowe czy nieużytkowe, zależy jej wysokość.

Ścianka kolankowa jest zewnętrzna ściana poddasza, stojąca na stropie ostatniej kondygnacji, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej.

Od wysokości ścianki kolankowej zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu. Wybierając gotowe projekty domów warto zaufać architektowi, który je sporządził. Inwestorzy chcąc powiększyć powierzchnię użytkową poddasza, na etapie adaptacji projektu bardzo często zlecają podwyższenie wysokości ścianki kolankowej. Nie zawsze jednak zdają sobie sprawę z tego, jakie działanie to może przynieść konsekwencje.

Architekci przestrzegają przed wprowadzaniem dużych zmian dotyczących ścianki. Zaznaczają, że podwyższenie wysokości o jedną  cegłę (!) przy jednoczesnym obniżeniu okapu dachu jest rozwiązaniem do przyjęcia, które nie wpłynie negatywnie na wygląd bryły budynku.

Architekt, opracowując projekty domów, bierze pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie poddasza, a także szerokość budynku, typ dachu i jego kąt nachylenia. Do tego dobiera optymalną wysokość ścianki kolankowej, która w przypadku poddasza nieużytkowego nie musi być większa niż 70 cm. Poddasze użytkowe pełni różne funkcje – może być strychem, suszarnią czy pełnić funkcję mieszkalną. Przy tej ostatniej opcji ścianka kolankowa wynosi najczęściej 110 cm.

Jeżeli jednak inwestor chce pod skosem na poddaszu postawić wysoką szafę czy swobodnie się poruszać, ścianka kolankowa musi być już znacznie wyższa i wynosić nawet 200 – 210 cm.

(Niewysoka ścianka kolankowa umożliwia również komfortową aranżację poddasza)

Jednak rzetelny architekt adaptujący, który będzie przystosowywał nasz projekt domu do lokalnych warunków i naszych oczekiwań, powinien nam odradzić tak znaczną zmianę. Jeżeli jesteśmy zwolennikami domów z poddaszem, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że dwumetrowa ścianka kolankowa z naszego wdzięcznego dworku szlacheckiego uczyni dom piętrowy. Wyższa ścianka kolankowa to wyższy poziom okapu dachu, co sprawia, że dom traci proporcje, wypracowane przez autora.

Podniesienie dachu wyższą ścianką kolankową uniemożliwi nam również wyglądanie przez okna dachowe, a ich otwieranie bez systemu automatyki wymagać będzie każdorazowego wdrapywania się na krzesło.

(Ścianka kolankowa może zaburzać proporcje domu)

Koniecznie trzeba też wspomnieć, że zmiana wysokości ścianki kolankowej może zagrażać konstrukcji budynku. Decyzję o jej podwyższeniu należy podejmować tylko z doświadczonym konstruktorem, który opracuje nowe zbrojenie żelbetowych rdzeni, wzmacniające murowaną z pustaków (lub innych materiałów, najczęściej takich samych, z których buduje się ściany nośne) ściankę kolankową. Nieodpowiednio zbrojona ścianka grozi pękaniem ścian!

Projekty domów z poddaszem to najliczniejsza grupa projektów gotowych. Dlatego łatwiej nam będzie wybrać taki projekt, który będzie najbardziej odpowiedni do naszych oczekiwań, a co za tym idzie nie będzie wymagał zbyt wielkich (i niepewnych) zmian.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

drarchitektura Odpowiedz 2011-03-31 21:36:06

Co do wysokości,wystarczy 40 cm,choć jak podano w artykule może to być 200 – 210 cm(z praktycznego punktu widzenia,można wtedy pod scianą składać różne sprzęt)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...