Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Ścianka z pustaków szklanych

Ścianka z pustaków szklanych

Ścianki działowe z pustaków szklanych to coraz bardziej popularne rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach. Efektownie dzielą pomieszczenie, rozróżniając wielofunkcyjność jednego wnętrza. Sprawiają, że do środka przenika światło dzienne, doświetlając i optycznie powiększając małe wnętrza.

Pustaki szklane to efektowny i dekoracyjny sposób na budowę ścianki działowej lub jej fragmentu. Wykonuje się z nich najczęściej przepierzenia w kuchniach czy przedpokojach, szczególnie tych połączonych bezpośrednio z salonem. Przewidują je projekty małych łazienek, gdzie często są jedynym źródłem naturalnego światła, jeżeli łazienka pozbawiona jest lustra. Często również służą do rozdzielenia w łazience toalety od części kąpielowej.

(Z pustaków szklanych najczęściej wykonuje się przepierzenia w kuchniach, łazienkach czy przedpokojach.)

W zależności od tego, jakie pustaki szklane wybierzemy, nasza ścianka będzie miała różną przepuszczalność światła i jego nasycenia. Pustaki są bowiem bezbarwne, barwione w masie lub powierzchniowo, są gładkie lub mają wytłaczane wzory. Mogą być matowe z tzw. powierzchnią satynową lub całkowicie przezroczyste.

(Mleczne, kolorowe, przezroczyste - pustaki mogą być barwione lub bezbarwne.)

Pustaki szklane mają grubość 8 cm i najczęściej można znaleźć je w wymiarach 19×19 cm i 24×24 cm, do wykańczania ścianek działowych wykorzystuje się też pustaki narożnikowe.

(Mała łazienka może być doświetlona dzięki ściance z pustaków szklanych.)

Ścianki działowe z pustaków szklanych mogą być proste lub biegnące po łuku. Należy jednak pamiętać, że poprzez ich rozszerzalność termiczną powierzchnie większe niż 4×3 m trzeba dzielić dylatacjami. Dylatacje są konieczne również między ścianką a sufitem, podłogą czy ścianą.

(Jeśli ściana łączy łazienkę z częścią mieszkalną, należy zastosować pustaki o niskiej ok. 50% przepuszczalności)

Ścianki z pustaków szklanych układa się najczęściej na dwa sposoby: tradycyjnie na zaprawie oraz w systemie suchej zabudowy. Druga metoda, choć dużo szybsza i prostsza w wykonaniu, uniemożliwia jednak stawianie ścianek wolnostojących i wymaga połączeń z trzema pozostałymi elementami: ścianą, sufitem i podłogą. Nie stosuje się jej także do budowy ścianki łukowej.

Metoda tradycyjna na zaprawę

W sklepach z chemią budowlaną możemy znaleźć specjalne zaprawy do pustaków szklanych. Możemy również wykorzystać zaprawy do klinkieru, które są niskonasiąkliwe.

Zbrojenie układa się zarówno w pionie, jak i w poziomie za pomocą drutu o przekroju ok. 5 mm, sprawdzając uprzednio za pomocą poziomicy równość powierzchni, na których ma stanąć ścianka.

Dostępne są również gotowe zbrojenia do montażu pustaków szklanych. Do układania pustaków wykorzystuje się krzyżyki dystansowe, które pozwalają na uzyskanie równych spoin o szerokości 10 mm.

Po wymurowaniu całej ścianki, usuwa się krzyżyki dystansowe, a powstałe dzięki nim spoiny wypełnia się fugą.

Metoda w systemie suchej zabudowy

Metoda umożliwia postawienie ścianki działowej bez zaprawy. Wykorzystuje się w niej specjalne profile poziome i pionowe, najczęściej są to profile PVC lub profile HDF (drewnopochodne) i dodatkowo łączniki, także poziome i pionowe.

O czym należy pamiętać?

 • ścianki z pustaków szklanych nie łączy się na sztywno z innymi ścianami
 • ścianki z pustaków nie mogą być konstrukcją nośną
 • pustaki szklane układa się warstwami poziomymi, najlepiej nie więcej niż cztery warstwy dziennie
 • zbrojenie nie powinno dotykać pustaków

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie