Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Ściany działowe z bloczków komórkowych

Ściany działowe z bloczków komórkowych

Ściany działowe wzniesione z bloczków z betonu komórkowego to korzystne rozwiązanie dla wielu rodzajów budynków. W porównaniu do ścianek stawianych z innych materiałów budowlanych, ścianki z betonu komórkowego zdecydowanie ograniczają obciążenie stropów. Zalet działówek wykonanych z białych bloczków jest jednak znacznie więcej.

Do ścianek działowych polecane są bloczki odmiany 500, 600 i 650 o najpopularniejszej szerokości 12 cm.

(W ofercie producenta dostępne są bloczki gładkie i profilowane na pióro-wpust, a także tzw. podwójne bloczki o szerokości 12 cm i wysokości 50 cm. Fot. Bruk-Bet®)

Dom bloczkami podzielony

Jarosław Kwaśniak, Product Manager TERMALICA wyjaśnia: – Ściany działowe są przegrodami budowlanymi, oddzielającymi poszczególne pomieszczenia na powierzchni mieszkania lub kondygnacji budynku. Ponieważ w przypadku ścian działowych parametry dotyczące izolacyjności termicznej nie są istotne, można wykonywać je z odmian betonu komórkowego o wyższej klasie gęstości – 500, 600 lub 650 kg/m3. Wyższa klasa gęstości zapewnia przegrodom lepszą izolacyjność akustyczną oraz odpowiednią wytrzymałość do montażu elementów wiszących na ścianach.

Największą zaletą ścian działowych wykonanych z betonu komórkowego jest ich lekkość – niewiele ważące elementy nie powodują nadmiernego obciążenia i ugięcia stropów. Dzięki temu ściany działowe z betonu komórkowego mogą znaleźć zastosowanie zarówno w nowych, jak i stojących już budynkach – starsze konstrukcje wymagają bowiem szczególnej ostrożności w zakresie obciążeń.

Działówki na szybko

Budowa ścian działowych z bloczków betonu komórkowego przebiega wyjątkowo szybko i sprawnie. Na rynku dostępne są zarówno bloczki gładkie, jak i profilowane na pióro-wpust, których montaż odbywać może się przy użyciu zaprawy tradycyjnej lub cienkowarstwowej. Gotowa ściana to jednak nie tylko mury, ale i ich wykończenie.

Jarosław Kwaśniak podkreśla: – Na ścianach działowych z betonu komórkowego można wykonywać cienkowarstwowe tynki oraz gładzie. Równa i gładka powierzchnia ścian murowanych na zaprawie cienkowarstwowej umożliwia klejenie płytek i okładzin bez konieczności wcześniejszego wyrównywania i tynkowania podłoża.

Niewątpliwą zaletą użycia betonu komórkowego do wykonywania ścianek działowych jest możliwość szybkiej i sprawnej ich obróbki za pomocą podstawowych narzędzi. Sprawdzi się to szczególnie przy pojawiającej się w trakcie stawiania ścianek działowych konieczności przycinania elementów budowlanych. Łatwość przycinania bloczków do wymaganego rozmiaru i kształtu oznacza również znacznie mniejsze straty materiałowe, a ostatecznie również mniejszą ilość odpadów.

Obok standardowych wymiarów bloczków do wznoszenia ścian działowych, których wysokość wynosi 249 mm a długość 599 mm, znaleźć można również bloczki o podwójnej wysokości. Wysokie na 499 mm elementy zdecydowanie usprawniają i przyspieszają prace – do wymurowania 1m2 ściany z tzw. podwójnych bloczków potrzeba zaledwie 3,33 sztuki materiału tego rodzaju.

Podyskutuj z Ekspertem

Jarosław Kwaśniak, Product Manager TERMALICA jest ekspertem na naszym Forum Budowlanym. Masz pytanie dotyczące budowy domu z bloczków komórkowych? Zadaj pytanie ekspertowi

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie